Siz xalqimizning haqiqiy qahramonlarisiz!
Shu kunlarda xalqimiz ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan G‘alabaning 77 yilligini hamda 9 may - Xotira va qadrlash kunini keng nishonlamoqda. Bugun biz bilan yonma-yon turib, barchamizga ma'naviy ibrat bo‘lib kelayotgan muhtaram urush qatnashchilarini va front ortida mehnat qilib, g‘alabaga katta hissa qo‘shgan faxriylarimizni ana shu qutlug‘ sana bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Inson jasoratini yod etish va uni qadrlash bebaho ma'naviy boylik, shu bilan birga ezgu qadriyatdir. Prezidentimiz va mamlakatimiz hukumati yurtdagi tinchlik va osoyishtalikni, millatlararo totuvlikni, hamjihatlikni ustuvor deb biladi, vatanparvarlikni oliy qadriyat sifatda baholaydi. Xalqimiz ruhiyatiga singib borayotgan bu jihatlar nuroniylarga ko‘rsatilayotgan e'tibor va g‘amxo‘rlikda  ham namoyon bo‘lmoqda.
Respublikamizda ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga, front orti mehnat faxriylariga, xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a'zolariga moddiy va ma'naviy yordam ko‘rsatish an'anaga aylandi. Faxriy keksalar holidan xabar olinib, ularning uy-joylari ta'mirlanib, obodonlashtirilmoqda. Ushbu sana munosabati bilan ularga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining pul mukofoti tantanali ravishda topshirilayapti.
Bu kabi xayrli tadbirlar faxriylarimiz uchun nafaqat moddiy ko‘mak, shu bilan birga ma'naviy-ruhiy dalda bo‘lmoqda.
Bu ezgu amallarga hamohang holda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati shahrimizdagi 3 nafar Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga, 34 nafar urush orti mehnat fronti ishtirokchilariga hamisha g‘amxo‘rlik qilib kelmoqda.
Kuni-kecha Ikkinchi jahon urushi ishtirokchilariga kombinat tomonidan ajratilgan 5 million so‘m, mehnat fronti qatnashchilariga 3,5 million so‘mdan bayram sovg‘alari tuhfa etildi. Shuningdek, Afg‘on urushi va Chernobil AES falokatlarini bartaraf etishda ishtirok etganlar hamda yolg‘iz va kam ta'minlangan OKMK mehnat faxriylari ham e'tibordan chetda qolmay, ularga oziq-ovqat jamlamalari hadya etilmoqda.
“Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan keksalar holidan xabar olinib, bayram dasturxoni yozilib, konsert dasturlari tashkil etilayapti.
Bugun tirik tarix bo‘lgan bu nuroniy otaxonu onaxonlarga e'tibor va g‘amxo‘rlikni kuchaytirish, faxriylarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bundan keyin ham e'tiborimiz markazida bo‘lib qolaveradi.
Muhtaram faxriylar!
Siz, azizlarni biz xalqimizning haqiqiy qahramonlari, deb bilamiz va sizlar bilan cheksiz faxrlanamiz!
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining ko‘p millatli ahil mehnat jamoasi nomidan barchangizning qahramonligingiz, fidokorona mehnatingiz uchun chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Sizlarga, oilangizga, farzandu nabiralaringizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va farovonlik tilayman!

Вы - герои нашего народа!
В эти дни наш народ широко от­мечает 9 мая - День памяти и поче­стей и 77-ю годовщину Победы над фашизмом во Второй мировой войне. От всего сердца я поздравляю с этой великой датой всех, кто приближал победу на полях войны, став для всех последующих поколений примером духовной стойкости и любви к родной земле, тех, кто обеспечивал надежный тыл и своим трудом вносил большой вклад в победу.
Чтить и ценить мужество и героизм людей, не жалевших свои жизни во имя нашего светлого будущего, - это бесценное духовное богатство. При­оритетами для нашей страны были и остаются мир и спокойствие, гаран­тами которых выступают Президент и правительство Узбекистана, обе­спечивающие толерантность, межна­циональное согласие, благополучие народа. Уважение, почитание, пре­клонение перед подвигом, благотво­рительность - эти понятия отражают дух узбекистанцев, и в полной мере проявляются во внимании и заботе к ветеранам боевых действий и участ­никам трудового фронта.
В нашей стране всегда оказывается материальная и моральная поддержка ветеранам Второй мировой войны, участникам трудового фронта и при­равненным к ним лицам, членам семей военнослужащих и сотрудников право­охранительных органов, погибших при исполнении служебного долга. Они никогда не остаются без внима­ния: их навещают, помогают в реше­нии бытовых проблем, к 9 Мая – дате Великой Победы, в торжественной обстановке вручают единовременное денежное вознаграждение Президента Республики Узбекистан.
Подобные мероприятия становятся для наших ветеранов не только материаль­ной, но и духовной поддержкой.
Примером такой поддержки может слу­жить и Алмалыкский горно-металлургиче­ский комбинат, который круглогодично ока­зывает всестороннюю помощь и поддержку ветеранам войны и участникам трудового фронта, находящихся под его опекой. К со­жалению, ветераны уходят, и с каждым го­дом все меньше остается непосредственных участников тех кровопролитных событий. В этом году радость этого дня разделят с нами 3 ветерана Второй мировой войны и 34 участника трудового фронта.
Как всегда, АО «Алмалыкский ГМК» подготовил для них подарки – помимо ежемесячных продуктовых наборов, будут вручены денежные вознаграждения в раз­мере 5 миллионов сумов ветеранам войны, 3,5 миллиона сумов участникам трудового фронта. По 1,5 миллиона сумов единов­ременно будет выплачено инвалидам из числа участников ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, участников войны в Афганистане.
Оказывается социальная поддержка и пожилым людям, проживающим в домах «Саховат» и «Мурувват», для них органи­зовываются праздничные обеды, выездные концерты, улучшаются условия пребыва­ния.
Усиление внимания и заботы о героях военных лет, являющихся сегодня живой историей, всесторонняя поддержка вете­ранов и впредь будут оставаться в центре нашего внимания.
Уважаемые ветераны!
Вас, дорогие, мы считаем настоящими героями нашего народа и бесконечно гор­димся вами!
От имени многонационального трудо­вого коллектива Алмалыкского горно-ме­таллургического комбината выражаю вам глубокую благодарность за ваш героизм, самоотверженный труд.