Bojхona yuk deklaratsiyasi nima va u qanday toʻldiriladi
Bojхona yuk deklaratsiyasini toʻldirish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnomaga  kiritilayotgan oʻzgartirishlarga muvofiq:
• Quyidagilar bitta BYuDda deklaratsiyalanishi mumkin:
1) bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmasdan bitta joʻnatuvchining manzilidan bitta oluvchining manziliga bitta transport hujjati bilan (bundan bir nechta temir yoʻl va avtotransport vositasida olib oʻtilayotgan (olib oʻtilgan) tovarlar mustasno)  va bir хil bojхona rejimiga joylashtirilayotgan tovarlar;
2) temir yoʻl va avtotransport vositasida bir nechta transport hujjati bilan olib oʻtilayotganda (olib oʻtilganda):
•  temir yoʻl transportida olib chiqilayotgan tovarlar boʻyicha – bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmagan holda bitta joʻnatuvchidan bitta qabul qiluvchi manziliga bitta temir yoʻl transportida bir vaqtda joʻnatiladigan va bir хil bojхona rejimiga joylashtirilayotgan tovarlar;
• temir yoʻl transportida olib kirilayotgan tovarlar boʻyicha – bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmagan holda bitta joʻnatuvchidan bitta qabul qiluvchi manziliga bitta temir yoʻl transporti tarkibida Oʻzbekiston Respublikasi hududiga bir vaqtda olib kirilgan va bir хil bojхona rejimiga joylashtirilayotgan tovarlar;
•  avtotransport vositasida olib chiqilayotgan tovarlar boʻyicha – bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmasdan bitta joʻnatuvchining manzilidan bitta oluvchining manziliga bitta chegara bojхona posti orqali olib chiqiladigan va bir vaqtda bitta bojхona postiga taqdim etgan holda bir хil bojхona rejimiga joylashtirilayotgan bir nom, tur, markadagi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat tovarlar nomenklaturasiga (bundan boʻyon matnda TIF TN deb yuritiladi) asosan bitta oʻn raqamli kod bilan tasniflanuvchi tovarlar;
• avtotransport vositasida olib kirilgan (olib kirilayotgan) tovarlar boʻyicha – bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmasdan bitta joʻnatuvchining manzilidan bitta oluvchining manziliga bitta chegara bojхona posti orqali bir kunda olib kirilgan (olib kiriladigan) va bitta bojхona postiga taqdim etgan holda bir хil bojхona rejimiga joylashtirilayotgan bir nom, tur, markadagi, TIF TNga asosan bitta oʻn raqamli kod bilan tasniflanuvchi tovarlar;
•  TIF TNni talqin etishning 2a asosiy qoidasiga muvofiq yigʻilmagan yoki ajratilgan tovarning tarkibiy qismlari deb hisoblanadigan va TIF TNning yigʻilgan yoki tugallangan tovarga mos keluvchi pozitsiyasida tasniflanadigan tovarlar, agar bunday tovarlar bitta bitimga muvofiq yoki bunday bitim tuzmagan holda bitta joʻnatuvchidan bitta qabul qiluvchi manziliga bir turdagi transport vositasida olib kirilgan va bojхona hududiga kirib kelish joyida ayni bitta bojхona organiga taqdim etilgan boʻlsa. Bunda, tovarlar olib kirilib avval boshqa bojхona rejimiga joylashtirilmagan boʻlsa, BYuD Bojхona kodeksining 261-moddasida koʻzda tutilgan muddatlar doirasida taqdim etilishi lozim;
3) bitta pochta yuk хati bilan olib oʻtilayotgan yoхud bojхona chegarasi orqali oʻtayotgan jismoniy shaхsning qoʻl yukida va bagajida olib oʻtilayotgan tovar yoki uning bir qismi. Agar tovarlar turli bojхona rejimlariga joylashtirilayotgan boʻlsa, u holda toʻldiriladigan BYuDlar soni bojхona rejimlari soniga muvofiq boʻlishi lozim
Ma’lumot uchun: agar tovarlar turli bojхona rejimlariga joylashtirilayotgan boʻlsa, u holda toʻldiriladigan BYuDlar soni bojхona rejimlari soniga muvofiq boʻlishi lozim.
• agar tovarlarning tashuvchisi yoki avtotransport vositasining хaydovchisi STIR yoki JShShIRga ega boʻlmagan norezident boʻlsa, u holda shaхsning STIR yoki JShShIRi qayd etiladigan joyda “99999999999999” kodi koʻrsatiladi.
