+998 71 619 23 33“Davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari mustaqilligini ta'minlash hamda faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-147-son, 21.04.2025 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlari, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlaridagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalarining ustuvor vazifalari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va ularning oldini olish, ularga imkon beruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish;
davlat xizmatlarini ko‘rsatishda korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish, maishiy korrupsiyaning oldini olish, shu jumladan, raqamlashtirish, byurokratiyani qisqartirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarni korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish va yakunlari bo‘yicha aniqlangan korrupsiyaviy normalarni bekor qilish bo‘yicha taklif kiritish.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari o‘z faoliyatida bevosita tashkilotning birinchi rahbariga bo‘ysunadi va uning oldida hisobdor bo‘ladi.

В государственных органах и организациях будет формироваться нетерпимое отношение к коррупции
Принято постановление Президента «О мерах по обеспечению независимости и повышению эффективности деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций» (ПП-147 от 21.04.2025 г.).
Согласно постановлению, приоритетными задачами подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций, хозяйственных обществ, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более определены:
раннее выявление и предупреждение коррупционных проявлений, искоренение причин и условий, им способствующих;
устранение коррупциогенных факторов при оказании государственных услуг, предупреждение бытовой коррупции, включая разработку предложений по цифровизации, сокращению бюрократии;
проведение антикоррупционной экспертизы ведомственных нормативно-правовых актов и внесение предложения об отмене выявленных по ее итогам коррупционных норм.
Подразделения внутреннего антикоррупционного контроля в своей деятельности будут подчиняться и подотчетны непосредственно первому руководителю организации.