+998 71 619 23 33Hukumat qarori (159-son, 11.03.2024 y.) bilan “Korporativ buyurtmachilarning tadbirkorlik subyektlari bilan kooperatsiya aloqalarini o'rnatish va ushbu jarayonda davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi to'g'risidagi” nizom tasdiqlandi.
Nizom korporativ buyurtmachilar bilan tadbirkorlik subyektlari o'rtasida ixtiyoriylik asosida kooperatsiya aloqalarini o'rnatish va ushbu jarayonda davlat xaridlarini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Nizomda quyidagilar nazarda tutilgan:
- korporativ buyurtmachilar tomonidan import qilinish rejalashtirilgan mahsulotlar ro'yxatini shakllantirish va e'lon qilish;
- kooperatsiya aloqalarini o'rnatish uchun tadbirkorlar takliflarini qabul qilish tartibi va ularni baholash mezonlarini belgilash;
- tadbirkorlar bilan kooperatsiya aloqalarini o'rnatish bo'yicha bitim tuzish;
- kooperatsiya aloqalarini o'rnatgan tadbirkorlar mahsulotlarini davlat buyurtmachilariga sotish imkoniyatlarini yaratish.
Kooperatsiya aloqalarini o'rnatish uchun korporativ buyurtmachining boshqaruv organlari qaroriga muvofiq boshqaruv xodimlari orasidan kamida besh nafar a'zodan iborat tarkibda komissiya tuziladi.
“Kichik biznesga ko'maklashish markazi” MCHJ kichik tadbirkorlik subyektlariga kooperatsiya aloqalarini o'rnatish bo'yicha biznes loyihalarini ishlab chiqishga ko'maklashadi.

Будет создана компактная и прозрачная система установления кооперационных связей в сфере государственных закупок
14 Марта 2025, 15:35 1118
Постановлением Правительства (№ 159 от 11.03.2024 г.) утверждено Положение «О порядке установления кооперационных связей корпоративных заказчиков с субъектами предпринимательства и осуществления государственных закупок в этом процессе»
Положение устанавливает порядок установления кооперационных связей корпоративных заказчиков с субъектами предпринимательства на добровольной основе и осуществления государственных закупок в этом процессе.
Положение предусматривает:
- формирование и обнародование перечня продукции, планируемой к импорту корпоративными заказчиками;
- установление порядка приема предложений предпринимателей для установления кооперационных связей и критериев их оценки;
- заключение соглашения об установлении кооперационных связей с предпринимателями;
- создание возможностей реализации продукции предпринимателей, установивших кооперационные связи, государственным заказчикам.
Для установления кооперационных связей в соответствии с решением органов управления корпоративного заказчика формируется комиссия в составе не менее пяти человек из числа управленческого персонала.
ООО «Центр содействия малому бизнесу» оказывает содействие субъектам малого бизнеса в разработке бизнес-проектов по установлению кооперационных связей.