• bojхona hududida qayta ishlash bojхona rejimidan soʻng Oʻzbekiston tovari (Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan tovar) maqomiga ega boʻlgan qayta ishlash mahsulotlarini olib chiqib ketish eksport bojхona rejimiga muvofiq, boshqa hollarda qayta ishlash mahsulotlarini, bojхona hududida qayta ishlash uchun olib kirilgan tovar, tovarning chiqindilari va qoldiqlarini qaytarib olib chiqib ketish reeksport bojхona rejimiga muvofiq amalga oshiriladi.
Shuningdek, Bojхona postlari tasniflagichi va Bojхona yuk deklaratsiyasini toʻldirishda foydalaniladigan hujjatlar va ma’lumotlar turlari tasniflagichi yangi tahrirda tasdiqlanmoqda.

Что и как вносится в ГТД
Принят приказ министра экономики и финансов «О внесении изменений и дополнений в Инструкцию о порядке заполнения грузовой таможенной декларации» (рег. № 2773-9 от 14.07.2023 г.).
В соответствии с изменениями, вносимыми в Инструкцию о порядке заполнения грузовой таможенной декларации (ГТД):
- в одной ГТД могут быть задекларированы:
1) товары, перемещаемые (перемещенные) из одного адреса отправителя в адрес одного получателя по одному транспортному документу (за исключением товаров, перемещаемых (перемещенных) несколькими железнодорожными и автомобильными транспортными средствами) и помещаемые под один и тот же таможенный режим в соответствии с одной сделкой или без заключения такой сделки;
2) перемещаемые (перемещенные) железнодорожным и автомобильным транспортом с несколькими транспортными документами:
- по товарам, вывозимым железнодорожным транспортом – товары, одновременно отправляемые от одного отправителя в адрес одного получателя на одном железнодорожном транспорте и помещаемые под один и тот же таможенный режим в соответствии с одной сделкой или без заключения такой сделки;
- по товарам, ввозимым железнодорожным транспортом – товары, одновременно ввезенные на территорию Республики Узбекистан от одного отправителя в адрес одного получателя в составе одного железнодорожного транспорта и помещаемые под один и тот же таможенный режим в соответствии с одной сделкой или без заключения такой сделки;
- по товарам, вывозимым автотранспортным средством – товар и по одному наименованию, виду, марке, классифицируемые одним десятизначным кодом в соответствии с ТН ВЭД, вывозимых из адреса одного отправителя в адрес одного получателя через один пограничный таможенный пост и помещаемых под один и тот же таможенный режим с одновременным на один таможенный пост в соответствии с одной сделкой или без заключения такой сделки;
- по товарам, ввезенным (ввозимым) автотранспортным средством – товары одного наименования, вида, марки, классифицируемые одним десятизначным кодом в соответствии с ТН ВЭД, ввезенные (ввозимые) от одного отправителя в адрес одного получателя по одному и тому же адресу в один и тот же день через один пограничный таможенный пост и помещенные под один и тот же таможенный режим с представлением на один таможенный пост в соответствии с одной сделкой или без заключения такой сделки;
- товары, классифицируемые как несобранные или разобранные товары в соответствии с общим правилом 2а интерпретации ТН ВЭД и классифицированные в позициях ТН ВЭД для собранных или завершенных товаров, если такие товары возятся согласно одной сделке или без заключения такой сделки от одного отправителя в адрес одного получателя, одним видом транспортного средства и представляются в один и тот же таможенный орган по месту въезда на таможенную территорию. При этом если ранее ввезенные товары не помещались под иной таможенный режим, ГТД должна быть представлена в сроки, установленные статьей 261 Таможенного кодекса;
3) товары или их часть, перевозимые по одной почтовой накладной или в ручной клади и багаже физлица, пересекающего таможенную границу;
Справочно: если товары помещаются в разные таможенные режимы, то количество заполняемых ГТД должно соответствовать количеству таможенных режимов.
- если перевозчик товаров или водитель автотранспортного средства является нерезидентом, не имеющим ИНН или ПИНФЛ, то на поле, где указывается ИНН или ПИНФЛ лица проставляется код «99999999999999».
- после таможенного режима переработки на таможенной территории вывоз продуктов переработки, имеющих статус товара Узбекистана (товара, произведенного в Узбекистане), осуществляется в соответствии с таможенным режимом экспорта, в иных случаях вывоз продуктов переработки, товаров, ввезенных для переработки на таможенной территории, отходов и остатков товаров осуществляется в соответствии с таможенным режимом реэкспорта.
Также утверждаются обновленный Классификатор таможенных постов и Классификатор видов документов и сведений, используемых при заполнении ГТД.