solishtirma narxlarda 106,2% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 19.12.2018 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2019-yilga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4067-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan istiqbol bo’yicha 1 532,2 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Shundan “Uch-Quloch konini o’zlashtirish” loyixasi (8,4 mlrd. so’m) O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 25.12.2018 yildagi PQ-4077-sonli qaroriga muofiq to’xtatib qo’yildi va 2019 yil kapital qo’yilmasining umumiy qiymati 1 523,8 mlrd. so’mni tashkil etdi.
• O’z mablag’lari hisobiga – 747,0 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 736,2 mlrd. so’m;
2019 yil I yarim yilligi davomida amalda 956,3 mlrd so’m (187,9 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 334,3 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 588,9 mlrd. so’m;
• Tijorat banklarining kreditlari – 33,0 mlrd. so’m.
2019 yil I yarim yilligi davomida qiymati 37,1 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 189,1% ga erishildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 11 fevraldagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish Dasturi to'g'risida"gi PQ-2298-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga importni qisqartirishning maqsadli parametrlarini bajarish ko'zda tutilgan va 2019 yil uchun tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish 29,6 mln. dollarga amalga oshirish mo’ljallangan.
2019 yil I yarim yilligi uchun 14,8 mln. dollar yoki istiqbolga nisbatan 100,4%ga bajarilgan.
2019 yilda mahsulot ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha ishlab chiqarish tannarxini 154,2 mlrd. so'mga yoki 3,1% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2019 yil I yarim yilligida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishi natijasi kutilgan natijaga nisbatan 76,1 mlrd. so'm yoki 3,3% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxini - 109,9 mlrd. so'mga yoki 4,7% ni tashkil etdi. Vazifa 102,8 % ga bajarildi.
2019 yil I yarim yilligida qiymati 251,6 ming dollarlik 26 ta texnologik jihozlar almashtirildi.
2019 yil uchun "Olmaliq KMK" AJda yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, 2019 yil I yarim yilligida ularni bajarish hisobiga kutilayotgan ko`rsatkichlar quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 27,4 mln. kVt/s;
• yoqilg’i – 8,4 m³;
• issiqlik energiyasi manbaalarini 14,1 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 3056 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1330 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 985 kishi, shu jumladan 277 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Rayosatining 13.04.2015 yildagi 20a-sonli bayonot yig'ilishining qaroriga binoan "Olmaliq KMK" AJga 6 ta kasb-hunar kolleji biriktirilgan:
2019 yil I choragida kombinat tarkibiy bo’limlarida 801 nafar talaba ishlab chiqarish amaliyotlarini o’tashmoqda:
Olmaliq konchilik kasb-hunar kollejidan 761 nafar;
Chirchiq sanoat kasb-hunar kollejidan 40 nafar.
Kasdb-hunar kollejlarining 1696 nafar bitiruvchilari diplom oldi amaliyotlarini kombinatning tarkibiy korxonalarida o`tamoqdalar.
2018-2019 o’quv yilida biriktirilgan kasb-hunar kollejlari o’quvchilarnining umumiy soni 3859 nafarni tashkil qiladi.
“Olmaliq KMK” AJ uchta O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shulardan:
2. Navoiy davlat konchilik instituti;
3. Rossiya federatsiyasining “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti.
O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida 364 nafar mutaxassisni tayyorlashmoqda, jumladan:
Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filialida 204 nafar talaba o’qimoqda, ulardan 82 nafari sirtqi bo’limda, 120 nafari kechki bo’limdan va 2 nafari kunduzgi bo’limdan taxsil olishmoqda.
Navoiy davlat konchilik institutida 20 ta talaba taxsil olmoqda.
2018-2019 o’quv yilida “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universitetida 140 nafar talaba o’qimoqda, shulardan 111 kishi bakalavr, 20 kishi magistr, 14 kishi sirtqi bo’limda, “misis” mttu of 9 kishi kombinat hisobidan taxsil olishmoqda.
Hisobot davrida 588 nafar kasb-hunar kollejlari va 163 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi ijrosini ta'minlash maqsadida "Olmaliq KMK" AJ bo'yicha "Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili" da 37 ta tadbir ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
2019 yil I yarim yilligida 5,6 mlrd. so’mlik tadbirlar amalga oshirildi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshirig’lari o’z vaqtida bajarilishini ta’minlash, shuningdek ijro intizomini nazorat qilishni takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qilish xizmati tashkil qilindi va ijro intizomi holatining tanqidiy tahlilini va tizim tartibi o’rnatildi.
Joriy davr davomida o’rnatilgan muddatda hujjatlarni bajarilishi nazoratini ta’minlah va hisobot tizimini tadbiq etishni tashkillashtirish, hamda O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Qonunlari va aktlari, Hukumat qarorlarini joylarda   bajarilish holatini o’rganish ishlari olib borildi. Kombinatning ish rejasiga muvofiq tahliliy ma'lumotnomalar bilan rasmiylashtirilgan bayonnomalar tuziladi.
