+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasi qarori (40-son, 30.01.2026-y.) bilan Hukumatning ayrim qarorlariga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritildi.
Hukumatning 2018-yil 7-maydagi 341-son qaroriga kiritilgan qo'shimchalarga ko'ra, “Davlat organlari, davlat muassasalari va davlat ishtirokidagi tashkilotlar hamda ularning mansabdor shaxslarining jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash faoliyatini baholash va toifalash to'g'risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom talablari davlat tashkilotlari xodimlarining Prezident Virtual qabulxonasi bilan ishlash tizimida ro'yxatga olingan va davlat organiga ijro uchun yo'naltirilgan murojaatlarga nisbatan tatbiq etiladi.
Davlat organlarining murojaatlar bilan ishlash faoliyati quyidagi murojaatlar sonidan kelib chiqib toifalarga ajratiladi:
▪️ ro'yxatga olingan;
▪️ qanoatlantirilgan;
▪️ rad etilgan;
▪️ ijro muddatlari buzilgan;
▪️ takroriy.
Murojaatlar bilan ishlash faoliyati tahlil natijalariga asosan 3 toifaga ajratiladi:
yuqori natijadorlikka ega - yashil toifa;
o'rta natijadorlikka ega - sariq toifa;
past natijadorlikka ega - qizil toifa.
Baholash natijalariga ko'ra davlat organlari mansabdor shaxslarining KPI ko'rsatkichlari quyidagicha belgilanadi:
yashil toifa - 100 foiz;
sariq toifa - 50 foiz;
qizil toifa - 10 foiz.
"Qizil" toifaga kiritilgan davlat organlarining rahbarlari yoki ularning tegishli o'rinbosarlariga nisbatan intizomiy ta'sir choralari ko'rilishi mumkin.

Будет оцениваться деятельность государственных органов по работе с обращениями граждан
Постановлением Кабинета Министров (№ 40 от 30.01.2026 г.) внесены изменения и дополнения в некоторые постановления Правительства.
В соответствии с дополнениями, внесенными в постановление Правительства № 341 от 7 мая 2018 года, утверждено Положение о порядке оценки и классификации деятельности государственных органов, государственных учреждений и организаций с государственным участием, а также их должностных лиц по работе с обращениями физических и юридических лиц.
Требования Положения распространяются на обращения, зарегистрированные в системе работы сотрудников государственных организаций с Виртуальной приемной Президента и направленные в государственный орган для исполнения.
Деятельность государственных органов по рассмотрению обращений классифицируется по категориям исходя из количества следующих обращений:
▪️зарегистрированных;
▪️удовлетворенных;
▪️отклоненных;
▪️с нарушенными сроками исполнения;
▪️повторных.
На основании результатов анализа деятельность по работе с обращениями подразделяется на 3 категории:
зеленая категория — высокая результативность;
желтая категория — средняя результативность;
красная категория — низкая результативность.
По результатам оценки показатели KPI должностных лиц государственных органов устанавливаются в следующих размерах:
▫️ зеленая категория — 100 процентов;
▫️ желтая категория — 50 процентов;
▫️ красная категория — 10 процентов.
В отношении руководителей государственных органов или их соответствующих заместителей, включенных в «красную» категорию, могут быть применены меры дисциплинарного взыскания.