- joriy narxlarda-100,5%,
Mis rudasi belgilangan vazifaga 98,7% qazib olindi, mis mahsulotlarining chiqishi 102,8% ni tashkil etdi, shu jumladan o‘z xom ashyomizdan 99,6%, rux metalli 93,8%, shu jumladan o‘z xom ashyomizdan 101,5%, sulfat kislotasi 93,5%, molibden 3 oksidi 109,9%, volfram 3 oksidi 91,1%, affinajlangan oltin 101,4% va affinajlangan kumush 105,0%, portlandsement 102,3%.
Qayta ishlangan mis xom ashyosi vazifaning 97,9%ga, o‘sish sur’ati 102,8%.
2018-yilning 9 oyi davomida 106,3% mahsulot eksporti amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 3-fevraldagi "2018-yil uchun investitsiya va infratuzilma loyihalari ro‘yxatlarini tasdiqlash to‘g‘risida" PQ-3507 qaroriga muvofiq hisobot davrida “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyo qazib olish va qayta ishlash salohiyatini oshirishga qaratilgan 6ta loyiha amalga oshirilib, 1774,2 mlrd so‘m o‘zlashtirilishi belgilangandi. Amalda 1934,5 milliard so‘m o‘zlashtirdi.
Shu jumladan,
o‘z mablag‘lari hisobidan - 413,5 mlrd so‘m;
Oʻzbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’I - 1074,3 mlrd so‘m;
tijorat banklari kreditlari - 446,7 mlrd so‘m.
Shu jumladan loyihalar:
T/r |
Nomi |
Bashorat, mlrd soʻm |
Fakt mlrd soʻm |
Bajarildi % |
1. |
Mavjud “Qizil olma” koni Samarchuq uchastkasi bazasi asosida yerosti konini qurish |
39,4 |
29,9 |
76,0 |
2. |
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement zavodi qurilishi |
1020,0 |
994,3 |
97,5 |
3. |
“Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish |
514,5 |
687,2 |
133,6 |
4. |
“Yoshlik-2” konini o‘zlashtirish |
11,5 |
13,3 |
115,4 |
5. |
Mavjud “Qizil olma” koni Mejdurechye koni bazasi asosida yerosti konini qurish |
0,3 |
6. |
Ochiq usulda “Uch-quloch” konini o‘zlashtirish |
0,1 |
155,9 |
7. |
Xom ashyoni qazib olish va qayta ishlash bo‘yicha ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish(Qalmoqqir, Sari-Cho‘qqi, STTB, ATB, MBF) |
188,7 |
209,2 |
110,9 |
Jami |
1774,2 |
1934,5 |
109,0 |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 26-dekabrdagi "2017-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha istiqbolli loyihalarni yanada amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-2698-sonli qaroriga ko‘ra “Olmaliq KMK” AJ 2018-yilda jami 29 milliard so‘mlik 36ta loyihani amalga oshirmoqda.
2018-yilning 9 oyi davomida 63,5 milliard so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilib, reja 286,1%ga bajarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015-yil 11-fevraldagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi to‘g‘risida" PQ-2298-sonil qaroriga ko‘ra, 2018-yilda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hisobiga importni kamaytirishning maqsadli parametrlarini bajarish 24,5 million dollarga rejalashtirilgan.
2018-yil 9 oy davomida 18,5 million amalga oshirilib, reja 100,7%ni tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 22-dekabrdagi "Jismoniy va ma'nan eskirgan uskunalarni yangilashni jadallashtirish, shuningdek sanoat korxonalarining ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PQ-2692-sonil qaroriga ko‘ra, 7741,6 ming dollarlik 284ta texnika uskunalari ming dollarlik 7741,6 dona texnologik uskunalar almashtirilishi va modernizatsiya qilinishi kerak.
2018-yilning 9 oyi davomida 856,2 ming dollarlik 34 ta uskuna almashtirildi.
2018-yil uchun ishlab chiqarish tannarxini 273,7 milliard so‘mga yoki 7,5%ga kamaytirishni nazarda tutuvchi ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar majmui ishlab chiqilgan.
2018-yilning 9 oyi davomida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar majmuini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 179,4 milliard so‘m yoki 6,9%ni tashkil etdi. Reja bo‘yicha esa 6,9 milliard yoki 6,8% edi. Shuningdek, ishlab chiqarish tannarxi qiymati – 206,4 milliard so‘m yoki 7,9%. Vazifa esa 146,7 mlrd so‘m yoki 7,9%.
