solishtirma narxlarda 104,1% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 19.12.2018 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2019-yilga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4067-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan istiqbol bo’yicha 1 532,2 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Undan 2019 yil kapital qo’yilmasining umumiy qiymati 1 524,1 mlrd. so’mlik loyihadan “Uch-Kulach konini o’zlashtirish” (8,4 mlrd. so’m) O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 25.12.2018 yildagi PQ-4077-sonli qaroriga muofiq to’xtatib qo’yildi.
• O’z mablag’lari hisobiga – 752,6 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 730,8 mlrd. so’m;
2019 yil I choragi davomida amalda 404,7 mlrd so’m (145,0%) invistitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 115,9 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 274,9 mlrd. so’m;
• Tijorat banklarining kreditlari – 13,9 mlrd. so’m.
2019 yil I choragi davomida qiymati 17,5 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 188,8% erishildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 11 fevraldagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish Dasturi to'g'risida"gi PQ-2298-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga importni qisqartirishning maqsadli parametrlarini bajarish ko'zda tutilgan va 2019 yil uchun tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish 29,5 mln. dollarga amalga oshirish mo’ljallangan.
2019 yil I choragi uchun 7,6 mln. dollar yoki istiqbolga nisbatan 108,6%ga bajarilgan.
2019 yil I choragida mahsulot ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha ishlab chiqarish tannarxini 154,2 mlrd. so'mga yoki 3,1% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2019 yil I choragida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishi natijasi kutilgan natija 37,1 mlrd. so'm yoki 3,3%, ga topshiriqqa nisbatan, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxini - 36,6 mlrd. so'mga yoki 3,3% ni tashkil etdi.
2019 yil I choragida qiymati 73,97 ming dollarlik 12 ta texnologik jihozlar almashtirildi.
01.04.2019 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 715,2 mlrd. so’m,  muddati o`tgan qarzdorlik 49,6 mlrd. so`m, kreditorlki qarzdorlik esa 939,8 mlrd. so`mni tashkil etadi.
2019 yil uchun "Olmaliq KMK" AJda yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, 2019 yil I choragida ularni bajarish hisobiga kutilayotgan ko`rsatkichlar quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 12,3 mln kVt/s;
• yoqilg’i – 3,3 mln m³;
• Issiqlik energiyasi manbaalarini 6,1 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 1422 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 678 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 472 kishi, shu jumladan 165 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Rayosatining 13.04.2015 yildagi 20a-sonli bayonot yig'ilishining qaroriga binoan "Olmaliq KMK" AJga 6 ta kasb-hunar kolleji biriktirildi:
2019 yil I choragida kombinat tarkibiy bo’limlarida 801 nafar talaba ishlab chiqarish amaliyotlarini o’tashmoqda:
Olmaliq konchilik kasb-hunar kollejidan 761 nafar;
Chirchiq sanoat kasb-hunar kollejidan 40 nafar.
2018-2019 o’quv yilida biriktirilgan kasb-hunar kolleji o’quvchilarnining umumiy soni 2946 nafarni tashkil qiladi.
“Olmaliq KMK” AJ uchta O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shulardan:
2. Navoiy davlat konchilik instituti;
3. “MISiS” Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti.
O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida 364 nafar mutaxassisni tayyorlashmoqda, jumladan:
Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filialida 204 nafar talaba o’qimoqda, ulardan 82 nafari sirtqi bo’limda, 120 nafari kechki bo’limdan va 2 nafari kunduzgi bo’limdan taxsil olishmoqda.
Navoiy davlat konchilik institutida 20 ta talaba taxsil olmoqda.
2018-2019 o’quv yilida “MISiS” Milliy texnologik tadqiqotlar universitetida 140 nafar talaba o’qimoqda, shulardan 111 kishi bakalavr, 20 kishi magistr, 14 kishi sirtqi bo’limda, “MISiS” MTTU OF 9 kishi kombinat hisobidan taxsil olishmoqda.
Hisobot davrida 187 nafar kasb-hunar kollejlari va 69 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi ijrosini ta'minlash maqsadida "Olmaliq KMK" AJ bo'yicha "Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili" da 37 ta tadbir ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
2019 yil I choragida 234,9 mlrd. so’mlik tadbirlar amalga oshirildi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshirig’lari o’z vaqtida bajarilishini ta’minlash, shuningdek ijro intizomini nazorat qilishni takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qilish xizmati tashkil qilindi va ijro intizomi tanqidiy tahlilini va tizim xolatini tartibi o’rnatildi.
Joriy davr davomida o’rnatilgan muddatda hujjatlarni bajarilishi nazoratini ta’minlah va hisobot tizimini tadbiq etishni tashkillashtirish, hamda O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Qonunlari va aktlari, Hukumat qarorlarini joylarda   bajarilish xolatini o’rganish ishlari olib borildi.
O’z qarorlarini bajarilishini tanqidiy tahlili, kelib chiqgan kamchiliklarni bartaraf qilish bo’yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlarni tizimli ishlar olib borilmoqda.
