+998 71 619 23 33Qonunchilikka koʻra, davlat fuqarolik xizmatchisi Oʻzbekistondan tashqarida hisobvaraqlar ochishga va ularga ega boʻlishga, koʻchmas mulkka va boshqa mol-mulkka egalik qilishga haqli emas.
Bundan chet davlatda ta’lim olish, stajirovka oʻtash va tibbiy xizmatlardan foydalanish maqsadida ochilgan hisobvaraqlar, shuningdek davlat fuqarolik xizmatiga kirishdan oldin olingan va oshkor qilingan mol-mulk mustasno.
Shuningdek, davlat fuqarolik xizmatchisi tadbirkorlik faoliyati subyektlarini tashkil etishga, ularning muassisi (ishtirokchisi) boʻlishga, tadbirkorlik faoliyati subyektida tashkiliy-boshqaruv, ma’muriy-xoʻjalik vazifalarini bajarishi mumkin emas.
Bundan aksiyadorlik jamiyatlarining erkin muomalada boʻlgan aksiyalariga qonunchilikda belgilangan talablar doirasida egalik qilish hollari mustasno.

Государственный гражданский служащий не вправе приобретать недвижимое имущество за границей
Согласно законодательству, государственный гражданский служащий не вправе открывать и иметь счета, владеть недвижимым и иным имуществом, расположенным за пределами территории Узбекистана.
За исключением счетов, открытых с целью обучения, стажировки и пользования медицинскими услугами в иностранном государстве, а также имущества, которое приобретено и о нем сообщено до поступления на государственную гражданскую службу.
Также, государственный гражданский служащий не может создавать субъекты предпринимательской деятельности, быть их учредителем (участником), выполнять организационно-управленческие, административно-хозяйственные функции в субъекте предпринимательской деятельности.
За исключением случаев владения свободно обращающимися акциями акционерных обществ в пределах требований, установленных законодательством.