2018-yil uchun yangi ish o‘rinlari yaratish dasturiga muvofiq 820 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etilishi rejalashtirilgan, shundan investitsiya dasturi bo‘yicha 590 ta ish o‘rni va sohani rivojlantirish uchun 230 ta ish o‘rni.
2018 yilning 9 oyi davomida 692 ta yangi ish o‘rinlari, shu jumladan investitsiya dasturi bo‘yicha 536 ta ish o‘rinlari va sohani rivojlantirish uchun 156 ta ish o‘rinlari yaratildi.
Kombinat boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy vaziyatni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik qarzlarining qisqarishini nazorat qilish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirildi.
2018-yil 1-oktyabrga kelib kutilayotgan debitorlik qarzlari 387,4 milliard so‘mni tashkil qiladi. Muddati o‘tgan qarzlar shakllanmagan holda, kreditorlik qarzlari – 605,0 mlrd. so‘m.
Byudjet va ish haqi bo‘yicha qarzlar yo‘q.
“Olmaliq KMK” AJ 2018-yil uchun yoqilg‘i-energetika resurslarini qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqdi va tasdiqladi. Buning natijasida 2018-yil 9 oy davomida yoqilg‘i-energetika resurslarini tejash kutilmoqda:
- elektr yenergiyasi - 98,2 mln kvt / soat;
- yoqilg‘i - 26,0 mln. m3;
“Olmaliq KMK” AJ muqobil energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshiradi. “Oltin olma” pansionatida 2018-yil uchun 60 dona miqdorida quyosh panellarini joriy etish rejalashtirilgan. Bu qurilmalar yiliga 0,2 mln kVtni tejaydi.
2018-2019 yillarda qoramol chiqindilarini qayta ishlash uchun biogaz qurilmasini kengaytirish rejalashtirilgan.
Ishchilarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq ishchilarning malakasini oshirish uchun 3296 kishi o‘qitildi, 1517 kishi qayta o‘qitildi va ikkinchi kasbni o‘zlashtirdi, 1345 kishi rahbarlar va mutaxassislar uchun o‘qitildi va qayta o‘qitildi, shu jumladan 432 kishi ishdan ajratilgan holda oʻqitildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Prezidiumining 2015-yil 13-apreldagi yig‘ilish bayonnomasining 20a-sonli qaroriga binoan “Olmaliq KMK” AJga 7 ta kasb-hunar kolleji biriktirildi:
Olmaliq kon-metallurgiya kasb-hunar kolleji;
Olmaliq konchilik kasb-hunar kolleji;
Angren kimyo sanoati kasb-hunar kolleji;
Pop kon metallurgiya va servis kasb-hunar kolleji;
"Lalmikor" G‘allaorol sanoat kasb-hunar kolleji;
Denov konchilik sanoat kasb-hunar kolleji;
Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji.
Kombinat, shuningdek, to‘lov va shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash uchun uchta universitet bilan hamkorlik qiladi, jumladan:
- Toshkent Davlat texnika universiteti Olmaliq filiali;
- Navoiy Davlat Konchilik Instituti;
- "MISIS" Milliy tadqiqot texnologik universiteti.
2018-yil 9 oyi davomida 3095 nafar kasb-hunar kolleji o‘quvchilari va 1178 nafar universitet talabalari kombinat bo‘limlarida ishlab chiqarish va diplomoldi amaliyotni yakunladilar.
Hisobot davrida 2228 nafar kollej bitiruvchilari va 576 universitet bitiruvchilari ish bilan ta'minlandi.
Investitsiya loyihalari, mavjud texnologik jarayonlarni kengaytirish va modernizasiya qilishni hisobga olgan holda, ta'lim muassasalarida zarur kasb va mutaxassisliklar bo‘yicha o‘qitishga bo‘lgan kombinatning ehtiyoji qondirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 01.08.2016-yildagi "2016-2018 yillarda iqtisodiyotning real sektorida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirish va joriy yetish chora-tadbirlari to‘g‘risida" PQ-2569-sonli qaroriga muvofiq, axborot-kommunikatsiya tizimlari va dasturiy mahsulotlarni joriy etish bo‘yicha ustuvor loyihalar ro‘yxati tasdiqlandi. Unda “Olmaliq KMK” AJning umumiy smeta qiymati bo‘yicha 18,8 mlrd so‘mlik 6 ta loyihasi mavjud. Qarorni amalga oshirish davrida haqiqatda 4,1 milliard so‘m o‘zlashtirildi. Ulardan ikki loyiha 2018-uchun to‘rtinchi chorakda ijro etish muddati bilan rejalashtirilgan:
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement ishlab chiqarish zavodining texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish tizimini joriy etish. Taxminiy qiymati: 11,6 mlrd. so‘m.
