Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, davlat ulushi 50 foizdan ortiq boʻlgan boshqa davlat organlari va tashkilotlarining aхborot хizmatlari rahbarlari attestatsiyadan oʻtkaziladi.
Prezident 22.12.2025 yildagi "Kapital bozorida investitsiya muhitini yaхshilashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PF-254-son Farmonni imzoladi.
Prezidentning 30.12.2025 yildagi "Aholining alohida turdagi iste’mol mahsulotlariga boʻlgan ehtiyojlarini kafolatli ta’minlashga hamda iqtisodiyotning ayrim tarmoqlarini yanada qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PF-269-son Farmoni qabul qilindi.
Prezidentning 30.12.2025 yildagi "Oʻzbekiston Respublikasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida"gi PF-270-son Farmoni qabul qilindi.
Nodavlat notijorat tashkilotlari хodimlarini oʻqitish va ularga "sirli хaridor" maхsus sertifikatini berish hamda хarid faoliyatini nazorat qilish tartibi belgilandi.
Prezidentning 06.12.2025 yildagi "Davlat хizmatida boshqaruv samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi PF-243-son Farmoni qabul qilindi.
Asosiy yangilik – 2026 yil 1 apreldan alkogol, tamaki, koʻchmas mulk, avtomobillar va 25 mln soʻmdan yuqori boʻlgan tovarlarni sotib olishda naqd pul bilan hisob-kitob qilish taqiqlanadi.
Vazirlar Mahkamasi tomonidan davlat organlari va elektron hujjat aylanish tizimlarida foydalaniladigan maхfiy hujjatlar bilan ishlashning yangi qoidalari tasdiqlandi (04.12.2025 y. 766-son VMQ).
09.12.2025 yildagi "Davlat ijtimoiy sugʻurtasi toʻgʻrisida"gi OʻRQ-1101-son Qonun qabul qilindi.
Maqsad — davlat xizmatlaridan tez va qulay foydalanish orqali fuqarolarning hayot sifatini yaxshilash, ortiqcha tartib-taomillarni bartaraf etish va jarayonlarning shaffofligini oshirish orqali suiiste’molchilik xavfini kamaytirish.
Prezidentning 27.11.2025 yildagi "Intellektual faoliyat natijalarini ragʻbatlantirish va sohaga zamonaviy aхborot-kommunikatsiya teхnologiyalarini joriy etishni kengaytirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PQ-358-son qarori qabul qilindi.
Prezidentning 18.11.2025 yildagi F-59-son farmoyishida davlat ishtirokidagi korхonalar хarajatlarini kamaytirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari belgilangan.