• solishtirma narxlarda 100,7% ga.
2020 yilning yanvar – sentyabr oylari davomida 41,0 ming t mis mahsulotlari, 3,8 ming t metall ruxi, va 1371,4 ming t portlandsement O’zbekiston Tovar xom ashyo birjasi orqali sotuvga chiqarilgan va ulardan 29,7 ming t mis mahsulotlari, 3,1 ming t metall ruxi va 1318,2 ming t portlandsement jo'natildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2020 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 249,4 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 232,0 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,4 mln. dollar;
2020 yil 9 oyi davomida amalda 183,7 mln. dollar (107,2 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 163,8 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,4 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 3,6 mln. dollar.
2020 yil 9 oyida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 63 ta loyiha bo'yicha 110,1 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 119,1% ni tashkil etdi.
2019 yilning 9 oyida qiymati 3070,6 ming dollarlik 30 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
2020 yilda mahsulot tannarxini 338,9 mlrd. so'mga yoki 3,2% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning 9 oyida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 965,6 mlrd. so'm yoki 12,4% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 698,7 mlrd. so'mni yoki 8,9% ni tashkil etadi.
01.10.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 729,6 mlrd. so'mni, shu jumladan 134,2 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 939,4 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 4798 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1708 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 1476 kishi, shu jumladan 260 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
O’quv markazida masofaviy ta’limni yo’lga qo’yish borasida dastur ishlab chiqildi. Ushbu o’quv metodini tashkillashtirish uchun O’quv markazining yetakchi mutaxassislari, shuningdek, ta’limning asosiy yo’nalishlari bo’yicha kombinat bo’linmalaridagi mutaxassislar jalb qilindi.
Masofaviy ta'limni joriy etish dasturiga muvofiq elektron hujjat aylanishi tizimi, elektron hujjatlar bazasi ishlab chiqildi, edu.agmk.uz platformasida kutubxona (bilimlar bazasi) ning elektron versiyasi ishga tushirildi. O'quv dasturlari bo'yicha videoyozuvlarni suratga olish tashkil etildi. Tashkil etilgan o'quvchilar guruhlari uchun Telegram-kanal ishga tushirildi.
Avgust oyida kombinat ishchilarini “Sanoat xafvsizligi” yo’nalishi bo’yicha masofaviy o’qitish yo’lga qo’yildi. Mashg’ulotlar maxsus ishlab chiqilgan dastur va metodlar bo’yicha olib borildi.
2020 yilning 9 oyi davomida 553 nafar kombinat ishchisi masofaviy ta’limda o’qitildi.
2020 yil 12 avgustdagi 2452-sonli “Amaliyotlarni masofaviy usulda o’tkazish to’g’risida”gi farmoyishga asosan kombinat faoliyatiga oid video va media fayllar joylashtirilgan “Onlayn amaliyot” telegram kanali faoliyati yo’lga qo’yildi. Avgust – sentyabr oylarida 43 nafar MTTU MISiS talabalari bilan onlayn amaliyot tashkil etildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi. Umumiy talabalar soni 344 nafar, shu jumladan O’zbekistonda:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 248 kishi;
• O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi biznes va boshqaruv Oliy maktabi – 1 kishi.
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 73 kishi.
2020 yilda OTM va akademiyalarni kombinat mablag’lari hisobidan 106 kishi tamomladi, shu jumladan:
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti Olmaliq filiali – 39 kishi;
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 43 kishi;
• O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi – 2 kishi;
• Bank-moliya akademiyasi – 2 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha OTM bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida kasb-hunar kollejlarining 662 nafar o’quvchilari kombinat tarkibiy korxonalarida amaliyot o’tashdilar.
46 nafar ilm-fan mutaxassislari, ishlab chiqarish ta’limi ustalari va o’qituvchilar kombinatning tarkibiy bo’linmalarida stajirovka o’tadilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 780 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi. Bundan tashqari, kasb-hunar kollejlari tomonidan taqdim etilgan reyting natijalariga ko'ra, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining ro'yxati shakllantirilib, ularni ishga joylashtirish maqsadida yo'nalishlar berildi.
Shu kunga qadar 470 nafar kasb-hunar kollejlari va 170 nafar OTM bitiruvchilari kombinatga ishga joylashtirildilar.
2020 yilning yanvar-sentyabr oylarida “Olmaliq KMK” AJda jami rasmiylashtirilgan aktlar 559ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 103ta (5 ta Farmon, 16 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 11 ta bayonoti, 70 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 456 ta (46 ta Qaror, 13 ta Farmoyish, 57 ta bayonot, 188 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 152 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning sentyabr oyida “Olmaliq KMK” AJda 56 ta akt ro’yxatga olingan bo’lib, shundan:
• O’zbekiston Respublikasi akt va topshiriqlari – 7 ta (farmon – 1, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi topshiriqlari – 6 ta);
• O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari – 49 ta (qarorlar – 4 ta, farmoyish – 3 ta, bayonlar – 6 ta, Bosh vazir va uning o’rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 23 ta, Vazirlar Mahkamasi kotibiyati topshiriqlari – 13 ta);
• Boshqa vazirliklar va tashkilotlarning xat va topshiriqlari – 185 ta.
2020 yilning yanvar-sentyabr oylarida 1996 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 1906 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 46 tasi qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 1034 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 90 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 9 месяцев 2020 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 9 месяцев 2020 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 116,2 %,
- в сопоставимых ценах –на 100,7 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2019 года составил 103,0 %.