Tizim barcha texnologik uskunalarning ishlash ma'lumotlarini zavodning boshqaruv xonasiga mnemonik sxemalar sifatida chiqarish orqali sement ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, operatorning avtomatlashtirilgan ish joyidan butun texnologik jarayonni boshqarish, shuningdek energiya xarajatlarini kamaytirish imkonini beradi,(gaz, elektr energiyasi) sifatning oshishi bilan mahsulotlar. Texnologik uskunalarni avtomatlashtirish tizimlarini o‘rnatish va ishga tushirish tugallandi. Umuman zavodni qabul qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
"Samarchuk" yer osti konida avtomatlashtirish tizimini joriy etish. Taxminiy qiymati: 3,4 mlrd. so‘m.
Avtomatlashtirish tizimi asosiy texnologik uskunalarning parametrlarini avtomatik ravishda boshqarish, favqulodda vaziyatlardan himoya qilish imkonini beradi. Bosh pudratchining o‘z majburiyatlarini bajarmaganligi, ya'ni konning cho‘kishi (19 oydan ortiq vaqt davomida ish olib borilmaganligi), shuningdek, loyiha va haqiqiy kon-geologik sharoitlar o‘rtasidagi nomuvofiqlik tufayli “Olmaliq KMK” AJ ishlab chiqarish uchun barcha zarur hujjatlarni tayyorlamoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga ko‘ra 2021-yil aprel oyida loyihani amalga oshirish muddatlari o‘zgartirilgan holda tegishli o‘zgartirishlar kiritildi.
Yil boshidan buyon 69 kishi AKT sohasida komp'yuter savodxonligi bo‘yicha malaka oshirdi, xarajatlar 596,9 ming so‘mni tashkil etdi.
Mavjud simsiz ma'lumotlarni uzatish tarmog‘ini modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Radioelektron vositalarning vaqtincha ishlashi uchun ruxsatnomalar olindi. Ohak zavodi, portlovchi materiallar zavodi kabi tarkibiy birliklar korporativ ma'lumotlarni uzatish tarmog‘iga ulangan. Modernizatsiya uzoq tog‘li hududlarda joylashgan masofaviy birliklar o‘rtasida ma'lumotlarni uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanligini 60 Mbit/s gacha oshirish imkonini berdi. Radio uskunalarini ishga tushirish bo‘yicha ishchi komissiya tuzish ishlari olib borilmoqda.
OKMK proksi-serveri uchun yangi Huawei RH2288 v3 server uskunalari ishga tushirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 22-yanvardagi "2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirish Davlat dasturi to‘g‘risida"gi 5308-sonli Farmoniga ko‘ra, “Olmaliq KMK AJ uchun "Faol tadbirkorlik, innovasion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili" da 12,2 mlrd so‘mlik 39 ta chora-tadbirlar ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
2018-yilning 9 oyi davomida 9,1 milliard so‘mlik ishlar amalga oshirildi.
Ichki bozorni to‘ldirish uchun kombinat 16,0 milliard so‘mlik(QQS tashqari) iste'mol tovarlarini ishlab chiqardi yoki vazifa 96,3%, o‘sish sur'ati 97,6% ni tashkil etdi.
2018-yil 9 oy davomida kombinat xodimlarining ehtiyojlarini qondirish va shahar bozorini go‘sht va sut qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan to‘ldirish maqsadida quyidagilar olidi:
go‘sht mahsulotlari – 46 tonna;
sut mahsulotlari - 1526 tonna;
meva-45 tonna;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlari (kartoshka, piyoz, qovun) – 3115 tonna.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 11-apreldagi "O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchilari, Vazirlar Mahkamasi va uning majmualari, Davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, shuningdek, barcha darajadagi hokimliklarning qonun hujjatlari va ko‘rsatmalarining samarali va samarali bajarilishi uchun shaxsiy javobgarligi to‘g‘risida"gi PQ-2881 sonli qaroriag ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, shuningdek ijro intizomini mustahkamlash uchun va Vazirlar Mahkamasi mansabdor shaxslariga, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlariga intizomiy jazo choralarini qo‘llash tartibi to‘g‘risidagi Nizom, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari Vazirlar Mahkamasining 10 yil 2017 maydagi 264-sonli qarori bilan tasdiqlangan "Olmaliq KMK AJ mansabdor shaxslariga nisbatan intizomiy jazo choralarini qo‘llash tartibi to‘g‘risida"gi Nizomni tasdiqlandi va kuchga kirdi.
