OKMK xodimlari kasaba uyushmasi oʻz faoliyatini Olmaliq kon-metallurgiya kombinati asos solgan kundan boshlab faoliyat koʻrsatmoqda. Kasaba uyushmasi xodimlarning oʻz faoliyat turi boʻyicha umumiy manfaatga ega boʻlgan ishlab chiqarish, noishlab chiqarish sohalarida, talaba, ishlamaydigan pensionerlarni birlashtiradi.
Kasaba uyushmasi oʻz faoliyatini Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Mehnat va Fuqarolik kodekslari, Oʻzbekiston Respublikasi “Nodavlat notijorat tashkilotlari toʻgʻrisida”gi, “Oʻzbekiston Respublikasida jamoat birlashmalari toʻgʻrisida”gi, “Kasaba uyushmalari toʻgʻrisida”gi qonunlari, shuningdek nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatini tartibga soluvchi boshqa normativ-huquqiy hujjatlar, Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining Ustavi, “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Ustavi va jamoa shartnomalari asosida amalga oshiradi.
OKMK kasaba uyushmasi oliy organi Qurultoy hisoblanadi va har 5 yilda bir marta chaqiriladi. Qurultoylar oraligʻida kasaba uyushmasi faoliyatiga kasaba uyushmasi Kengashi rahbarlik qiladi. Kengash a’zolari Qurultoyda saylanadilar.
2011 yil 29 noyabrda kasaba uyushmasi rahbar organi – kasaba uyushmasi qoʻmitasi kasaba uyushmasi Kengashiga aylantirilgan, uni tashkiliy jihatdan rasmiylashtirish ishlari 2012 yil 30 dekabrda OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Ustavini qabul qilish bilan yakunlandi.
Kasaba uyushmasi tomonidan kasaba uyushmasi a’zolarining ijtimoiy-iqtisodiy himoyasini kuchaytirish, ular bilan ishlashni tizimli yoʻlga qoʻyish maqsadida OKMK kasaba uyushmasi Kengashi qoshida mehnat muhofazasi, ijtimoiy himoya, yoshlar va xotin-qizlar masalalari, ma’naviy va ma’rifiy, sport va sogʻlomlashtirish, tashkiliy hamda uy-joy masalalari boʻyicha komissiyalari tashkil qilingan.
Ijtimoiy sheriklikni va ijtimoiy-iqtisodiy va mehnat munosabatlarni tartibga solish boʻyicha faoliyatda ishtirok etish kasaba uyushmasining muhim funksiyalaridan biri hisoblanadi. Hozirda 2023-2025 yillarga moʻljallangan Jamoa shartnomasi amal qilmoqda.

История профсоюза работников АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»
Профсоюз работников АГМК ведёт свою деятельность с самого дня основания Алмалыкского горно-металлургического комбината. Он объединяет работников производственной и непроизводственной сфер, студентов, а также неработающих пенсионеров, связанных общими профессиональными и социальными интересами.
Свою деятельность профсоюз осуществляет на основе Конституции Республики Узбекистан, Трудового и Гражданского кодексов, законов Республики Узбекистан «О негосударственных некоммерческих организациях», «Об общественных объединениях в Республике Узбекистан», «О профессиональных союзах», а также других нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность негосударственных некоммерческих организаций. Кроме того, работа профсоюза строится в соответствии с Уставом Федерации профсоюзов Узбекистана, Уставом профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК» и коллективными договорами.
Высшим органом профсоюза работников АГМК является Съезд, который созывается один раз в пять лет. В период между съездами деятельностью профсоюза руководит Совет профсоюза, члены которого избираются делегатами Съезда.
29 ноября 2011 года руководящий орган профсоюза – профсоюзный комитет – был преобразован в Совет профсоюза. Организационное оформление этой структуры завершилось 30 декабря 2012 года с принятием Устава профсоюза работников АГМК.
В целях усиления социальной и экономической защиты членов профсоюза, а также выстраивания системной работы с коллективом при Совете профсоюза АГМК были созданы профильные комиссии по вопросам охраны труда, социальной защиты, молодёжи и женщин, духовно-просветительской деятельности, спорта и оздоровления, организационной работы, а также жилищных вопросов.
Одной из важнейших функций профсоюза является участие в развитии социального партнёрства и регулировании социально-экономических и трудовых отношений. В настоящее время действует Коллективный договор, рассчитанный на 2023-2025 годы.
Сегодня профсоюз работников АГМК объединяет 38 первичных организаций и свыше 46 300 членов профсоюза.