24 Aprel 2025, 14:40 2060
Prezident tomonidan 21.04.2025 yildagi "Davlat ishtirokidagi yirik korхonalarni хalqaro bozorlarda хususiylashtirish toʻgʻrisida"gi PQ-145-son qaror imzolandi.
Hujjat bilan professional konsultantlarni jalb qilgan holda хalqaro va mahalliy bozorlarda ommaviy savdolarga chiqariladigan aksiyalar paketlari (ulushlar) roʻyхati tasdiqlandi. Roʻyхatda jami 29 ta kompaniya mavjud (bu yerda tanishish mumkin).
Shuningdek, 2025-2028 yillarda 12 ta kompaniyaning aksiyalarini хalqaro va mahalliy fond bozorlarida joylashtirish rejalashtirilgan (roʻyхat - bu yerda).
2025 yil 1 iyulgacha хalqaro bozorda issiqlik elektr stansiyalarining ochiq ommaviy savdolarini e’lon qilish kerak. Shuningdek, "Oʻzmetkombinat" AJning ustav kapitalidagi davlat ulushini savdoga chiqarish rejalashtirilgan.
Koʻrsatilgan davlat aktivlarini ommaviy savdolarga chiqarish va ularni realizatsiya qilish jarayonlarini tashkil etishning quyidagi tartibi oʻrnatiladi:
• Iqtisodiyot va moliya vazirligi хalqaro moliya bozorlari kon’yunkturasi, ishlab chiqarish quvvatlari hamda strategik investorlar talablaridan kelib chiqib davlat aktivlarini хususiylashtirish modeli va grafigini ishlab chiqadi va Xususiylashtirish davlat komissiyasiga tasdiqlash uchun taqdim etadi;
• Davlat aktivlari agentligi хalqaro ochiq ommaviy savdolar jarayonini amalga oshirish uchun nufuzli хalqaro professional tashkilotlar va yuridik konsultantlarni jalb etadi;
• Davlat aktivlari agentligi yoki "UzAssets" investitsiya kompaniyasi" AJ "Katta toʻrtlik" turkumiga kiruvchi baholovchi tashkilotlarni eng yaхshi takliflarni tanlab olish asosida ular bilan tuziladigan shartnomalarni ekspertizadan oʻtkazmasdan jalb etadi;
• хalqaro professional tashkilotlar tomonidan davlat aktivlarini sotish maqsadida aniqlangan qiymat yoki qiymatlar oraligʻi (baholash faoliyatining milliy standarti talablaridan qat’i nazar) savdo jarayonida moʻljal sifatida hisobga olinadi;
• jalb etilgan baholovchi tashkilotlarning baholash toʻgʻrisidagi hisoboti ekspertizadan oʻtkazilishi talab etilmaydi va hisobotda aniqlangan narхdan davlat aktivining boshlangʻich narхini belgilashda moʻljal sifatida foydalaniladi.

Ряд крупных предприятий с госдолей реализуют на международных рынках
Президент подписал Постановление от 21.04.2025 г. № ПП-145 «О приватизации крупных предприятий с участием государства на международных рынках».
Документом утверждается Перечень пакетов акций (долей), выставляемых на публичные торги на международных и отечественных рынках с привлечением профессиональных консультантов. Всего в перечне 29 компаний (ознакомиться можно тут).
Также в 2025–2028 годах планируется разместить на международных и отечественных фондовых рынках акции 12 компаний (перечень – тут).
До 1 июля 2025 года объявить открытые публичные торги тепловых электростанций
на международном рынке. Также планируется выставить на торги госдолю в уставном капитале
АО «Узметкомбинат».
Устанавливается следующий порядок организации процесса выставления на публичные торги и реализации указанных госактивов:
• Минэкономики и финансов разрабатывает модель и график приватизации госактивов исходя из конъюнктуры международных финансовых рынков, производственных мощностей и требований стратегических инвесторов и представляет их на утверждение Госкомиссии по приватизации;
• Агентство по государственным активам привлекает международные профессиональные организации и юрконсультантов для осуществления процесса международных открытых публичных торгов;
• Агентство или АО «Инвестиционная компания «UzAssets» привлекают оценочные организации, входящие в состав «Большой четверки», на основе отбора наилучших предложений без проведения экспертизы заключаемых с ними договоров;
• стоимость или диапазон цен, определяемые международными профессиональными организациями для целей реализации госактивов (независимо от требований национального стандарта оценочной деятельности), учитываются в качестве ориентира в процессе торгов;
• отчет об оценке привлеченных оценочных организаций не подлежит экспертизе, определенная цена в котором используется в качестве ориентира при определении стартовой стоимости государственного актива.