O‘z qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
2018-yil 9 oyi davomida “Olmaliq KMK” AJda jami 792 ta AKT, shu jumladan 7 ta Farmon, 32 ta qaror, 2 ta buyruq ro‘yxatga olingan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 19 ta bayonnomasi, Prezident ma'muriyatining 55 ta ko‘rsatmasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 677 ta AKT va ko‘rsatmalari, bosh vazir va uning o‘rinbosarlarining 258 ta topshirig‘i va Vazirlar Mahkamasining 271 ta topshirig‘i va ko‘rsatmalari.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida qayd etilgan hujjatlariga (110) muvofiq jami 87 ta o‘z qarorlari, shu jumladan 72 ta buyruq, 1 ta buyruq va 14 ta chora-tadbirlar qabul qilindi.
Fuqarolar bilan ochiq muloqotni ta'minlash, murojaatlarni atroflicha ko‘rib chiqish va hal yetish maqsadida zavodda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni monitoring qilish va muvofiqlashtirish xizmati tashkil etilgan. Kundalik qabul tashkil etiladi.
2018-yilning 9 oyi davomida 3028 ta murojaat kelib tushdi, shundan 805 tasi yozma, 1486 tasi og‘zaki, 737 tasi elektron murojaatlar qabul qilindi. 181 ta ariza bo‘yicha choralar Ko‘rildi, 31 ta ariza qayta topshirildi, 2690 ta murojaat uchun tushuntirishlar berildi, 114 ta ariza ko‘rib chiqilmoqda va 36 tasi rad etildi.
Arizalarning tabiati moliyaviy yordam ko‘rsatish, ish bilan ta'minlash, davolash, kommunal xizmatlar, ishga qayta tiklash, kombinatning boshqa bo‘limlariga o‘tkazish, shuningdek transport muammolari va boshqalar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga yo‘llagan murojaatida qayd etilgan kelishilgan vazifalar ijrosi yuzasidan 2017-yil 22-dekabrdagi “Olmaliq KMK” AJ tomonidan fuqarolar tomonidan kombinat faoliyati bilan bog‘liq muhim masalalar bo‘yicha o‘z pozitsiyalarini ifodalash va muhokama qilish uchun "mening fikrim" axborot portali ishlab chiqildi (http://portal.agmk.uz ).
“Olmaliq KMK” AJ yangiliklarini kuzatish qulayligi uchun Telegram messenjeridagi rasmiy yangiliklar kanali ishlab chiqildi va Internetda ishga tushirildi.

+998 71 619 23 33Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 9 месяцев 2018 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – 100,5 %,
- в сопоставимых ценах – 100,6 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2017 года составил 101,3 %.
Добыто медной руды 98,7 % к установленному заданию, выпуск медной продукции составил 102,8%, в том числе из собственного сырья 99,6 %, цинка металлического 93,8 %, в т.ч. из собственного сырья 101,5 %, серной кислоты 93,5 %, трехокиси молибдена 109,9 %, трехокиси вольфрама 91,1%, аффинированного золота 101,4 % и аффинированного серебра 105,0 %, портландцемента 102,3%.
Переработано медного сырья 97,9 % к заданию, темп роста 102,8 %.
За 9 месяцев 2018 года реализовано продукции на экспорт 106,3 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 03.02.2018 г. №ПП-3507 «Об утверждении перечней инвестиционных и инфраструктурных проектов на 2018 год» по АО «Алмалыкский ГМК» за отчетный период реализуются 6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений при прогнозе на сумму 1774,2 млрд. сум, фактически освоено 1934,5 млрд. сум, в том числе:
за счет собственных средств – 413,5 млрд. сум;
средств ФРРУ – 1074,3 млрд. сум;
кредитов коммерческих банков – 446,7 млрд. сум.