2019 yilning yanvar-iyun oylarida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 431 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i - 40 ta (11ta Farmon, 19ta Qaror, 1ta Farmoyish, 9ta bayonot topshirig`i), 63ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i, 328ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari (31ta Qaror, 14ta Farmoyish, 34ta bayonot, 138ta Bosh vazir va uning o’rinbosar va maslaxatchilarining topshiriqlari, 111ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2019 yil I yarim yilligida jami 1784 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 588 ta yozma va 814 ta og’zaki, 392 ta elektron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 584 ta ariza bo`yicha choralar ko`rildi, 1076 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 86 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 48 tasi rad etildi.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 полугодие 2019 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I полугодие 2019 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах –  106,3 %,
- в сопоставимых ценах – 106,2 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2018 года составил 128,7 %.
Добыто медной руды 100,7 % к установленному заданию, выпуск медной продукции составил 106,0 %, в том числе из собственного сырья 100,6 %, цинка металлического 114,2 %, в т. ч. из собственного 100,6 %, серной кислоты 101,5, трехокиси молибдена 73,6 %, трехокиси вольфрама 91,0 %, аффинированного золота 104,2 % и аффинированного серебра 121,8 %, портланцемента 100,5%.
За I полугодие 2019 года реализовано продукции на экспорт
107,3 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан
от 19.12.2018 г. №ПП-4067 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются
6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 1 532,2 млрд. сум, из них реализация проекта «Освоение месторождения "Уч-Кулач" (8,4 млрд. сум) приостановлена в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25.12.2018г. №ПП-4077 и общая сумма капитальных вложений на 2019 год составило 1 523,8 млрд. сум,
за счет собственных средств – 747,0 млрд. сум;
средств ФРРУ – 736,2 млрд. сум;
кредитов коммерческих банков – 40,7 млрд. сум.
За I полугодие 2019 года фактически освоено инвестиций на сумму 956,3 млрд. сум (187,9 %), в том числе:
за счет собственных средств – 334,3 млрд. сум;
средств ФРРУ – 588,9 млрд. сум;
кредитов коммерческих банков – 33,0 млрд. сум.
За I полугодие 2019 года произведено локализуемой продукции на
37,1 млрд. сум или 189,1 % к прогнозу.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 11.02.2015 г. № ПП-2298 «О программе локализации производства готовой продукции комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 гг.» предусмотрено выполнения целевых параметров сокращения импорта за счет локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации на 2019 год на сумму 29,6 млн. долл.
За I полугодие 2019 года выполнение составило 14,8 млн. долл. или
100,4 % к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2019 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 154,2 млрд. сум или 3,1%.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I полугодие 2019 года составит 76,1 млрд. сум или 3,3 %, в том числе производственной себестоимость – 109,9 млрд. сум или
4,7 %. Задание выполнена на 102,8 %.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан
от 22 декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» в 2019 году подлежит замене и модернизации 222 единиц технологического оборудования на сумму 14911,6 тыс. долл.
За I полугодие 2019 года заменено 26 единиц оборудования на 251,6 тыс. долл.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2019 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за I полугодие 2019 года составит:
- электроэнергии – 27,4 млн. кВт/ч;
- топлива – 8,4 млн. м3;
Экономия ТЭР составит на общую сумму – 14,1 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 3056 человека, переподготовку и освоение второй профессии 1330 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 985, в том числе с отрывом от производства – 277 человек.
По решению Протокольного совещания Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан № 20а от 13.0.4.2015г.за  АО «Алмалыкский ГМК» закреплены 6 профессиональных колледжей.
С начала года в подразделениях комбината прошли производственную практику 801 учащихся:
Алмалыкского горного профессионального колледжа 761 чел., Чирчикского промышленного профессионального колледжа 40 чел.
Проходят преддипломную практику в структурных подразделениях комбината 1696 выпускников профессиональных колледжей.
Общее количество выпускников закрепленных профессиональных колледжей составляет на 2018-19 учебный год – 3859 человек.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с 3-мя ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе, в Республике Узбекистан:
- Навоийский государственный горный институт.
Российской Федерации:
Подготовка специалистов с высшим образованием в учебных заведениях Республики Узбекистан и Российской Федерации на платно-контрактной основе в количестве 364 чел, в том числе:
-Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета – обучаются 204 чел., в том числе на заочном отделении 82 чел., на вечернем отделении 120 чел. и на очном отделении 2 чел.;
- в 2018-2019 учебном году в НИТУ «МИСиС» обучаются
145 человек., в бакалавриате – 111 человек, в магистратуре 20 человек, в т.ч. на заочном отделении 14 человек, в АФ НИТУ «МИСиС» обучается 9 человек за счет средств комбината.
За отчетный период трудоустроено 588 выпускников колледжей и 163 выпускников ВУЗов.
За I полугодие 2019 года выполнено мероприятий на 5,6 млрд. сум.
В январе-июне месяце 2019 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 431 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 40 (Указов – 11, постановлений – 19, распоряжение –1, протокольных поручений – 9), поручений Администрации Президента – 63, актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 328 (постановлений – 31, рспоряжений – 14, протоколов – 34, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 138 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 111).
За I полугодие 2019 года поступило 1784 обращений, из них
588 письменных, 814 устных, 392 электронных обращений. По 584 заявлениям приняты меры, по 1076 заявлению даны разъяснения, 86 заявлений находятся на рассмотрении и 48 отклонено.