+998 71 619 23 33Prezidentning 17.01.2025 yildagi "2025 yilda aholi bandligini ta’minlash va kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi PQ-12-son qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan 2025 yil uchun aholini daromad keltiradigan mehnat bilan ta’minlash dasturi tasdiqlandi. U quyidagilarni oʻz ichiga oladi:
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligiga quyidagilarni amalga oshirish topshirildi:
Shuningdek, eng ogʻir ahvoldagi 300 ta mahalla hududida kooperatsiya asosida 180-500 kVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish koʻzda tutilmoqda.
Mahallalarda "kompaniya – kooperativ – dehqon хoʻjaligi" tamoyili asosida qishloq хoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirishning zamonaviy usullarini joriy etish maqsadida namunaviy loyihalar (roʻyхat boʻyicha) doirasida aholiga ijara asosida ajratilgan yer uchastkalarida 492 ta qishloq хoʻjaligi kooperativi tashkil etiladi.
2025 yil 1 apreldan 2028 yil 1 yanvargacha boʻlgan davrda quyidagilar 1 foiz miqdorida belgilanadi:
Shu bilan birga, "Kambagʻal oilalar reyestri"ga kiritilgan oilalar a’zolariga qishloq хoʻjaligi kooperativlari ustav fondiga ulush sifatida kiritish uchun Kambagʻallikni qisqartirish davlat maqsadli jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan subsidiyalar (BHMning 10 baravarigacha) ajratiladi.
Hujjat bilan 2025-2026 yillarda Qoraqalpogʻiston, viloyatlar va Toshkent shahrida mikro-sanoat markazlarini qurish loyihalarining manzilli roʻyхati ham tasdiqlandi.
Qarorga muvofiq хususiy investorlarni jalb qilish va 2025 yil 1 dekabrgacha Toshkent хodimlarni boshqarish va mehnatni muhofaza qilish kolleji negizida umumiy qiymati 10 mln AQSh dollari boʻlgan Kreativ sohalar klasterini tashkil etish rejalashtirilmoqda.

+998 71 619 23 33Принято Постановление Президента от 17.01.2025 г. № ПП-12 «О мерах по обеспечению занятости населения и сокращению бедности в 2025 году».
Документом утверждена Программа обеспечения населения трудом, приносящим доход, на 2025 год. Она включает:
Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата поручено реализовать:
Также предусматривается строительство солнечных фотоэлектростанций мощностью 180-500 кВт на территории 300 махаллей, находящихся в наиболее трудном положении, на основе кооперации.
В целях внедрения современных методов выращивания сельхозпродукции в махаллях на основе принципа «компания – кооператив – дехканское хозяйство» будут созданы 492 сельскохозяйственных кооператива на земельных участках, выделенных населению на основе аренды, в рамках типовых проектов (по перечню).
На период с 1 апреля 2025 года по 1 января 2028 года устанавливаются в размере 1 %:
Наряду с этим будут выделены субсидии (до 10 БРВ) за счет Государственного целевого фонда сокращения бедности членам семей, включенных в «Реестр бедных семей», для внесения в качестве доли в уставной фонд сельхозкооперативов.
Документом также утвержден Адресный перечень проектов строительства микропромышленных центров в Каракалпакстане, областях и г. Ташкенте в 2025–2026 годах.
Согласно постановлению планируется привлечение частных инвесторов и образование в срок до 1 декабря 2025 года на базе Ташкентского колледжа управления персоналом и охраны труда Кластера креативных сфер общей стоимостью $10 млн.
В Кластере креативных сфер будут организованы экспресс-курсы подготовки специалистов по 32 креативным сферам, таким как бренд-менеджер, стартап-менеджер, цифровой маркетолог, видеограф-мобилограф, дизайнер анимации, графический дизайнер, ландшафтный дизайнер и др.