- amaldagi narxlarda –123,8 %;
Mis katodini ishlab chiqarish 100,3%, shu jumladan 107,6% o`z xom ashyosidan, metalli rux 79,0%, shu jumladan 101,1% o`z xom ashyosidan, sulfat kislotasi 101,4%, affinajli oltin 103,2% va affinajli kumush 123,4%, portlandsement 84,3 %, molibden (VI) oksidi 114,4%, volfram (VI) oksidi 87,6% ni tashkil etdi.
2020 yil davomida 101,4% miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “O`zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo`ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to`g`risida”gi farmoniga muvofiq 2020 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 249,4 mln. dollarlik investitsiya o`zlashtirilishni  mo`ljallagan, shu jumladan:
• o`z mablag`lari hisobidan – 232,0 mln.doll.;
• TTJ mablag`idan– 16,0 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 1,4 mln.
2020 yil davomida 289,6 mln. dollar (116,1 %) miqdorida investitsiyalar o`zlashtirildi, shu jumladan:
• o`z mablag`lari hisobidan – 269,4 mln.doll.;
• TTJ mablag`idan – 16,6 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 3,6 mln. o`zlashtirildi.
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi to`g`risida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2020 yilda 120,0 mlrd. so`mlik 49 ta loyihani amalga oshirishi ko`zda tutilgan.
2020 yil davomida 72 ta loyiha bo`yicha mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko`rsatkichi 157,1 mlrd. so`mni yoki prognozga nisbatan 119,1 foizni tashkil etdi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 22-dekabrdagi PQ-2692-sonli “Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma`naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g`risida” gi qaroriga asosan 2020 yilda 13 824,0 ming dollar miqdorida 189 dona texnologik uskunalarni almashtirish va modernizatsiya qilish mo`ljallangan.
2020 yil davomida 5381,0 ming dollarlik 171 ta uskuna almashtirildi va modernizatsiya qilindi.
2020 yilga mo`ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo`yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo`lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 338,9 mlrd. so`mga yoki 3,2 foizga qisqartirish ko`zda tutilgan.
2020 yil davomida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo`yicha chora-tadbirlar kompleksi amalga oshirishdan kutilayotgan natija 915,7 mlrd. so`mni yoki 8,6 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 912,4 mlrd. so`m yoki 8,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to`lovlarini kamayishini ta`minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2021 yil 1 yanvar xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 1655,3 mlrd. so`mni, shu jumladan muddati o`tgan qarzlari 96,7 mlrd. so`mni, kreditorlik qarzlari 2292,4 mlrd. so`mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 6282 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o`zlashtirish bo`yicha 2216 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo`yicha 1927 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 347 nafar kishi o`qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasidagi 10 ta Oliy o`quv yurti bilan mutaxassislarni to`lov-shartnoma asosida o`qitish bo`yicha hamkorlik qilib kelmoqda, talabalarning umumiy soni 352 nafarni tashkil etdi, shu jumladan O`zbekiston Respublikasida:
• Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali – 248 nafar;
• MTTU PQMI Olmaliq filiali – 9 nafar;
• Navoiy davlat konchilik instituti – 20 nafar;
• Toshkent davlat texnika universiteti – 6 nafar;
• Toshkent axborot texnologiyalari universiteti – 2 nafar.;
• Toshkent avtomobil yo`llarini loyihalash, qurish va ulardan foydalanish instituti – 2 nafar;
• Toshkent kimyo texnologiya instituti – 1 nafar;
• Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti – 1 nafar;
• O`zbekiston milliy universiteti – 1 nafar;
• O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi biznes va boshqaruv oliy maktabida –1 nafar.
• Milliy tadqiqot texnologik universiteti “PQMI” - 81 nafar.
2020 yilda 102 kishi Oliy o`quv yurtlarni va Akademiyalarni kombinat hisobidan tamomladilar, jumladan:
• MTTU “PQMI” – 39 nafar;
• TashDTU OF – 43 nafar;
• NavDKI – 20 nafar.
O`zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasini – 2 kishi;
O`zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasini – 2 kishi;
O`zbekiston Respublikasi Prezidenti qoshidagi yuqori biznes maktabida – 1 kishi o`qishni tamomladi.
Kasb-hunar kollejlarining 662 nafar o`quvchisi kombinatning tarkibiy bo`linmalarida malakaviy amaliyot ishlarini yakunladilar.
Kombinatning tarkibiy bo`linmalarida 47 kishi fan mutaxassisliklari bo`yicha sanoat ta`lim ustalarini va o`qituvchilarini tayyorladi. Amaliyotga chiquvchilar uchun mehnat muhofazasi to`g`risida o`quv seminarlari tashkil etildi. Kombinat bo`linmalariga kollej o`quvchilarini ekskursiyalari tashkil etildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 5812-sonli 2019 yil 6 sentyabrdagi farmoniga asosan Olmaliq tog` metallurgiya kolledji kombinat tasarufiga o`tkazildi. Kollejni moliyalashtirish ishlari «Olmaliq KMK» AJ tomonidan olib boriladi.
2020-2021 o`quv yili uchun Olmaliq kon-metallurgiya kollejiga sinov imtihonlar testlar asosida 335 ta abiturient qabul qilindi.
Hisobot davrida jami 2297 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
1462 nafari, oliy ta`lim bitiruvchilari 394 nafar va ma`lumotsiz 441 nafar kishi ish bilan ta`minlandi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarining topshiriqlarini o`z vaqtida bajarish, ijro intizomini nazorat qilish tizimini takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparatida (2017 yil 26 apreldagi 322-son buyrug`i) yuqori tashkilot topshiriqlarini bajarilishini nazorat qilish xizmati tashkil etildi va ijro intizomi holatini tizimli va tanqidiy tahlil qilish tartibi belgilandi.