2019 yil yanvar-mart oylarida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 243 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i - 18 ta (5ta Farmon, 10ta Qaror, 1ta Farmoyish, 3ta boyonot topshiriq), 31ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i, 185ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari (21ta Qaror, 9ta Farmoyish, 17ta bayonot, 81ta Bosh vazir va uning o’rinbasarlarining topshiriqlari, 57 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida keltirilgan aktlari (44ta) bo’yicha umumiy hisobda 29 ta hujjat, shu jumladan 20 ta buyruq, 1 ta boshqaruv qarorlari, 8 ta kompleks chora-tadbirlar qabul qilindi
2019 yil I choragida jami 1025 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 318 ta yozma va 487 ta og’zaki, 220 ta elektron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 256 ta ariza bo`yicha chora ko`rildi, 590 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 156 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 23 tasi rad etildi.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 квартал 2019 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I квартал 2019 года обеспечил выпуска товарной продукции:
- в действующих ценах –  104,0 %,
- в сопоставимых ценах – 104,1 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2018 года составил 129,3 %.
Добыто медной руды на 100,9 % к установленному заданию, выпуск медной продукции составил 102,3 %, в том числе из собственного сырья 101,1 %, цинка металлического 127,6 %, в т. ч. из собственного сырья 100,2 %, серной кислоты 95,5 %, трехокиси молибдена 105,2 %, трехокиси вольфрама 81,4%, аффинированного золота 100,1 % и аффинированного серебра 100,6 %.
За I квартал 2019 года реализовано продукции на экспорт на  132,7 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19.12.2018 г. №ПП-4067 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются 6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 1 532,2 млрд. сум, из них реализация  проекта  «Освоение месторождения "Уч-Кулач" (8,4 млрд. сум) приостановлена в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25.12.2018г. №ПП-4077 и общая сумма капитальных вложений на 2019 год составило 1 524,1 млрд. сум,
• за счет собственных средств – 752,6 млрд. сум;
• средств ФРРУ – 730,8 млрд. сум;
• кредитов коммерческих банков – 40,7 млрд. сум.
• За I квартал 2019 года фактически освоено инвестиций на сумму
404,7 млрд. сум (145,0%), в том числе:
• за счет собственных средств – 115,9 млрд. сум;
• средств ФРРУ – 274,9 млрд. сум;
• кредитов коммерческих банков – 13,9 млрд. сум.
За I квартал 2019 года произведено локализуемой продукции на 17,5 млрд. сум или 188,8 % к прогнозу.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 11.02.2015 г. № ПП-2298 «О программе локализации производства готовой продукции комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 гг.» предусмотрено выполнения целевых параметров сокращения импорта за счет локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации на 2019 год на сумму 29,5 млн. долл.
За I квартал 2019 год выполнение составило 7,6 млн. долл. или 108,6 % к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2019 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 154,2 млрд. сум или 3,1%.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I квартал 2019 года составит 37,1 млрд. сум или 3,3% к заданию, в том числе производственной себестоимости – 36,6 млрд. сум или 3,3 % к заданию.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» в 2019 году подлежит замене и модернизации 222 единиц технологического оборудования на сумму 14911,6 тыс. долл.
За I квартал 2019 года заменено 12 единиц оборудования на 73,97 тыс. долл.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.04.2019 г. составит 715,2 млрд. сум, в том числе просроченная задолженность 49,6 млрд. сум, кредиторская задолженность – 939,8 млрд. сум.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2019 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за I квартал 2019 года составит:
- электроэнергии – 12,3 млн. кВт/ч;
- топлива – 3,3 млн. м3;
Экономия ТЭР составит на общую сумму – 6,1 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1422 человека, переподготовку и освоение второй профессии 678 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 472, в том числе с отрывом от производства – 165 человек.
По решению Протокольного совещания Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан № 20а от 13.0.4.2015г. за АО «Алмалыкский ГМК» закреплены 6 профессиональных колледжей.
За 1 квартал 2019 года в подразделениях комбината проходят производственную практику 801 учащихся:
Алмалыкского горного профессионального колледжа 761 чел., Чирчикского промышленного профессионального колледжа 40 чел.
Общее количество выпускников закрепленных профессиональных колледжей составляет на 2018-19 учебный год -2946 человек.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с 3-мя ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе, в Республике Узбекистан:
- Навоийский государственный горный институт.
Подготовка специалистов с высшим образованием в учебных заведениях Республики Узбекистан и Российской Федерации на платно-контрактной основе в количестве 364 чел, в том числе:
-Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета – обучаются 204 чел., в том числе на заочном отделении 82 чел., на вечернем отделении 120 чел. и на очном отделении 2 чел.;
- в 2018-2019 учебном году в НИТУ «МИСиС» обучаются 140 человек., в бакалавриате – 111 человек, в магистратуре 20 человек, в т.ч. на заочном отделении 14 человек, в АФ НИТУ «МИСиС» обучается 9 человек за счет средств комбината.
За отчетный период трудоустроено 187 выпускников колледжей и 69 выпускников ВУЗов.
За I квартал 2019 года выполнено мероприятий на 234,9 млн. сум.
В январе-марте 2019 года зарегистрировано всего 243 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 18 (Указов – 5, постановлений – 10, распоряжений –1, протокольных поручений – 3), поручений Администрации Президента – 31, актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 185 (постановлений – 21, распоряжений – 9, протоколов – 17, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 81 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 57), а также писем НАПУ – 9.
По поступившим в 2018 году актам Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров (44) приняты в общем количестве 29 собственных решений, в том числе, приказы – 20, решения Правления – 1, мероприятий – 8.
За I квартал 2019 года поступило 1025 обращений, из них 318 письменных, 487 устных, 220 электронных обращений. По 256 заявлениям приняты меры, по 590 заявлениям даны разъяснения, 156 заявлений находятся на рассмотрении и 23 отклонено.