В том числе по проектам:
Наименование |
Прогноз, млрд. сум |
Факт, |
Строительство подземного рудника на участке «Самарчук» на базе действующего месторождения «Кызыл-алма» |
39,4 |
29,9 |
76,0 |
2. |
Строительство цементного завода в Шерабадском районе Сурхандарьинской области |
1020,0 |
994,3 |
97,5 |
3. |
Освоение месторождения «Ешлик I» |
514,5 |
687,2 |
133,6 |
4. |
Освоение месторождения «Ешлик II» |
11,5 |
13,3 |
115,4 |
5 |
Строительство подземного рудника «Междуречье» на базе действующего месторождения Кызыл-Алма» |
0,3 |
6. |
Освоение месторождения «Уч-Кулач» открытым способом |
0,1 |
155,9 |
7. |
Расширение производственных мощностей по добыче и переработке сырья (Кальмакир, Сары-Чеку, УПЖТ, УАТ, МОФ) |
188,7 |
209,2 |
110,9 |
ВСЕГО |
1774,2 |
1934,5 |
109,0 |
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 26.12.2016г. № ПП-2698 «О мерах по дальнейшей реализации перспективных проектов локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов на 2017-2019 годы», АО «Алмалыкский ГМК» на 2018 год осуществляет реализацию по 36 проектам на общую сумму 29,0 млрд. сум.
За 9 месяцев 2018 года произведено локализуемой продукции на 63,5 млрд. сум или 286,1 % к прогнозу.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 11.02.2015 г. № ПП-2298 «О программе локализации производства готовой продукции комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 гг.» предусмотрено выполнение целевых параметров сокращения импорта за счет локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации на 2018 год прогнозируется 24,5 млн. долл.
За 9 месяцев 2018 года выполнение составило18,5 млн. долл. или 100,7%
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» в 2018 году подлежит замене и модернизации 284 единиц технологического оборудования на сумму 7741,6 тыс. долл.
За 9 месяцев 2018 года заменено 34 единицы оборудования на 856,2 тыс. долл.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 9 месяцев 2018 года составил 179,4 млрд. сум или 6,9 % против 176,8 млрд. сум или 6,8 % к заданию, в том числе производственной себестоимости – 206,4 млрд. сум или 7,9 % против 146,7 млрд. сум или 5,6 % к заданию.
Согласно Программе по созданию новых рабочих мест на 2018 год запланировано создание 820 новых рабочих мест, из них по инвестиционной программе 590 рабочих места и по развитию отрасли 230 мест.
За 9 месяцев 2018 года создано 692 новых рабочих мест, в том числе по инвестиционной программе 536 мест и по развитию отрасли 156 мест.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.10.2018 г. составит 387,4 млрд. сум, без образования просроченной задолженности, кредиторская задолженность – 605,0 млрд. сум.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2018 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за 9 месяцев 2018 года составит:
- электроэнергии – 98,2 млн. кВт/ч;
- топлива – 26,0 млн. м3;
АО «Алмалыкский ГМК» выполняет мероприятия по расширению использования альтернативных источников энергии. На 2018 год предусмотрено внедрение гелиоустановок в количестве 60 шт. в пансионате «Олтин-Олма», что позволит сэкономить 0,2 млн. кВт.ч в год. На 2018-2019 гг. предусмотрено расширение биогазовой установки по переработке отходов КРС.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 3296 человек, переподготовку и освоение второй профессии 1517 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов-1345 человек, в том числе с отрывом от производства – 432 человек.
По решению Протокольного совещания Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан № 20а от 13.04.2015г. за АО «Алмалыкский ГМК» закреплены 7 профессиональных колледжей:
Алмалыкский горно-металлургический профессиональный колледж;
Алмалыкский горный профессиональный колледж;
Ангренский профессиональный колледж химической промышленности;
Папский профессиональный колледж горной металлургии и сервиса;
Галляаральский промышленный профессиональный колледж «Лалмикор»;
Денаусский горный промышленный профессиональный колледж;
Чирчикский промышленный профессиональный колледж.
А также комбинат сотрудничает с тремя ВУЗами по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе:
За 9 месяцев 2018 года в подразделениях комбината прошли производственную и преддипломную практику 3095 учащихся профессиональных колледжей и 1178 студентов ВУЗов.
За отчетный период трудоустроено 2228 выпускников колледжей и 576 выпускника ВУЗов.
С учетом инвестиционных проектов, расширения и модернизации действующих технологических процессов подготавливается потребность комбината в обучении в Учебных заведениях по нужным профессиям и специальностям.
