• solishtirma narxlarda 100,3% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2019 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 349,5 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 133.3 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 4,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 32,0 mln. dollar.
2020 yil I choragi davomida amalda 52,0 mln. dollar (102,9 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 37,0 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 13,6 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,4 mln. dollar.
2020 yil I choragida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 35 ta loyiha bo'yicha 34,6 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 127,2% ni tashkil etdi.
2019 yil I choragida qiymati 2 424,1 ming dollarlik 20 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
Mahsulot tannarxini 334,0 mlrd. so'mga yoki 2,9% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi 2020 yilda mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning I choragida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 337,1 mlrd. so'm yoki 12,8% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 165,1 mlrd. so'mni yoki 6,3% ni tashkil etadi.
01.04.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 832,5 mlrd. so'mni, shu jumladan 92,5 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 1 530,8 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 1434 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 730 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 610 kishi, shu jumladan 63 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
Kombinatning tarkibiy bo'linmalarida kasb-hunar kollejlarining 6625 nafar o'quvchisi amaliyot o'tashdi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 580 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi.
Shu kunga qadar 390 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari ishga joylashtirildilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarga 2030 yilgacha bo'lgan ehtiyoj aniqlandi. Kombinat bosh mutaxassislari ishtirokida kasb-hunar kollejlari o’quvchilari bilan uchrashuvlar (seminarlar) grafigi ishlab chiqildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shu jumladan:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 291 kishi;
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 112 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha universitet bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida 149 nafar kasb-hunar kollejlari va 79 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
2020 yil I choragida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 246ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 44ta (2 ta Farmon, 7 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 4 ta bayonoti, 30 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 202 ta (22 ta Qaror, 9 ta Farmoyish, 23 ta bayonot, 82 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 66 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning I choragida 891 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 107 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 12 ta qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 726 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 35 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda, 11 ta murojaatlar tegishli tashkilotlarga jo'natildi.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for the 1st quarter of 2020
Fulfilling the most important priorities of the social and economic development program, the staff of “Almalyk MMC” JSC in 1st quarter of 2020 ensured the production of marketable products:
- in current prices - by -102.0 %,
- in comparable prices -100.3 %.
The growth rate of commodity output in comparable prices to the corresponding period of 2019 was 105.0 %.
The cathode copper output was 100.4 %, including 100.6 % of own raw materials, 98.2 % of metal zinc, including 105.4 % of own raw materials, 88.2 % of sulphuric acid, 100.3 % of refined gold and 125.4 % of refined silver.
In the first quarter of 2020, the company exported 118.6% of its products.
Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 09.01.2020 No. ПП-4563 “On measures to implement the Investment Programme -2022” for “Almalyk MMC” JSC in 2020 investment projects are been created and, aimed at increasing of mining and processing capacities with capital investments of 349.5 million USD, including:
• at the expense of own funds - 133.3 mln. USD;
• at the expense of Fund for Reconstruction and Development funds - 4.0 mln.USD;
• loans from commercial banks - 32.0 mln.USD.
• direct foreign loans - 180.1 mln.USD.
Investments worth 52.0 mln.USD (102.9 %) were actually disbursed in 1st quarter of 2020, including:
• at the expense of own funds - 37.0 mln. USD;
• at the expense of Fund for Reconstruction and Development funds - 13.6 mln.USD;
• loans from commercial banks - 1.4 mln.USD.
According to the results of the first quarter of 2020, the output of localized production in 35 projects amounted to 34.6 billion UZ Soums or 127.2% of the forecast.
In 1st quarter of 2020, 20 items of equipment were replaced and rehabilitated for 2424.1 thousand USD.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs in 2020, providing for a reduction in the cost of production by 334.0 bln. UZ Soums or 2.9 %.
The expected result of implementing the complex of measures to reduce production costs in 1st quarter of 2020 will make up 337.1 bln. UZ Soums or 12.8 %, including production cost - 165.1 bln. UZ Soums or 6.3 %.
As of 01/04/2019, expected accounts receivable will make up 832.5 bln. UZ Soums, including overdue debts for 92.5 bln. UZ Soums and accounts payable for 1530.8 bln. UZ Soums.
Under the technical training programme, 1434 workers were trained to improve their skills, 730 were retrained and learned a second profession, and 610 managers and specialists were upgraded and retrained, including 63 by separation from production.
6625 students of professional colleges underwent on-the-job training at the Company’s structural units.
The distribution of vocational college graduates has been approved and 580 graduates of the Almalyk Mining and Metallurgical Vocational Colleges, 25 graduates of the Chirchik Industrial Vocational College, 27 graduates of the Denau Mining Industrial Vocational College and 28 graduates of the Angren Chemical and Technological College have been given directions for employment.
To date, 390 graduates of the Almalyk Mining and Metallurgical Vocational Colleges have been employed.
The need for graduates of professional colleges until 2030 has been determined. Schedules of meetings (workshops) with the participation of the plant's chief specialists for college students have been developed.
“Almalyk MMC” JSC cooperates with ten universities in the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation to train specialists on a contract basis, including the Republic of Uzbekistan:
- Almalyk branch of Tashkent State Technical University - 291 students;
- National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” - 112 students.
During the reporting period 149 college graduates and 79 university graduates were employed.
In first quarter of 2020 “Almalyk MMC” JSC a total of 246 acts were registered, including 44 acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan (2 decrees, 7 orders, 2 instructions, 4 protocol orders, 30 orders of the Presidential Administration), 202 acts and instructions of the Cabinet of Ministers (22 orders, 9 resolutions, 23 protocols, 82 instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers, and 66 instructions of the Cabinet of Ministers Secretariats).
For 1st quarter of 2020 891 appeals were received. As a result of the consideration for 107 applications measures have been taken, 12 were left without consideration, in accordance with the requirements of the legislation, 726 applications were clarified, 35 applications are currently under consideration and 11 applications were directed to relevant organizations.