• solishtirma narxlarda 100,7% ga.
2020 yilning yanvar – sentyabr oylari davomida 41,0 ming t mis mahsulotlari, 3,8 ming t metall ruxi, va 1371,4 ming t portlandsement O’zbekiston Tovar xom ashyo birjasi orqali sotuvga chiqarilgan va ulardan 29,7 ming t mis mahsulotlari, 3,1 ming t metall ruxi va 1318,2 ming t portlandsement jo'natildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2020 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 249,4 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 232,0 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,4 mln. dollar;
2020 yil 9 oyi davomida amalda 183,7 mln. dollar (107,2 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 163,8 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,4 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 3,6 mln. dollar.
2020 yil 9 oyida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 63 ta loyiha bo'yicha 110,1 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 119,1% ni tashkil etdi.
2019 yilning 9 oyida qiymati 3070,6 ming dollarlik 30 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
2020 yilda mahsulot tannarxini 338,9 mlrd. so'mga yoki 3,2% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning 9 oyida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 965,6 mlrd. so'm yoki 12,4% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 698,7 mlrd. so'mni yoki 8,9% ni tashkil etadi.
01.10.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 729,6 mlrd. so'mni, shu jumladan 134,2 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 939,4 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 4798 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1708 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 1476 kishi, shu jumladan 260 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
O’quv markazida masofaviy ta’limni yo’lga qo’yish borasida dastur ishlab chiqildi. Ushbu o’quv metodini tashkillashtirish uchun O’quv markazining yetakchi mutaxassislari, shuningdek, ta’limning asosiy yo’nalishlari bo’yicha kombinat bo’linmalaridagi mutaxassislar jalb qilindi.
Masofaviy ta'limni joriy etish dasturiga muvofiq elektron hujjat aylanishi tizimi, elektron hujjatlar bazasi ishlab chiqildi, edu.agmk.uz platformasida kutubxona (bilimlar bazasi) ning elektron versiyasi ishga tushirildi. O'quv dasturlari bo'yicha videoyozuvlarni suratga olish tashkil etildi. Tashkil etilgan o'quvchilar guruhlari uchun Telegram-kanal ishga tushirildi.
Avgust oyida kombinat ishchilarini “Sanoat xafvsizligi” yo’nalishi bo’yicha masofaviy o’qitish yo’lga qo’yildi. Mashg’ulotlar maxsus ishlab chiqilgan dastur va metodlar bo’yicha olib borildi.
2020 yilning 9 oyi davomida 553 nafar kombinat ishchisi masofaviy ta’limda o’qitildi.
2020 yil 12 avgustdagi 2452-sonli “Amaliyotlarni masofaviy usulda o’tkazish to’g’risida”gi farmoyishga asosan kombinat faoliyatiga oid video va media fayllar joylashtirilgan “Onlayn amaliyot” telegram kanali faoliyati yo’lga qo’yildi. Avgust – sentyabr oylarida 43 nafar MTTU MISiS talabalari bilan onlayn amaliyot tashkil etildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi. Umumiy talabalar soni 344 nafar, shu jumladan O’zbekistonda:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 248 kishi;
• O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi biznes va boshqaruv Oliy maktabi – 1 kishi.
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 73 kishi.
2020 yilda OTM va akademiyalarni kombinat mablag’lari hisobidan 106 kishi tamomladi, shu jumladan:
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti Olmaliq filiali – 39 kishi;
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 43 kishi;
• O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi – 2 kishi;
• Bank-moliya akademiyasi – 2 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha OTM bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida kasb-hunar kollejlarining 662 nafar o’quvchilari kombinat tarkibiy korxonalarida amaliyot o’tashdilar.
46 nafar ilm-fan mutaxassislari, ishlab chiqarish ta’limi ustalari va o’qituvchilar kombinatning tarkibiy bo’linmalarida stajirovka o’tadilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 780 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi. Bundan tashqari, kasb-hunar kollejlari tomonidan taqdim etilgan reyting natijalariga ko'ra, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining ro'yxati shakllantirilib, ularni ishga joylashtirish maqsadida yo'nalishlar berildi.
