07 Iyul 2026, 17:1 514
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2026-yil yanvar-iyun oyilari yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda 133,3 foizga bajarildi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %,  metalli rux 83,4%, sulfat kislotasi 89,3%, affinajli oltin 100,0% va affinajli kumush 100,0 foizni tashkil etdi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 493,4 mln.doll. (148,6 % prognozga nisbatan) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O’zbekiston Respublikasining 2026 yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 7 ta yirik loyiha doirasida 293,6 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha  142,8 mln. dollar miqdorida (101,9 % prognozga nisbatan) investitsiyalar oʻzlashtirildi.
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 1,7 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 141,2 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Bosh Vazir oʻrinbosari hukumat komissiyasi topshirigʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2026-yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1511,1 mlrd. soʻmlik 40 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 649,8 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd. soʻmga yoki 13,2 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2  mlrd. soʻmni yoki 14,2 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 836,5 mlrd. soʻm yoki 10,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2026-yil 1-iyul oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 2652,7 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2828,8 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 3533 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 822 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 919 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 1772 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 912 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 31 nafarni tashkil etmoqda, bular kunduzgi boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 1004 nafar, jumladan oliy ta’lim bitiruvchilari 361 nafar, kollej bitiruvchilari 560 nafar va ma’lumotsiz 183 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha jami 2191 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 87 ta – ( 3 ta farmon, 4 ta qaror, 1  ta farmoyish, 6 ta bayon, 73 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 254 ta, (25 ta qaror, 3 ta farmoyish, 48 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 95 ta, kotibiyat topshiriqlari – 83  ta kirim qilingan.

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 1 полугодие 2026 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за январь-июнь 2026 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 133,3%;
катодной меди – на 100,0%, цинка металлического – на  83,4%, серной кислоты – на 89,3%, аффинированного золота – 100,0% и аффинированного серебра – 100,0%.
За отчетный период выполнение прогнозного показателя по экспорту продукции составило 148,6%, зарубежным потребителям поставлено продукции на сумму 493,4 млн долларов.
По итогам отчетного периода уже освоено инвестиций на сумму 142,8 млн долларов, что составляет 101,9% от прогнозного показателя.
- за счёт собственных средств предприятия – 1,7 млн долларов;
- за счёт прямых иностранных кредитов – 141,2 млн долларов.
В соответствии с поручением правительственной комиссии под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, АО «Алмалыкский ГМК» в 2026 году планирует реализовать 40 проектов в рамках Программы локализации на общую сумму 1 511,1 млрд сумов.
По итогам первого полугодия в рамках 35 проектов объём локализованной продукции составил 649,8 млрд сумов, что соответствует 102,1% от прогнозного показателя.
По итогам первого полугодия ожидаемый эффект от реализации этих мер составит 1 148,2 млрд сумов, или 14,2%, в том числе снижение себестоимости продукции – 836,5 млрд сумов, или 10,4%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 июля 2026 года составит 2 652,7 млрд сумов, кредиторская задолженность – 2 828,8 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 3 533 человека, в том числе с отрывом от производства – 822, переподготовку и освоение второй профессии – 919 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 1 772 человека, в том числе с отрывом от производства – 912 человека.
В настоящее время общее количество студентов составляет 31, все из них обучаются на дневной форме.
Всего за отчетный период трудоустроено 1 004 человека, в том числе 361 выпускник высших учебных заведений,  560 – выпускников колледжей, 183 человека без высшего образования.
За первое полугодие 2026 года всего зарегистрирован 2 191 акт, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 87 (указов – 3, постановлений – 4, распоряжений – 1, протоколов – 6, поручений Администрации Президента – 73);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 254 (постановлений – 25, распоряжений – 3, протоколов – 48, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 95, поручений секретариата Кабинета Министров – 83).