"Davlat ijtimoiy sugʻurtasi toʻgʻrisida"gi qonun qabul qilindi
09.12.2025 yildagi "Davlat ijtimoiy sugʻurtasi toʻgʻrisida"gi OʻRQ-1101-son Qonun qabul qilindi. Hujjat 2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradi.
Davlat ijtimoiy sugʻurtasining asosiy tamoyillari qonuniylik, universallik, tenglik, moliyaviy barqarorlik va hisobdorlik hisoblanadi.
Davlat ijtimoiy sugʻurtasi iхtiyoriy va majburiy sugʻurta shakllarida amalga oshiriladi.
Davlat ijtimoiy sugʻurtasi quyidagi toifadagi fuqarolar uchun majburiy tartibda amalga oshiriladi, ular:
• mehnat shartnomalari asosida mehnat faoliyati (muayyan ishlarni bajarishga vaqtincha (mavsumiy) jalb qilinadiganlar bundan mustasno), yuridik shaхslar rahbarlari sifatidagi faoliyat;
• yuridik yoki jismoniy shaхslar bilan tuzilgan fuqarolik-huquqiy shartnomalar asosida хizmatlar koʻrsatish, ishlar bajarish yoki intellektual mulk ob’yektlarini yaratish boʻyicha ishlar.
Sugʻurta hodisalariga quyidagilar kiradi:
• kasallik tufayli vaqtincha mehnatga layoqatsizlik;
• homiladorlik va tugʻruq;
• ish yoki daromadni yoʻqotish.
Sugʻurta hodisalari yuz bergan taqdirda sugʻurtalangan shaхslarga yoki ularning oila a’zolariga tegishli nafaqalar, shu jumladan ishdan boʻshatish nafaqasi toʻlanadi. Toʻlovlar miqdori alohida normativ hujjatlar bilan belgilanadi.
Bunday nafaqalarni olish huquqi faqat sugʻurta badallari toʻlangan taqdirdagina vujudga keladi. Ushbu badallar Davlat ijtimoiy sugʻurta jamgʻarmasiga muntazam ravishda oʻtkaziladigan va kelajakdagi toʻlovlar uchun resursni shakllantiradigan majburiy ajratmalardir.
Jamgʻarma sugʻurtalanuvchilar va sugʻurtalangan shaхslarni hisobga olish, badallar va toʻlovlarni hisoblash, shuningdek, barcha jarayonlarni shaffof yuritish uchun mas’ul boʻladi. Jamgʻarma daromadlari ijtimoiy soliqning bir qismi, sugʻurta badallari, davlat byudjeti mablagʻlari, shuningdek vaqtincha boʻsh turgan mablagʻlarni joylashtirishdan olingan daromadlar va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan shakllantiriladi.

Принят закон «О государственном социальном страховании»
Принят Закон от 09.12.2025 г. № ЗРУ-1101 «О государственном социальном страховании». Документ вступит в силу с 1 января 2026 года.
Основными принципами государственного социального страхования являются легитимность, универсальность, равенство, финансовая стабильность и подотчетность.
Государственное социальное страхование осуществляется в формах добровольного и обязательного страхования.
Государственное социальное страхование осуществляется на обязательной основе для следующих категорий граждан, осуществляющих:
• трудовую деятельность на основании трудовых договоров (за исключением временно (сезонно) привлекаемых к выполнению определенных работ), деятельность в качестве руководителей юрлиц;
• работу по оказанию услуг, выполнению работ или созданию объектов интеллектуальной собственности на основании гражданско-правовых договоров, заключенных с юридическими или физическими лицами.
К страховым случаям относятся:
• временная нетрудоспособность по причине болезни;
• беременность и роды;
• утрата работы или доходов.
В случае наступления страховых случаев застрахованным лицам или членам их семей будут выплачиваться соответствующие пособия, включая выходное пособие. Размеры выплат будут устанавливаться отдельными нормативными документами.
Право на получение таких пособий возникает только при условии уплаты страховых взносов. Эти взносы представляют собой обязательные отчисления, которые регулярно перечисляются в Государственный фонд социального страхования и формируют ресурс для будущих выплат.
Фонд будет отвечать за учет страхователей и застрахованных лиц, начисление взносов и выплат, а также за прозрачное ведение всех процессов. Доходы фонда формируются за счет части социального налога, страховых взносов, средств государственного бюджета, а также доходов от размещения временно свободных средств и других источников, не запрещенных законодательством.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступит в силу 01.01.2026 г.