- amaldagi narxlarda –123,8 %;
Mis katodini ishlab chiqarish 100,3%, shu jumladan 107,6% o`z xom ashyosidan, metalli rux 79,0%, shu jumladan 101,1% o`z xom ashyosidan, sulfat kislotasi 101,4%, affinajli oltin 103,2% va affinajli kumush 123,4%, portlandsement 84,3 %, molibden (VI) oksidi 114,4%, volfram (VI) oksidi 87,6% ni tashkil etdi.
2020 yil davomida 101,4% miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “O`zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo`ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to`g`risida”gi farmoniga muvofiq 2020 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 249,4 mln. dollarlik investitsiya o`zlashtirilishni  mo`ljallagan, shu jumladan:
• o`z mablag`lari hisobidan – 232,0 mln.doll.;
• TTJ mablag`idan– 16,0 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 1,4 mln.
2020 yil davomida 289,6 mln. dollar (116,1 %) miqdorida investitsiyalar o`zlashtirildi, shu jumladan:
• o`z mablag`lari hisobidan – 269,4 mln.doll.;
• TTJ mablag`idan – 16,6 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 3,6 mln. o`zlashtirildi.
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi to`g`risida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2020 yilda 120,0 mlrd. so`mlik 49 ta loyihani amalga oshirishi ko`zda tutilgan.
2020 yil davomida 72 ta loyiha bo`yicha mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko`rsatkichi 157,1 mlrd. so`mni yoki prognozga nisbatan 119,1 foizni tashkil etdi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 22-dekabrdagi PQ-2692-sonli “Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma`naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g`risida” gi qaroriga asosan 2020 yilda 13 824,0 ming dollar miqdorida 189 dona texnologik uskunalarni almashtirish va modernizatsiya qilish mo`ljallangan.
2020 yil davomida 5381,0 ming dollarlik 171 ta uskuna almashtirildi va modernizatsiya qilindi.
2020 yilga mo`ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo`yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo`lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 338,9 mlrd. so`mga yoki 3,2 foizga qisqartirish ko`zda tutilgan.
2020 yil davomida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo`yicha chora-tadbirlar kompleksi amalga oshirishdan kutilayotgan natija 915,7 mlrd. so`mni yoki 8,6 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 912,4 mlrd. so`m yoki 8,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to`lovlarini kamayishini ta`minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2021 yil 1 yanvar xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 1655,3 mlrd. so`mni, shu jumladan muddati o`tgan qarzlari 96,7 mlrd. so`mni, kreditorlik qarzlari 2292,4 mlrd. so`mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 6282 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o`zlashtirish bo`yicha 2216 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo`yicha 1927 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 347 nafar kishi o`qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasidagi 10 ta Oliy o`quv yurti bilan mutaxassislarni to`lov-shartnoma asosida o`qitish bo`yicha hamkorlik qilib kelmoqda, talabalarning umumiy soni 352 nafarni tashkil etdi, shu jumladan O`zbekiston Respublikasida:
• Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali – 248 nafar;
• MTTU PQMI Olmaliq filiali – 9 nafar;
• Navoiy davlat konchilik instituti – 20 nafar;
• Toshkent davlat texnika universiteti – 6 nafar;
• Toshkent axborot texnologiyalari universiteti – 2 nafar.;
• Toshkent avtomobil yo`llarini loyihalash, qurish va ulardan foydalanish instituti – 2 nafar;
• Toshkent kimyo texnologiya instituti – 1 nafar;
• Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti – 1 nafar;
• O`zbekiston milliy universiteti – 1 nafar;
• O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi biznes va boshqaruv oliy maktabida –1 nafar.
• Milliy tadqiqot texnologik universiteti “PQMI” - 81 nafar.
2020 yilda 102 kishi Oliy o`quv yurtlarni va Akademiyalarni kombinat hisobidan tamomladilar, jumladan:
• MTTU “PQMI” – 39 nafar;
• TashDTU OF – 43 nafar;
• NavDKI – 20 nafar.
O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasini – 2 kishi;
O`zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasini – 2 kishi;
O`zbekiston Respublikasi Prezidenti qoshidagi yuqori biznes maktabida – 1 kishi o`qishni tamomladi.
Kasb-hunar kollejlarining 662 nafar o`quvchisi kombinatning tarkibiy bo`linmalarida malakaviy amaliyot ishlarini yakunladilar.
