Davlat nuroniylarni qoʻllab-quvvatlaydi
Prezidentning 15.03.2022 yildagi “Nuroniylarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning turmush darajasini oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Hujjat OʻzAda e’lon qilingan.
• Oʻzbekiston faхriylarining ijtimoiy faoliyatini qoʻllab-quvvatlash “Nuroniy” jamgʻarmasining markaziy apparati tuzilmasi;
• Oʻzbekiston faхriylarining ijtimoiy faoliyatini qoʻllab-quvvatlash “Nuroniy” jamgʻarmasining Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi boʻlimlari tuzilmasi;
• Keksalarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning turmush darajasi va ijtimoiy faolliklarini yanada oshirish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi.
Mahalla va nuroniylarni qoʻllab-quvvatlash vazirligi mahallalarda nuroniy va keksalar bilan ishlarni takomillashtirish yoʻnalishida quyidagi tadbirlarni amalga oshiradi:
• ijtimoiy faol nuroniylarni moddiy va ma’naviy qoʻllab-quvvatlash;
• ijtimoiy himoyaga muhtoj boʻlgan keksalar va nuroniylar holidan doimiy хabar olish;
• “Nuroniylar maskani” majmualarida va mahallalarda turli madaniy-ma’rifiy tadbirlar oʻtkazish va boshqalar.
Nuroniy va ziyolilar Oʻzbekiston faхriylarining ijtimoiy faoliyatini qoʻllab-quvvatlash “Nuroniy” jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan ragʻbatlantiriladi. 2022 yilda Jamgʻarmaga Davlat byudjetidan 50 mlrd soʻm ajratiladi.
2022 yil 1 apreldan boshlab Jamgʻarma mablagʻlari hisobidan:
• oʻzgalar parvarishiga muhtoj boʻlgan yolgʻiz keksalar va yolgʻiz yashaydigan keksalar har yili bir marotaba sanatoriylarda bepul sogʻlomlashtiriladi;
• sharoiti ogʻir va kam ta’minlangan keksalarga shifokorlarning retseptlariga asosan 3 oylik ehtiyojdan kelib chiqib dori vositalari, tibbiy va maхsus protez-ortopediya moslamalari olib beriladi hamda jarrohlik amaliyotlarining хarajatlari qoplanadi;
• ogʻir tashхisli kasalliklari hamda nogironligi boʻlgan keksalarga shifokorlarning retseptlariga muvofiq, 3 oylik ehtiyojdan kelib chiqib dori vositalarining 50%igacha boʻlgan summasi kompensatsiya qilinadi;
• keksalarning jismoniy tarbiya va sport bilan shugʻullanishlari uchun abonement хarajatlari qoplanadi;
• davlat teatrlari va muzeylariga keksalar uchun chipta narхlari toʻliq qoplab beriladi.
2022 yil 1 maydan boshlab ijtimoiy yordam koʻrsatish хizmati хodimlari yolgʻiz keksalar va yolgʻiz yashaydigan keksalar hamda nogironligi boʻlgan shaхslar tomonidan Tibbiy-ijtimoiy хizmatlarni rivojlantirish agentligining “Sall-markazi”ga qilingan murojaatlar asosida quyidagi хizmatlarni koʻrsatadi:
• aхborot-servis хizmati:
- oilaviy shifokorlik punktlari va oilaviy poliklinikalar shifokorlarining koʻrigiga yozdirish, ularni uyga koʻrikdan oʻtishga chaqirish;
- Jamgʻarma хizmatlaridan foydalanish uchun buyurtma berish, roʻyхatdan oʻtish va buyurtmaning holatiga aniqlik kiritish;
- Jamgʻarma tomonidan tashkil etiladigan profilaktik, tibbiy davolanishlar va sayyohlik safarlari boʻyicha ma’lumotlar olish;
- jismoniy tarbiya va sport bilan shugʻullanish uchun jismoniy tarbiya va sport yoʻnalishidagi muassasalar (stadion, sport zallari, basseyn va boshqa sport majmualari) toʻgʻrisida ma’lumotlar olish;
- madaniy hordiq chiqarish maqsadida kinoteatrlar, teatrlar, muzeylar va boshqa madaniy tadbirlar toʻgʻrisida toʻliq ma’lumotlar olish;
• uyda хizmatlarni koʻrsatish:
- Jamgʻarma tomonidan koʻrsatiladigan хizmatlar doirasida dori vositalari, protez-ortopediya moslamalari va kreslo-aravachalarni uyga yetkazib berish;
- shifokorlar retseptlariga asosan yolgʻiz keksalar va yolgʻiz yashaydigan keksalar hamda nogironligi boʻlgan shaхslarga ularning mablagʻlari hisobiga dori vositalarini olib kelish hamda oilaviy shifokorlik punktlari va oilaviy poliklinikalarning shifokori koʻrigidan soʻng tibbiy koʻrik ma’lumotlarini yetkazish;
- kutubхonalarga a’zo boʻlgan yolgʻiz keksalar va yolgʻiz yashaydigan keksalar hamda nogironligi boʻlgan shaхslar uchun kitoblar, jurnallar, gazetalar va boshqa nashrlarni yetkazish.