Согласно Постановления Президента Республики Узбекистан от 01.08.2016г. № ПП-2569 «О мерах по дальнейшему развитию и внедрению информационно-коммуникационных технологий в реальном секторе экономики на 2016-2018 годы» утвержден перечень приоритетных проектов по внедрению информационно-коммуникационных систем и программных продуктов, в которое включены 6 проектов АО «Алмалыкский ГМК» с общей оценочной стоимостью 18,8 млрд. сум. За период реализации Постановления фактически освоено - 4,1 млрд. сум. Из них, на 2018 год предусмотрена реализация двух проектов со сроком исполнения в IV квартале:
Система позволит контролировать процесс производства цемента, при помощи вывода данных работы всего технологического оборудования в диспетчерскую завода в качестве мнемосхем, управлять всем технологическим процессом с автоматизированного рабочего места оператора, а также снизить затраты на энергоресурсы (газ, электроэнергия) с увеличением качества выпускаемой продукции. Работы по монтажу и пуско-наладки систем автоматизации технологического оборудования закончены. Ведутся работы по приемке завода в целом.
Система автоматизации позволит в автоматическом режиме контролировать параметры основного технологического оборудования, обеспечить противоаварийную защиту. В связи с невыполнением со стороны генерального подрядчика возложенных на него обязательств, а именно проходка ствола шахты (работа не производилась на протяжении более чем 19 месяцев), а также несоответствие проектных и фактических горно-геологических условий, со стороны АО «Алмалыкский ГМК» подготавливаются все необходимые документы для внесения соответствующих изменений в постановление Президента Республики Узбекистан, с изменением сроков реализации проекта в апреле 2021 года.
С начала года повысили квалификацию по минимальной компьютерной грамотности в сфере ИКТ 69 человек, затраты составили 596,9 тыс. сум.
Ведутся работы по модернизации существующей беспроводной сети передачи данных. Получены разрешения на временную эксплуатацию радиоэлектронных средств. Подключены к корпоративной сети передачи данных отдаленные подразделения, такие как Известковый завод, Завод взрывчатых материалов. Модернизация позволила увеличить пропускную способность сети передачи данных между отдаленными подразделениями, находящиеся в труднодоступных горных районах до 60 Мбит/с. Получены санитарные паспорта радиотехнического объекта. Ведутся работы по созданию рабочей комиссии по приёмке в эксплуатацию радиооборудования.
Введено в эксплуатацию новое серверное оборудование Huawei RH2288 v3 для прокси сервера АГМК.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 22 января 2018 года № УП-5308 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах» в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» по АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены 39 мероприятий на сумму 12,2 млрд. сум.
За 9 месяцев 2018 года выполнено мероприятий на 9,1 млрд. сум.
В целях насыщения внутреннего рынка комбинат произвел товаров народного потребления на сумму 16,0 млрд. сум (без учета НДС) или 96,3 % к заданию, темп роста составил 97,6 %.
В целях удовлетворения потребности работников комбината и насыщения рынка города мясомолочной сельхоз продукцией за 9 месяцев 2018 года произведено:
мясной продукции – 46 т;
молочной продукции – 1526 т.;
фруктов – 45 т.;
сельхоз продукции (картофель, лук, бахчевые) – 3115 т.
За 9 месяцев 2018 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего – 792 акта, в том числе 7 Указов, 32 постановлений, 2 распоряжения,
19 протоколных поручений Президента Республики Узбекистан, 55 поручений Администрации Президента, 677 акта и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан, 258 поручений Премьер-министра и его заместителей, и 271 поручение ИАД Кабинета Министров.
По вышеуказанным актам Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан (110) приняты в общем количестве 87 собственных решений, в том числе 72 приказов, 1 распоряжение и 14 мероприятий.
За 9 месяцев 2018 года поступило 3028 обращений, из них 805 письменных, 1486 устных, 737 – электронных обращений. По 181 заявлению приняты меры, 31 заявление повторно поданные, на 2690 даны разъяснения, 114 заявления находятся на рассмотрении и 36 отклонено.
Также, в свете реализации оговоренных задач отмеченных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису Республики Узбекистан
от 22 декабря 2017 года, по АО «Алмалыкский ГМК» для выражения и обсуждения гражданами своей позиции по важным вопросам, касающихся деятельности комбината разработан Информационный портал «Моё мнение» (http://portal.agmk.uz).