Kombinatning tarkibiy bo`linmalarida 47 kishi fan mutaxassisliklari bo`yicha sanoat ta`lim ustalarini va o`qituvchilarini tayyorladi. Amaliyotga chiquvchilar uchun mehnat muhofazasi to`g`risida o`quv seminarlari tashkil etildi. Kombinat bo`linmalariga kollej o`quvchilarini ekskursiyalari tashkil etildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 5812-sonli 2019 yil 6 sentyabrdagi farmoniga asosan Olmaliq tog` metallurgiya kolledji kombinat tasarufiga o`tkazildi. Kollejni moliyalashtirish ishlari «Olmaliq KMK» AJ tomonidan olib boriladi.
2020-2021 o`quv yili uchun Olmaliq kon-metallurgiya kollejiga sinov imtihonlar testlar asosida 335 ta abiturient qabul qilindi.
Hisobot davrida jami 2297 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
1462 nafari, oliy ta`lim bitiruvchilari 394 nafar va ma`lumotsiz 441 nafar kishi ish bilan ta`minlandi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarining topshiriqlarini o`z vaqtida bajarish, ijro intizomini nazorat qilish tizimini takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparatida (2017 yil 26 apreldagi 322-son buyrug`i) yuqori tashkilot topshiriqlarini bajarilishini nazorat qilish xizmati tashkil etildi va ijro intizomi holatini tizimli va tanqidiy tahlil qilish tartibi belgilandi.
Yil davomida O`zbekiston Respublikasi Qonunlari, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va Hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o`rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo`yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo`yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2020 yilda “Olmaliq KMK” AJ bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari jami – 760 ta (farmonlari – 5ta, qarorlari – 20ta, farmoyishi – 1ta, bayonnomalari – 12ta, Prezident Administratsiyasining topshiriqlari – 99ta), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari – 623ta (qarorlari – 60ta, farmoyishlari – 13ta, bayonnomalari – 82ta, bosh vazirning va vazir o`rinbosarlari topshiriqlari – 253 ta, Kotibiyat topshiriqlari – 215ta) ro`yxatga olingan.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojatlarni sinchiklab ko`rib chiqib aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo`limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2020 yil  xolatiga 2752 ta murojaat kelib tushgan. Shulardan 2676ta  ko`rib chiqilgan, 66ta jarayonda, 21ta qonun asosida rad etilgan.
Kelib tushgan arizalar mazmuni – moddiy yordam, ishga joylashish va tiklanish, davolanish, mehnat munozaralari, oylik maosh, xizmat uy-joylari bilan ta`minlanish, texnik xizmatlar, yer kadastri, transport muammolari va hakozo murojaatlardan iborat.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 2020 год
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 2020 год обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 123,8 %,
- в сопоставимых ценах –на 101,8 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2019 года составил 103,8 %.
Выпуск катодной меди составил 100,3 %, в том числе из собственного сырья 107,6 %, цинка металлического 76,0 %, в т.ч. из собственного сырья 101,1 %, серной кислоты 101,4 %, аффинированного золота 103,2 % и аффинированного серебра 123,4 %, портланцемента 84,3 %, трехокись молибдена 114,4%, трехокись вольфрама  87,6%.
За 2020 год реализовано продукции на экспорт  101,4 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 09.01.2020г. №ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуется инвестиционные проекты на 2020 год, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 249,4млн долл., в том числе:
• за счет собственных средств – 232,0 млн. долл.;
• средств ФРРУ – 16,0 млн.долл.;
• кредитов коммерческих банков – 1,4 млн. долл.;
За 2020 год фактически освоено инвестиций на сумму 289,6 млн.долл (116,1 %) в том числе:
• За счет собственных средств –269,4 млн.долл.;
• Средств ФРРУ – 16,6 млн. долл.;
• Кредитов коммерческих банков – 3,6 млн.долл.
За 2020 год выпуск локализованной продукции по 68 проектам составил 157,1 млрд. сум или 119,1 % к прогнозу.
