03 Mart 2025, 15:32 1313
Hukumat qarori (VMQ-108-son, 24.02.2025 y.) bilan “Davlat xaridlarini korporativ bank kartalari orqali amalga oshirish tartibi to'g'risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom davlat buyurtmachilarining milliy valyutada naqd pulsiz shaklda korporativ bank kartalari (xarid kartalari) orqali davlat xaridlarini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Davlat buyurtmachisi xarid kartasidan foydalangan holda, davlat xaridlarini amalga oshirish maqsadida xarid kartasi hisobvarag'ini ochish uchun qonunchilikda belgilangan tartibda emitent bankka murojaat qiladi.
Bunda byudjet buyurtmachisining har bir tegishli shaxsiy g'azna hisobvarag'i bo'yicha emitent bankda alohida bank tranzit hisobvarag'i ochiladi.
Davlat buyurtmachilari tomonidan xarid kartasiga ish haqi va unga tenglashtirilgan to'lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar va dividendlar o'tkazilishiga, shuningdek, xarid kartasi yordamida naqd pul berilishi va chet el valyutasi sotib olinishiga yo'l qo'yilmaydi.
Davlat buyurtmachilari tomonidan boshlang'ich narxni pasaytirish uchun o'tkaziladigan auksion savdolarida ishtirok etib, xaridlarni amalga oshirish uchun xarid kartasidan foydalanish taqiqlanadi.
Xarid kartasidan foydalanish huquqiga ega bo'lgan hisobdor shaxslar ro'yxati davlat buyurtmachisi rahbarining buyrug'i (farmoyishi) bilan belgilanadi. Hisobdor shaxslar mazkur davlat buyurtmachilarining xodimlari bo'lishi shart.

+998 71 619 23 33Постановлением Правительства (№ 108 от 24.02.2025 г.) утверждено Положение «О порядке осуществления государственных закупок посредством корпоративных банковских карт».
Положение устанавливает порядок осуществления государственными заказчиками государственных закупок в национальной валюте в безналичном порядке с использованием корпоративных банковских карт (закупочных карт).
Государственный заказчик в установленном законодательством порядке обращается в банк-эмитент для открытия расчетного счета карты закупок в целях осуществления государственных закупок с использованием карты закупок.
При этом по каждому соответствующему лицевому счету бюджетного заказчика открывается отдельный банковский транзитный счет в банке-эмитенте.
Государственным клиентам запрещено переводить на карту закупок заработную плату и приравненные к ней выплаты, пенсии, пособия, стипендии и дивиденды, а также выдавать наличные и приобретать иностранную валюту с использованием карты закупок.