“Olmaliq KMK” AJning 2026-yil I chorak yakuni boʻyicha tahliliy ma’lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2026-yil I chorak yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda 137,5 foizga erishildi.
Mis katodini ishlab chiqarish  100,0 %,  metalli rux 100,0%,  sulfat kislotasi 100,0%, affinajli oltin 105,1% va affinajli kumush 100,0 %ni tashkil etdi.
2026-yil yanvar-mart oylari yakunlari boʻyicha 223,2 mln.doll. (209,2 % prognozga nisbatan) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasining 2026-yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 7 ta yirik loyiha doirasida 293,6 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2026-yil yanvar-mart oylari yakunlari boʻyicha  73,7 mln. dollar miqdorida (102,9% prognozga nisbatan) investitsiyalar oʻzlashtirildi.
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 0,9 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 72,8 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Bosh Vazir oʻrinbosari Hukumat komissiyasi topshirigʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2026-yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1329,7 mlrd. soʻmlik 37 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2026-yil I chorak yakunlari boʻyicha 34 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 330,8 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 102,9 foizni tashkil etdi.
2026-yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd. soʻmga yoki 13,2 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2026-yil I chorak yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 553,3  mlrd. soʻmni yoki 14,8 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 403,4 mlrd. soʻm yoki 10,8 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2026-yil 1 aprel oyi holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 4167,6 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 6862,5 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 1628 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 621 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 685 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 282 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 31 nafarni tashkil etmoqda, bular kunduzgi boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 448 nafar, jumladan oliy ta’lim bitiruvchilari 137 nafar, kollej bitiruvchilari 242 nafar va ma’lumotsiz 67 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2026 yil I chorak yakunlari boʻyicha jami 1821 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 43ta – ( 3 ta farmon, 1 ta qaror, 1  ta farmoyish, 1 ta baen, 37 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 139 ta, (7 ta qaror, 1 ta farmoyish, 32 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 47 ta, kotibiyat topshiriqlari –52 ta kirim qilingan.

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 1 квартал 2026 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за первый квартал 2026 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 137,5%;
катодной меди – на 100,0%, цинка металлического – на  100,0%, серной кислоты – на 100,0%, аффинированного золота – 105,1% и аффинированного серебра – 100,0%.
За отчетный период выполнение прогнозного показателя по экспорту продукции составило 209,2%, зарубежным потребителяи поставлено продукции на сумму 223,2 млн долларов.
По итогам периода с января по март 2026 года уже освоено инвестиций на сумму 73,7 млн долларов, что составляет 102,9% от прогнозного показателя.
- за счёт собственных средств предприятия – 0,9 млн долларов;
- за счёт прямых иностранных кредитов – 72,8 млн долларов.
В соответствии с поручением правительственной комиссии под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, АО «Алмалыкский ГМК» в 2026 году планирует реализовать 37 проектов в рамках Программы локализации на общую сумму 1 329,7 млрд сумов.
По итогам первого квартала 2026 года в рамках 34 проектов объём локализованной продукции составил 330,8 млрд сумов, что соответствует 102,9% от прогнозного показателя.
По итогам первого квартала ожидаемый эффект от реализации этих мер составит 553,3 млрд сумов, или 14,8%, в том числе снижение себестоимости продукции – 403,4 млрд сумов, или 10,8%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 апреля 2026 года составит 4 167,6 млрд сумов, кредиторская задолженность – 6 862,5 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1 628 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 621 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 685 человек, в том числе с отрывом от производства – 282 человека.
В настоящее время общее количество студентов составляет 31, все из них обучаются на дневной форме.
Всего за отчетный период трудоустроено 448 человек, в том числе 242 выпускника колледжей, 137 выпускников высших учебных заведений и 67 человек без высшего образования.
За первый квартал 2026 года зарегистрировано всего 1 821 акт, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 43 (указов – 3, постановлений – 1, распоряжений – 1, протоколов – 1, поручений Администрации Президента – 37);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 139 (постановлений – 7, распоряжений – 1, протоколов – 32, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 47, поручений секретариата Кабинета Министров – 52).