За 2020 год заменено и модернизировано 171 единиц оборудования на 5381,0 тыс. долл.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2020 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 338,9 млрд. сум или 3,2 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 2020 год составит 915,7 млрд. сум или 8,6 %, в том числе производственная себестоимость – 912,4 млрд. сум или 8,6 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.01.2021 г. составит 1655,3 млрд. сум, в том числе просроченная задолженность 96,7 млрд. сум, кредиторская задолженность – 2292,4 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 6282 человек, переподготовку и освоение второй профессии 2216 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 1927 человек, в том числе с отрывом от производства – 347 человек.
В соответствии распоряжения за №4002 от 02.10.2020 г. при совместной работе УЦ, Информационной службы, отдела ОТ и ТБ и Алмалыкской ГТИ подготовлены видео курсы в целях организации обучения и повышения квалификации руководителей и специалистов комбината по вопросам ОТ и ПБ. Общие количество обучающихся составляет 254 чел.
В соответствии распоряжения за №4071 от 19.10.2020 г. при совместной работе УЦ, Информационной службы и УТТ подготовлены видео курсы в целях организации обучения и повышения квалификации водителей БЕлаЗ-75307.Общие количество обучающихся составляет 50 чел.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, общее количество студентов 352 чел, в том числе в Республике Узбекистан:
• Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета 248 чел;
• Алмалыкский филиал НИТУ МИСиС – 9 чел.;
• Навоийский государственный горный институт – 20 чел.;
• Ташкентский государственный технический университет – 6 чел.;
• Ташкентский университет информационных технологий – 2 чел.;
• Ташкентский институт по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог – 2 чел.;
• Ташкентский химико-технологический институт – 1 чел.;
• Ташкентский государственный экономический университет – 1 чел.;
• Национальный университет Узбекистана – 1 чел;
• в Высшей школе бизнеса и управления при НАПУ при Президенте Республики Узбекистан – 1 чел.
• Национальный иследовательский технологический университет  «МИСиС» – 81 чел.
В 2020 году окончили ВУЗ  и академию за счет средств комбината 102 чел., из них:
• НИТУ «МИСиС» - 39 чел.;
• АФ ТашГТУ – 43 чел.;
• НавГГИ – 20 чел;
Академию государственного управления при Президенте Республики Узбекистан – 4 чел,
Банковскую-финансовую академию – 2 чел.
В течении 2020 года прошли практику в структурных подразделениях комбината 662 учащихся профессиональных колледжей.
Провели семинары по охране труда и промышленной безопасности для мастеров производственного обучения профессиональных колледжей – руководителей практики. Прошли проверку знаний мастера производственного обучения профессиональных колледжей в количестве 96 чел.
В структурных подразделениях комбината организовано стажировка для мастеров производственного обучения и преподавателей спец дисциплин в количестве 47 чел.
Проведены семинары по охране труда для обучающихся профессиональных колледжей, приступающих к практике.
Организованы экскурсии для учащихся профессиональных колледжей в структурных подразделениях комбината.
Согласно Указа Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года №5812, Алмалыкский горно-металлургический колледж закреплён за АО «Алмалыкский ГМК».  Финансирование Колледжа осуществляется за счет средств комбината.
На 2020-2021 учебный год в Алмалыкский горно-металлургический колледж по итогам тестовых испытаний приняли 335 учащихся.
За отчетный период по комбинату трудоустроено всего 2297 чел., в том числе 1462 выпускников колледжей и 394 выпускников ВУЗов, без образования 441 чел.
В целях своевременного исполнения поручений вышестоящих инстанций, усовершенствования системы контроля исполнительской дисциплины в составе Исполнительного аппарата АО «Алмалыкский ГМК» создана служба по контролю за исполнением поручений вышестоящих организаций (приказ
от 26 апреля 2017 г. № 322) и установлен порядок системного и критического анализа состояния исполнительской дисциплины.
За  2020 год на АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 760 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 137 (указов – 5, постановлений – 20, распоряжений – 1, протоколов – 12, поручений Администрации Президента – 99), актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 623 (постановлений – 60, распоряжений – 13, протоколов – 82, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 253 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 215).
В декабре 2020 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 67 акт, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 14 (постановлений – 3, поручений Администрации Президента Республики Узбекистан – 11);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 53 (постановлений – 3, протоколов – 7, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 26, поручений секретариатов Кабинета Министров – 17).
За  2020 год принято 2752 обращений. По результатам рассмотрения по 2676 заявлениям приняты меры, 21 заявление отклонено согласно требованиям законодательства, 66 заявлений на рассмотрении.