“Olmaliq KMK” AJning 2024 yil I chorak yakunlari boʻyicha tahliliy ma'lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2024 yil I chorak yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda -118,8 foizga.
Mis katodini ishlab chiqarish  100,0 %, shu jumladan 100 % oʻz xom ashyosidan,  metalli rux 63,9 %, shu jumladan 125,9%  oʻz xom ashyosidan, 162,9 ming tonna 95,3% sulfat kislotasi, 100,6 % affinajli oltin va 101,2 % affinajli kumushni tashkil etdi.
2024 yil I chorak yakuni boʻyicha 129,8 mln.doll. (106,9 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
2024 yil I chorak yakuni boʻyicha 379,1 mln. dollar (101,0%) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 48,0 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 331,1 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022 yil
24 anvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022 yil 31 yanvardagi 94-sonli buyrugʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2024 yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1502,3 mlrd. soʻmlik 268 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2024 yil I chorak yakuni boʻyicha 240 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 406,4 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 109,4 foizni tashkil etdi.
2024 yil I chorak yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 179,7 mlrd. soʻmni yoki 6,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2024 yil 1 aprel oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 7472,3 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 1804,6 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 1944 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 357 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 634 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 527 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 119 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 189 tani tashkil etmoqda, bundan 11 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 178 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 326 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 197 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 96 nafar va ma’lumotsiz 33 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2024 yil I chorak yakuni boʻyicha jami 187 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 36 ta – (1 ta farmon, 5 ta qaror, 3 ta bayon, 27 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 150 ta, (5 qaror, 3 ta farmoyish, 23 ta bayon) Bosh vazir, uning o’rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 79 ta, kotibiyat topshiriqlari – 40 ta).

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 1 квартал 2024 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за первый квартал 2024 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 118,8%.
Выпуск катодной меди составил 100,0%, в том числе из собственного сырья 100%, цинка металлического 63,9%, в т. ч. из собственного сырья 125,9%, серной кислоты 95,3%, аффинированного золота 100,6% и аффинированного серебра 101,2%.
За первый квартал 2024 года осуществлен экспорт продукции на сумму 129,8 млн долларов США, прогноз в этом направлении выполнен на 106,9%.
За отчетный период освоено инвестиций на сумму 379,1 млн долларов США (101,0%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 48,0 млн долл.;
прямых иностранных кредитов – 331,1 млн долл.
За первый квартал 2024 года выпуск локализованной продукции по 240 проектам составил 406,4 млрд сумов или 109,4% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за первый квартал 2024 года составляет 179,7 млрд сумов или 6,6%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 апреля 2024 года составит 7 472,3 млрд сумов, кредиторская задолженность – 1 804,6 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1 944 человека, в том числе с отрывом от производства – 357 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 634 человека, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 527 433 человек, в том числе с отрывом от производства – 119 человек.
Всего за отчетный период трудоустроено 326 человек, в том числе 197 выпускников колледжей, 96 выпускников высших учебных заведений и 33 человека без высшего образования.
За первый квартал 2024 года зарегистрировано всего 187 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 36 (указов – 1, постановлений – 5, протоколов – 3, поручений Администрации Президента – 27);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 150 (постановлений – 5, распоряжений – 3, протоколов – 23, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 79, поручений секретариата Кабинета Министров – 40).