17 Iyul 2026, 8:10 404
Xususan, 2026-yil yanvar-iyun holatiga ko‘ra, 30,9 trln so‘m tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, prognoz 133,3 foizga bajarildi. Kombinatning asosiy mahsuloti bo‘lgan mis katodini ishlab chiqarish prognozi 100,0 %ga ado etildi.
Birinchi yarim yillikda 493,4 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, prognoz 148,6%ga bajarildi.
2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ bo‘yicha 7 ta yirik loyiha doirasida 294,6 mln dollar mablag‘larini o‘zlashtirilishi belgilangan bo‘lib, 6 oyda 142,8 mln dollar miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi. Prognoz 101,9 %ga bajarilishi ta’minlandi.
Mahalliylashtirish dasturi ham kombinatda samarali amalga oshirilmoqda. 2026-yilda dastur bo‘yicha 1511,1 mlrd so‘mlik 40 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
O‘tgan 6 oyda 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 649,8 mlrd so‘mni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yilga mo‘ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd so‘mga yoki 13,2 foizga qisqartirish ko‘zda tutilgan.
Birinchi yarim yillik yakunlari bo‘yicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2 mlrd so‘mni yoki 14,2 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Shuningdek, kombinat tomonidan birinchi yarim yillikda byudjetga 16,0 trln so‘m mablag‘ to‘lab berildi.

АГМК: подведены итоги первого полугодия
По итогам первого полугодия 2026 года коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината успешно выполнил все производственные показатели.
Так, в январе-июне текущего года комбинат произвёл товарной продукции на сумму 30,9 трлн сумов, выполнив прогноз на 133,3%. Прогноз по выпуску основной продукции предприятия – катодной меди – выполнен в полном объёме (100%).
За первые шесть месяцев 2026 года предприятие экспортировало продукции на 493,4 млн долларов США, что соответствует 148,6% от прогнозного показателя.
Инвестиционная программа АГМК на 2026 год предусматривает реализацию семи крупных проектов с общим объёмом инвестиций 294,6 млн долларов США. За первое полугодие освоено 142,8 млн долларов, при этом выполнение плана составило 101,9%.
Последовательно реализуется и Программа локализации производства. В 2026 году в её рамках запланировано выполнение 40 проектов общей стоимостью 1 511,1 млрд сумов. По итогам первых шести месяцев уже реализовано 35 проектов, а объём произведённой локализованной продукции достиг 649,8 млрд сумов, что составляет 102,1% от прогнозного показателя.
В целях повышения эффективности производства на 2026 год разработан комплекс организационно-технических мероприятий по снижению производственных затрат. Он предусматривает сокращение расходов на 2 301,5 млрд сумов, или 13,2%. По итогам первого полугодия ожидаемый экономический эффект от реализации этих мер составит 1 148,2 млрд сумов, что соответствует 14,2%.
Кроме того, за первые шесть месяцев текущего года АГМК перечислил в государственный бюджет 16,0 трлн сумов.