Yil davomida O`zbekiston Respublikasi Qonunlari, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va Hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o`rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo`yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo`yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2020 yilda “Olmaliq KMK” AJ bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari jami – 760 ta (farmonlari – 5ta, qarorlari – 20ta, farmoyishi – 1ta, bayonnomalari – 12ta, Prezident Administratsiyasining topshiriqlari – 99ta), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari – 623ta (qarorlari – 60ta, farmoyishlari – 13ta, bayonnomalari – 82ta, bosh vazirning va vazir o`rinbosarlari topshiriqlari – 253 ta, Kotibiyat topshiriqlari – 215ta) ro`yxatga olingan.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojatlarni sinchiklab ko`rib chiqib aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo`limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2020 yil  xolatiga 2752 ta murojaat kelib tushgan. Shulardan 2676ta  ko`rib chiqilgan, 66ta jarayonda, 21ta qonun asosida rad etilgan.
Kelib tushgan arizalar mazmuni – moddiy yordam, ishga joylashish va tiklanish, davolanish, mehnat munozaralari, oylik maosh, xizmat uy-joylari bilan ta`minlanish, texnik xizmatlar, yer kadastri, transport muammolari va hakozo murojaatlardan iborat.

+998 71 619 23 33Fulfilling the most important priorities of the social and economic development program, the staff of “Almalyk MMC” JSC in 2020 ensured the production of marketable products:
The growth rate of commodity output in comparable prices to the corresponding period of 2019 was 103.8 %.
The cathode copper output was 100.3 %, including 107.6 % of own raw materials, 76.0 % of metal zinc, including 101.1 % of own raw materials, 101.4 % of sulphuric acid, 103.2 % of refined gold and 123.4% of refined silver, and 87.6% of Portland cement, 114.4% of molybdenum trioxide, 87.6% of tungsten trioxide.
In 2020, 101.4 % of products were sold for export.
Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 09.01.2020 No. ПП-4563 “On measures to implement the Investment Programme of the Republic of Uzbekistan for 2020-2022” for “Almalyk MMC” JSC in 2020 investment projects are implemented, aimed at increasing of mining and processing capacities with capital investments of 249,4 million USD, including:
Investments worth 289.6 mln.USD (116.1 %) were actually disbursed in 2020:
In 2020, the company produced localized products under 68 projects worth 157.1 billion UZSCor 119.1 % of the forecast.
In 2020, 171 items of equipment were replaced and modernized for 5381.0 thousand USD.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs for 2020, providing for a reduction in the cost of production by 338.9 billion UZS or 3.2%.
The expected result of implementing the complex of measures to reduce production costs in 2020 will make up 915.7 billion UZS or 8.6 %, including production cost - 912.4 billion UZS or 8.6 %.
As of 1/1/2021, expected accounts receivable will make up 1655.3 billion UZS, including overdue debts of 96.7 billion UZS and accounts payable of 2292.4 billion UZS.
Under the technical training programme, 6282 workers were trained to improve their skills, 2216 were retrained and learned a second profession, and 1927 managers and specialists were upgraded and retrained, including 347 by separation from production.
In accordance with Order No. 4002 of 02.10.2020, video courses were prepared in collaboration with the Training Center, Information Service, HSE Department and the Almalyk GTI in order to provide training and professional development for managers and specialists of the plant on occupational health and safety issues. The total number of trainees is 254.
In accordance with the order No.4071 dated 19.10.2020, video courses for training and advanced training of BELAZ-75307 drivers were prepared in cooperation between the TC, Information Service and Utility Vehicles Department. The total number of trainees is 50 persons.
“Almalyk MMC” JSC cooperates with ten universities in the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation to train specialists on a contract basis, the total number of trainees is 352 persons, including in the Republic of Uzbekistan:
National Research Technological University “MISiS” - 81 persons.
In 2020, 102 persons graduated from the university and the academy at the expense of the plant, thereof:
Academy of State Administration under the President of the Republic of Uzbekistan - 4 persons;
Banking and Finance Academy - 2 persons.
In 2020, 662 students of professional colleges underwent practical training at the Company’s structural units.
They held seminars on occupational and industrial safety for foremen of production training at vocational colleges - managers of practice. Foremen of production training at vocational colleges have been tested - 96 persons.
In the structural units of the plant organized training for masters of industrial training and teachers of special disciplines in the number of 47 persons.
Seminars on occupational health and safety were held for vocational college students starting their practical training.
Excursions for vocational college students in the structural subdivisions of the company have been organized.
According to Presidential Decree No. 5812 dated September 6, 2019, Almalyk Mining and Metallurgical College is assigned to Almalyk MMC JSC. College shall be financed at the plant’s expense.
For the academic year 2020-2021, 335 students were admitted to the Almalyk Mining and Metallurgical College based on test results.
During the reporting period, a total of 2,297 persons were employed at the plant, including 1,462 college and 394 university graduates and 441 persons without education.
In 2020 “Almalyk MMC” JSC ” registered a total of 760 acts, including 137 acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan (5 decrees, 20 orders, 2 instructions, 12 protocol orders, 99 orders of the Presidential Administration), 623 acts and instructions of the Cabinet of Ministers (60 orders, 13 resolutions, 82 protocols, 253 instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers, and 215 instructions of the Cabinet of Ministers Secretariats).
In December 2020, Almalyk MMC JSC registered a total of 67 acts, including:
For year 2020 2752 appeals were received. Based on the results of the review, action was taken on 2,676 applications, 21 applications were rejected as required by law, and 66 applications are under review.