07 Iyul 2026, 17:1 514
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2026-yil yanvar-iyun oyilari yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda 133,3 foizga bajarildi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %,  metalli rux 83,4%, sulfat kislotasi 89,3%, affinajli oltin 100,0% va affinajli kumush 100,0 foizni tashkil etdi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 493,4 mln.doll. (148,6 % prognozga nisbatan) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O’zbekiston Respublikasining 2026 yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 7 ta yirik loyiha doirasida 293,6 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha  142,8 mln. dollar miqdorida (101,9 % prognozga nisbatan) investitsiyalar oʻzlashtirildi.
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 1,7 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 141,2 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Bosh Vazir oʻrinbosari hukumat komissiyasi topshirigʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2026-yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1511,1 mlrd. soʻmlik 40 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 649,8 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd. soʻmga yoki 13,2 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2  mlrd. soʻmni yoki 14,2 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 836,5 mlrd. soʻm yoki 10,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2026-yil 1-iyul oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 2652,7 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2828,8 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 3533 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 822 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 919 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 1772 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 912 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 31 nafarni tashkil etmoqda, bular kunduzgi boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 1004 nafar, jumladan oliy ta’lim bitiruvchilari 361 nafar, kollej bitiruvchilari 560 nafar va ma’lumotsiz 183 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha jami 2191 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 87 ta – ( 3 ta farmon, 4 ta qaror, 1  ta farmoyish, 6 ta bayon, 73 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 254 ta, (25 ta qaror, 3 ta farmoyish, 48 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 95 ta, kotibiyat topshiriqlari – 83  ta kirim qilingan.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for the 1st half of 2026
Fulfilling the most important priorities of the socio-economic development program, the team of JSC “Almalyk MMC” ensured the output of commercial products for the 1st half of 2026:
- in current prices - by 133.3 %;
cathode copper – by 100.0%, metallic zinc – by 83.4%, sulfuric acid – by 89.3%, refined gold – by 100.0% and refined silver – by 100.0%.
During the reporting period, the fulfillment of the forecast indicator for product exports amounted to 148.6%, with products worth USD 493.4 million supplied to foreign consumers.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to implement the Investment Program of the Republic of Uzbekistan for 2026”, within the framework of the investment program for 2026, “Almalyk MMC” JSC is expected to spend USD 293.6 million on 7 major projects.
By the end of the reporting period, investments totaling USD142.8 million had already been utilized, which is 101.9% of the projected figure.
Whereof:
- at own cost and expense – 1.7 million USD;
- at direct foreign loans – 141,2 million USD
In accordance with the instructions of the government commission led by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, “Almalyk MMC” JSC plans to implement 40 projects in 2026 under the Localization Program for a total of 1,511.1 billion UZS.
According to the results of the first half of the year, the volume of localized production within the framework of 35 projects amounted to 649.8 billion UZS, which corresponds to 102.1% of the forecast figure.
A set of organizational and technical measures aimed at reduction of production costs in 2026 has also been developed. In accordance with it, a reduction in costs by 2,301.5 billion UZS, or 13.2%, is envisaged.
Based on the results of the first half of the year, the expected effect from the implementation of these measures will amount to 1,148.2 billion UZS, or 14.2%, including a reduction in production costs of 836.5 billion UZS, or by 10.4%.
Expected receivables as of July 1, 2026 will amount to 2,652.7 billion UZ Soums, accounts payable - 2,828.8 billion UZ Soums.
Under the technical training programme, 3533 the employees trained to improve their skills, including on-the-job training – 822, 919 were retrained and learned a second profession – and 1,772 managers and specialists were upgraded and retrained, including 912 in off-job training.
“Almalyk MMC” JSC cooperates with 10 universities in the Republic of Uzbekistan and the Almalyk branch of the National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” of the Russian Federation to train specialists with higher education.
Currently, the total number of students is 31, all of whom are full-time students.
A total of 1,004 persons were employed during the reporting period, including 361 college graduates, 560 graduates of higher education institutions and 183 persons without higher education.
For the first half-year of 2026 totally 2,191 acts were registered, including:
• acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan - 87 (decrees - 3, resolutions - 4, orders - 1, protocols - 6, instructions of the Presidential Administration - 73);
• acts and instructions of the Cabinet of Ministers - 254 (resolutions – 25, regulations - 3, protocols - 48, instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers - 95, instructions of secretariats of the Cabinet of Ministers - 83).