“Ekologik ekspertiza, atrof-muhitga ta'sirni baholash va strategik ekologik baholash to‘g‘risida”gi Qonun
26 Fevral 2025, 15:28 1947
“Ekologik ekspertiza, atrof-muhitga ta'sirni baholash va strategik ekologik baholash to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ-1036-son, 24.02.2025 y.) qabul qilindi
Qonunga ko‘ra, ekologik ekspertiza davlat va jamoat ekologik ekspertizasi tarzida amalga oshiriladi.
Ekologik ekspertiza ob'ektlari quyidagilardan iborat va ular davlat ekologik ekspertizasidan o‘tkazilishi shart:
▪️barcha turdagi qurilishlar uchun yer uchastkalarini tanlash va ajratish materiallari;
▪️loyihaoldi va loyiha hujjatlari;
▪️tabiiy resurslardan foydalanish bilan bog‘liq bo‘lgan xo‘jalik faoliyatini hamda boshqa faoliyatni tartibga soluvchi normativ-texnik va yo‘riqnoma-uslubiy hujjatlar, shu jumladan texnik reglamentlar va shartlarning, standartlarning, qoidalar hamda yo‘riqnomalarning loyihalari;
▪️chiqindilarni zararsizlantirish, qayta ishlash va utilizasiya qilish uchun yangi turdagi texnologiyalarni hamda texnika vositalarini, materiallar, buyumlarni, biologik, kimyoviy moddalarni va vositalarni yaratish bo‘yicha hujjatlar;
▪️atrof-muhitning holatiga va inson sog‘lig‘iga salbiy ta'sir ko‘rsatuvchi ishlab turgan korxonalar hamda boshqa ob'yektlar;
▪️maxsus huquqiy rejimga ega bo‘lgan ob'yektlar.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi ekologik ekspertiza, atrof-muhitga ta'sirni baholash va strategik ekologik baholash sohasidagi maxsus vakolatli davlat organidir.

Принят Закон «Об экологической экспертизе, оценке воздействия на окружающую среду и стратегической экологической оценке»
26 Февраля 2025, 15:28 2184
Принят Закон «Об экологической экспертизе, оценке воздействия на окружающую среду и стратегической экологической оценке» (№ ЗРУ-1036 от 24.02.2025)
Согласно закону, экологическая экспертиза осуществляется в виде государственной и общественной экологической экспертизы.
Объектами экологической экспертизы являются и подлежат государственной экологической экспертизе:
▪️материалы по выбору и (или) выделению земельных участков под все виды строительства;
▪️предпроектная и проектная документация;
▪️ нормативно-технические и инструктивно-методические документы, регулирующие хозяйственную и иную деятельность, связанную с использованием природных ресурсов, в том числе проекты технических регламентов и условий, стандартов, правил и инструкций;
▪️ документы по созданию новых видов технологий и технических средств, материалов, изделий, биологических, химических веществ и средств для обезвреживания, переработки и утилизации отходов;
▪️ действующие предприятия и другие объекты, оказывающие негативное влияние на состояние окружающей среды и здоровья человека;
▪️объекты с особым правовым режимом.
Министерство экологии, окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан является специально уполномоченным государственным органом в области экологической экспертизы, оценки воздействия на окружающую среду и стратегической экологической оценки.
Заключение государственной экологической экспертизы имеет юридическую силу в течение следующих сроков: