• solishtirma narxlarda 100,3% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2019 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 349,5 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 133.3 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 4,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 32,0 mln. dollar.
2020 yil I choragi davomida amalda 52,0 mln. dollar (102,9 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 37,0 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 13,6 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,4 mln. dollar.
2020 yil I choragida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 35 ta loyiha bo'yicha 34,6 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 127,2% ni tashkil etdi.
2019 yil I choragida qiymati 2 424,1 ming dollarlik 20 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
Mahsulot tannarxini 334,0 mlrd. so'mga yoki 2,9% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi 2020 yilda mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning I choragida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 337,1 mlrd. so'm yoki 12,8% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 165,1 mlrd. so'mni yoki 6,3% ni tashkil etadi.
01.04.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 832,5 mlrd. so'mni, shu jumladan 92,5 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 1 530,8 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 1434 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 730 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 610 kishi, shu jumladan 63 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
Kombinatning tarkibiy bo'linmalarida kasb-hunar kollejlarining 6625 nafar o'quvchisi amaliyot o'tashdi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 580 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi.
Shu kunga qadar 390 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari ishga joylashtirildilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarga 2030 yilgacha bo'lgan ehtiyoj aniqlandi. Kombinat bosh mutaxassislari ishtirokida kasb-hunar kollejlari o’quvchilari bilan uchrashuvlar (seminarlar) grafigi ishlab chiqildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shu jumladan:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 291 kishi;
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 112 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha universitet bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida 149 nafar kasb-hunar kollejlari va 79 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
2020 yil I choragida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 246ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 44ta (2 ta Farmon, 7 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 4 ta bayonoti, 30 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 202 ta (22 ta Qaror, 9 ta Farmoyish, 23 ta bayonot, 82 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 66 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning I choragida 891 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 107 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 12 ta qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 726 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 35 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda, 11 ta murojaatlar tegishli tashkilotlarga jo'natildi.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 квартал 2020 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I квартал 2020 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах –102,0 %,
- в сопоставимых ценах –100,3 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2019 года составил 105,0 %.
Выпуск катодной меди составил 100,4 %, в том числе из собственного сырья 100,6 %, цинка металлического 98,2 %, в т.ч. из собственного сырья 105,4 %, серной кислоты 88,2 %, аффинированного золота 100,3 % и аффинированного серебра 125,4 %.
За I квартал 2020 года реализовано продукции на экспорт 118,6 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 09.01.2020 г. №ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются  инвестиционные проекты, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 349,5 млн.долл,  в том числе:
• за счет собственных средств – 133,3 млн. долл;
• средств ФРРУ – 4,0 млн. долл;
• кредитов коммерческих банков – 32,0 млн. долл;
• прямые иностранные кредиты – 180,1 млн. долл.
За I квартал 2020 года фактически освоено инвестиций на сумму 52,0 млн. долл  (102,9 %), в том числе:
• за счет собственных средств – 37,0 млн. долл;
• средств ФРРУ – 13,6 млн. долл;
• кредитов коммерческих банков – 1,4 млн. долл.
По итогам I квартала 2020 года выпуск локализованной продукции по 35 проектам составил 34,6 млрд. сум или 127,2 % к прогнозу.
За I квартал 2020 года заменено и модернизировано 20 единиц оборудования на 2424,1 тыс. долл.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2020 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 334,0 млрд. сум или 2,9 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I квартал 2020 года составит 337,1 млрд. сум или 12,8 %, в том числе производственная себестоимость – 165,1 млрд. сум или 6,3 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.04.2020 г. составит 832,5 млрд. сум, в том числе просроченная задолженность 92,5 млрд. сум, кредиторская задолженность – 1530,8 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1434 человек, переподготовку и освоение второй профессии 730 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 610 человек, в том числе с отрывом от производства – 63 человек.
Прошли практику в структурных подразделениях комбината 6625 учащихся профессиональных колледжей.
Утверждено распределение выпускников профессиональных колледжей и выданы направления для трудоустройства 580 выпускникам Алмалыкского горного и горно-металлургического профессиональных колледжей,
25  выпускникам Чирчикского промышленного профессионального колледжа, 27 выпускникам Денаусского горного промышленного профессионального колледжа, 28 выпускникам Ангренского химико-технологического колледжа.
На сегодняшний день трудоустроено 390 выпускника Алмалыкского горного и горно-металлургического профессиональных колледжей.
Определена потребность в выпускниках профессиональных колледжей до 2030 года. Разработаны графики встреч (семинаров) с участием главных специалистов комбината для учащихся колледжей.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе, в Республике Узбекистан:
-Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета 291 чел;
- Национальный иследовательский технологический университет  «МИСиС» – 112 чел.
За отчетный период трудоустроено 149 выпускников колледжей и 79 выпускников ВУЗов.
В целях своевременного исполнения поручений вышестоящих инстанций, усовершенствования системы контроля исполнительской дисциплины в составе Исполнительного аппарата АО «Алмалыкский ГМК» создана служба по контролю за исполнением поручений вышестоящих организаций (приказ
от 26 апреля 2017 г. № 322) и установлен порядок системного и критического анализа состояния исполнительской дисциплины.
В I квартале 2020 года  на АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 246 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 44 (Указа – 2, постановлений – 7, распоряжение – 1, протоколов – 4, поручений Администрации Президента – 30), актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 202 (постановлений – 22, распоряжений – 9, протоколов – 23, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 82 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 66).
За I квартал 2020 года принято 891 обращение. По результатам рассмотрения по 107  заявлениям приняты меры, 12 заявлений оставлены без рассмотрения согласно требованиям законодательства, по 726 заявлениям даны соответствующие разъяснения, 35 обращений рассматриваются, 11 обращений переслано  в соответствующие организации.