+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasining 30.12.2024 yildagi «Davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan majburiyatlarga rioya etilishini masofadan monitoring qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi VMQ-910-son qarori qabul qilindi.
Nizom Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari va tashkilotlarining tegishli ma’lumotlarni Internetda joylashtirish boʻyicha majburiyatlarga rioya etilishi yuzasidan masofadan monitoring oʻtkazish tartibini belgilaydi.
Ma’lumot uchun: 16.06.2021 yildagi PF-6247-son Prezident Farmoni bilan barcha davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan Hisob palatasi, Markaziy bank, sud va prokuratura organlari hamda ularning tarkibiy va hududiy boʻlinmalari, shuningdek, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50% va undan ortiq boʻlgan хoʻjalik jamiyatlari hamda davlat unitar korхonalari tomonidan Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak boʻlgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar roʻyхati tasdiqlangan.

+998 71 619 23 33Принято постановление Кабинета Министров от 30.12.2024 г. № 910 «Об утверждении положения о порядке дистанционного контроля за соблюдением государственными органами и организациями обязательств, предусмотренных нормативными правовыми документами в области обеспечения открытости».
Положение определяет порядок проведения Агентством по противодействию коррупции дистанционного мониторинга соблюдения госорганами и организациями обязательств по размещению в Интернете соответствующей информации.
Справочно: Указом Президента от 16.06.2021 г. № УП-6247 утвержден Перечень социально значимой информации, подлежащей размещению в качестве открытых данных всеми органами госвласти и управления, в том числе Счетной палатой, ЦБ, судами и органами прокуратуры и их структурными и территориальными подразделениями, а также хозяйственными обществами с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) 50 % и более и ГУПами.