Shu kunga qadar 470 nafar kasb-hunar kollejlari va 170 nafar OTM bitiruvchilari kombinatga ishga joylashtirildilar.
2020 yilning yanvar-sentyabr oylarida “Olmaliq KMK” AJda jami rasmiylashtirilgan aktlar 559ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 103ta (5 ta Farmon, 16 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 11 ta bayonoti, 70 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 456 ta (46 ta Qaror, 13 ta Farmoyish, 57 ta bayonot, 188 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 152 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning sentyabr oyida “Olmaliq KMK” AJda 56 ta akt ro’yxatga olingan bo’lib, shundan:
• O’zbekiston Respublikasi akt va topshiriqlari – 7 ta (farmon – 1, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi topshiriqlari – 6 ta);
• O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari – 49 ta (qarorlar – 4 ta, farmoyish – 3 ta, bayonlar – 6 ta, Bosh vazir va uning o’rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 23 ta, Vazirlar Mahkamasi kotibiyati topshiriqlari – 13 ta);
• Boshqa vazirliklar va tashkilotlarning xat va topshiriqlari – 185 ta.
2020 yilning yanvar-sentyabr oylarida 1996 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 1906 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 46 tasi qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 1034 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 90 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for 9 months of 2020
Fulfilling the most important priorities of the social and economic development program, the staff of “Almalyk MMC” JSC in 9 months of 2020 ensured the production of marketable products:
- in current prices - by 116.2 %,
- in comparable prices - by 100.7 %.
The growth rate of commodity output in comparable prices to the corresponding period of 2019 was 103.0 %.
The cathode copper output was 102.5 %, including 110.3 % of own raw materials, 72.7 % of metal zinc, including 100.0 % of own raw materials, 97.7% of sulphuric acid, 102.2% of refined gold and 131.7% of refined silver, and 82.7 % of Portland cement.
In 9 months of 2020, the company exported 95.1 % of its products.
Copper products - 41.0 thousand tons, metallic zinc - 3.8 thousand tons and Portland cement - 1371.4 thousand tons were traded at UzRTSB during January-September, 2020, of which 29.7 thousand tons of copper products, 3.1 thousand tons of metallic zinc and 1318.2 thousand tons of Portland cement were shipped.
Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 09.01.2020 No. ПП-4563 “On measures to implement the Investment Programme of the Republic of Uzbekistan for 2020-2022” for “Almalyk MMC” JSC in 2020 investment projects are implemented, aimed at increasing of mining and processing capacities with capital investments of 249,4 million USD, including:
at the expense of own funds - 232.0 mln. USD;
at the expense of the Fund for Reconstruction and Development funds - 16.0 mln.USD;
loans from commercial banks - 1.4 mln.USD.
Investments worth 183.7 mln.USD (107.2 %) were actually disbursed in 9 months of 2020:
at the expense of own funds - 163.8 mln. USD;
Fund for Reconstruction and Development funds -  16.4 mln.USD;
loans from commercial banks - 3.6 mln.USD.;
In 9 months of 2020, the company produced localized products under 63 projects worth 110.1 billion UZS or 119.1 % of the forecast.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-2692 dated December 22, 2016 “On additional measures for accelerated renovation of physically worn-out and obsolete equipment, as well as reduction of production costs of industrial enterprises”, 189 units of technological equipment worth 13,824.0 thousand US dollars are subject to replacement and modernization in 2020.
In 9 months of 2020, 30 items of equipment for 3070.6 thousand USD were replaced and rehabilitated.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs in 2020, providing for a reduction in the cost of production by 338.9 bln. UZ Soums or 3.2 %.