Выпуск катодной меди составил 102,5 %, в том числе из собственного сырья 110,3 %, цинка металлического 72,7 %, в т.ч. из собственного сырья 100,0 %, серной кислоты 97,7%, аффинированного золота 102,2%  и аффинированного серебра 131,7%, портланцемента 82,7 %.
За  9 месяцев  2020 года реализовано продукции на экспорт 95,1 %.
Через биржевые торги АО «Уз РТСБ»  за январь-сентябрь  2020 года выставлено медной продукции – 41,0 тыс. т, цинка металлического – 3,8 тыс. т и портландцемента – 1371,4 тыс. т, из них отгружено медной продукции 29,7 тыс. т, цинка металлического 3,1 тыс. т, и портландцемента 1318,2 тыс. т.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 09.01.2020г. №ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуется инвестиционные проекты на 2020 год, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 249,4млн долл., в том числе:
за счет собственных средств – 232,0 млн. долл.;
средств ФРРУ – 16,0 млн.долл.;
кредитов коммерческих банков – 1,4 млн. долл.;
За 9 месяцев 2020 года фактически освоено инвестиций на сумму 183,7 млн.долл (107,2 %) в том числе:
За счет собственных средств – 163,8 млн.долл.;
Средств ФРРУ – 16,4 млн. долл.;
Кредитов коммерческих банков – 3,6 млн.долл.;
За 9 месяцев  2020 года выпуск локализованной продукции по 63 проектам составил 110,1 млрд. сум или 119,1 % к прогнозу.
За 9 месяцев  2020 года заменено и модернизировано 30 единиц оборудования на 3070,6 тыс. долл.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2020 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 338,9 млрд. сум или 3,2 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 9 месяцев  2020 года составит 965,6 млрд. сум или 12,4 %, в том числе производственная себестоимость – 698,7 млрд. сум или 8,9 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.10.2020 г. составит 729,6 млрд. сум, в том числе просроченная задолженность 134,2 млрд. сум, кредиторская задолженность – 939,4 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 4798 человек, переподготовку и освоение второй профессии 1708 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 1476 человек, в том числе с отрывом от производства – 260 человек.
Учебным центром была разработана программа по внедрению дистанционного обучения. К организации данного вида обучения были привлечены ведущие специалисты Учебного центра, а также специалисты комбината по основным направлениям обучения.
Согласно программе внедрения дистанционного обучения была разработана система электронного документооборота, электронная база документов, запущена электронная версия библиотеки (базы знаний) на платформе edu.agmk.uz . Организована съемка  видео-уроков согласно учебных программ. Запущен телеграм-канал для организованных групп обучающихся.
В августе организовано дистанционное  обучение работников комбината по направлению «Промышленная безопасность», обучение проводится по разработанной программе и специальным методикам.
За 9 месяцев 2020 года дистанционным методом обучились 553  работника комбината.
На  основании распоряжения №2452 от 1ё2.08.2020 г. «о проведении практики дистанционным методом» открыт телеграмм канал «Онлайн практика», где размещены видео материалы и медиа файлы о деятельности комбината. В августе-сентябре месяце организовано онлайн практика 43 студентов НИТУ МИСиС.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, общее количество студентов 344 чел, в том числе в Республике Узбекистан:
-Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета 248 чел;
- в Высшей школе бизнеса и управления при НАПУ при Президенте Республики Узбекистан – 1 чел.
- Национальный иследовательский технологический университет  «МИСиС» – 73 чел.
В 2020 году окончили ВУЗ  и академию за счет средств комбината 106 чел., из них:
НИТУ «МИСиС» - 39 чел.;
АФ ТашГТУ – 43 чел.;
НавГГИ – 20 чел;
Академию государственного управления при Президенте Республики Узбекистан – 2 чел;
Банковскую-финансовую академию – 2 чел.
Специалисты Учебного центра приняли участие в организации вступительных экзаменов в Алмалыкский филиал НИТУ «МИСиС».
Прошли практику в структурных подразделениях комбината 662 учащихся профессиональных колледжей.
Прошли стажировку в структурных подразделениях комбината мастера производственного обучения и преподователи, специалисты дисциплин в количестве – 46 чел.
Распределено выпускников профессиональных колледжей и выданы направления для трудоустройства 780 выпускникам Алмалыкского горного и горно-металлургического профессиональных колледжей. 25 выпускникам Чирчикского промышленного профессионального колледжа, 27 выпускникам Денауского горного промышленного професионального колледжа, 28 выпускникам Ангренского химики-технологического колледжа. Дополнительно, по итогам рейтинга предоставленного профессиональными колледжами были сформированы списки выпускников профессиональных колледжей с целью их трудоустройства и выданы направления, но из-за карантина часть из них не устроены на работу.
За отчетный период по комбинату трудоустроено 470 выпускников колледжей и 170 выпускников ВУЗов.
За январь-сентябрь 2020 года  на АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 559 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 103 (указов – 5, постановлений – 16, распоряжений – 1, протоколов – 11, поручений Администрации Президента – 70), актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 456 (постановлений – 46, распоряжений – 13, протоколов – 57, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 188 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 152).
В сентябре 2020 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 56 актов, в том числе:
- актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 7 (указ – 1, поручений Администрации Президента Республики Узбекистан – 6);
- актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 49 (постановлений – 4, распоряжений – 3, протоколов – 6, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 23, поручений секретариатов Кабинета Министров – 13);
- а также 185 писем и поручений из министерств и ведомств.
За январь-сентябрь  2020 года принято 1996 обращений. По результатам рассмотрения по 1906 заявлениям приняты меры, 21 заявление отклонено согласно требованиям законодательства, 90 заявлений на рассмотрении.