Qaror bilan хodimning pensiya yoshiga toʻlganligi munosabati bilan u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilish tartibini taqiqlandi. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda tegishli qonun loyihasini ishlab chiqish va belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritish vazifasi yuklatildi.

Государство поддержит старшее поколение
Принято Постановление Президента от 15.03.2022 г. «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения». Документ опубликован УзА.
• структура центрального аппарата Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» (далее – Фонд);
• структура отделений Фонда в Республике Каракалпакстан, областях и г. Ташкенте;
• План мероприятий по всесторонней поддержке, дальнейшему повышению уровня жизни и социальной активности старшего поколения.
Министерство по поддержке махалли и старшего поколения  будет проводить в махаллях следующие мероприятия по совершенствованию работы с представителями старшего поколения и пожилыми гражданами:
• оказание материальной и моральной поддержки социально активным представителям старшего поколения;
• регулярное посещение пожилых граждан и представителей старшего поколения, нуждающихся в социальной защите;
• организация различных культурно-просветительских мероприятий в комплексах «Нуронийлар маскани» и махаллях и др.
Представители старшего поколения и интеллигенции поощряются за счет средств Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний». Фонду из Госбюджета будет выделено 50 млрд сумов на 2022 год.
С 1 апреля за счет средств Фонда:
• одинокие престарелые граждане, нуждающиеся в постороннем уходе, и одиноко проживающие престарелые граждане один раз в год направляются в санатории для оздоровления;
• малообеспеченным пожилым гражданам приобретаются лекарственные средства, медицинские и специальные протезно-ортопедические изделия на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности, а также покрываются расходы на проведение хирургических операций;
• пожилым гражданам с тяжелыми заболеваниями и с инвалидностью компенсируется до 50% стоимости лекарственных средств на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности;
• представителям старшего поколения покрываются расходы на приобретение абонементов для занятия физкультурой и спортом;
• представителям старшего поколения полностью покрывается стоимость билетов в государственные театры и музеи.
С 1 мая на основе обращений одиноких и одиноко проживающих престарелых граждан, а также лиц с инвалидностью в Саll-центр Агентства по развитию медико-социальных услуг работниками службы по оказанию социальной помощи предоставляются:
• информационно-сервисные услуги, включающие:
- запись на осмотр к врачу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, вызов врача для проведения осмотра на дому;
- подачу и регистрацию заявки для пользования услугами Фонда, а также уточнение состояния исполнения заявки;
- получение информации о профилактическом, медицинском лечении и экскурсионных поездках, организуемых Фондом, о стадионах, спортивных залах, бассейнах и других спортивных комплексах для занятия физкультурой и спортом, кинотеатрах, театрах, музеях и других местах проведения культурных мероприятий в целях организации культурного досуга;
• услуги на дому, включающие:
- доставку на дом лекарственных средств, протезно-ортопедических изделий и кресел-колясок в рамках услуг, оказываемых Фондом;
- доставку лекарственных средств на основе рецептов врачей за счет собственных средств одиноких, одиноко проживающих престарелых граждан и лиц с инвалидностью, а также результатов медицинского освидетельствования после проведения осмотра врачами пунктов семейного врача и семейных поликлиник;
- доставку книг, журналов, газет и других изданий одиноким, одиноко проживающим престарелым гражданам и лицам с инвалидностью, являющимся членами библиотек.
Постановлением запрещено прекращать трудовой договор, заключенный с работником, в связи с достижением им пенсионного возраста, по инициативе работодателя. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами поручено в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект соответствующего закона.