The expected result of implementing the complex of measures to reduce production costs in 9 months of 2020 will make up 965.6 bln. UZ Soums or 12.4 %, including production cost - 698.7 bln. UZ Soums or 8.9 %.
As of 01.10.2020, expected accounts receivable will make up 729.6 bln. UZ Soums, including overdue debts for 134.2 bln. UZ Soums and accounts payable for 939.4 bln. UZ Soums.
Under the technical training programme, 4798 workers were trained to improve their skills, 1708 were retrained and learned a second profession, and 1476 managers and specialists were upgraded and retrained, including 260 by separation from production.
The training center has developed a program to implement distance learning. Leading specialists of the Training Center, as well as specialists of the plant in the main areas of training were involved in the organization of this type of training.
According to the distance learning implementation program, an electronic document management system was developed, an electronic database of documents, and an electronic version of the library (knowledge base) was launched on the edu.agmk.uz platform. Filming of video tutorials according to the curriculum was organized. Telegram channel for organized groups of students has been launched.
In August, distance learning for the plant’s employees in the area of “Industrial Safety” was organized, the training is carried out according to the developed program and special methods.
In 9 months of 2020, 553 employees of the plant were trained by remote method.
On the basis of the order No. 2452 dated 12.08.2020 “online on-job training” the “Online Practice” telegram channel was launched, where video materials and media files about the combine activities are posted. In August-September, 43 students from National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” organized online internships.
“Almalyk MMC” JSC cooperates with ten universities in the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation to train specialists on a contract basis, the total number of trainees is 344 persons, including in the Republic of Uzbekistan:
- Almalyk branch of Tashkent State Technical University - 248 students;
- at the Higher School of Business and Management under the National Academy of State Administration under the President of the Republic of Uzbekistan - 1 student.
- National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” - 73 students.
In 2020, 106 persons graduated from the university and the academy at the expense of the plant, thereof:
National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys”- 39 persons;
Almalyk branch of Tashkent State Technical University - 43 persons;
Navoi State Mining Institute - 20 persons;
Academy of State Administration under the President of the Republic of Uzbekistan - 2 persons;
Banking and Finance Academy - 2 persons.
Specialists of the Training Center participated in the organization of the entrance exams to the Almalyk branch of the National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys”.
662 students of professional colleges underwent on-the-job training at the Company’s structural units.
Apprenticeship in the structural subdivisions of the mill for job training instructors and teachers, specialists in disciplines - 46 people.
The graduates of vocational colleges were distributed and 780 graduates of the Almalyk mining and mining and metallurgical vocational colleges, 25 graduates of the Chirchik Industrial Vocational College, 27 graduates of the Denau Mining Industrial Vocational College, and 28 graduates of the Angren Chemical Technology College were given referrals for employment. In addition, based on the results of the rating provided by vocational colleges, lists of graduates of vocational colleges were formed with the purpose of their employment and referrals were issued, but because of the quarantine, some of them were not employed.
During the reporting period 470 college graduates and 170 university graduates were employed in the company.
In January-September of 2020 “Almalyk MMC” JSC ” registered a total of 559 acts, including 103 acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan (5 decrees, 16 orders, 1 instruction, 11 protocols, 70 orders of the Presidential Administration), 456 acts and instructions of the Cabinet of Ministers (46 orders, 13 resolutions, 57 protocols, 188 instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers, and 152 instructions of the Cabinet of Ministers Secretariats).
In September 2020, Almalyk MMC JSC registered a total of 56 acts, including:
- acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan - 7 (decree - 1, instructions of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan - 6);
- acts and instructions of the Cabinet of Ministers - 49 (resolutions – 4, regulations - 3, protocols - 6, instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers - 23, instructions of secretariats of the Cabinet of Ministers - 13);
- as well as 185 letters and orders from ministries and departments.
For January-September of 2020 1996 appeals were received. Based on the results of the review, action was taken on 1906 applications, 21 applications were rejected as required by law, and 90 applications are under review.