Endilikda chet el valyutasida obligatsiyalar chiqarish mumkin bo‘ladi
Adliya vazirligi Kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi doirasida chet el valyutasida ifodalangan obligatsiyalarni chiqarish va joylashtirish to‘g‘risidagi idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3826, 29.04.2026-y.).
Xususan, chet el valyutasida ifodalangan obligatsiyalar – nominal qiymati va daromadi chet el valyutasida ifodalangan obligatsiya egasining obligatsiyaning nominal qiymatini va emissiya risolasida nazarda tutilgan daromadni olish huquqini tasdiqlovchi emissiyaviy qimmatli qog‘oz hisoblanadi.
O‘zbekiston rezidenti va “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi ishtirokchisi bo‘lgan hamda yillik moliyaviy hisobot bo‘yicha mustaqil auditorlik tashkilotining ijobiy xulosasiga ega bo‘lgan yuridik shaxslar chet el valyutasidagi obligatsiyalarni chiqarishi mumkin.
Bunda, 1 ta emitent tomonidan valyuta obligatsiyalari chiqarilishlarining umumiy summasi 50 mln AQSH dollari ekvivalentidan oshmasligi zarur.
Valyuta obligatsiyalari ta’minlangan yoki ta’minlanmagan holda chiqarilishi mumkin.
Valyuta obligatsiyalarini ta’minotsiz chiqarishga ularni chiqarish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi emitentning o‘z kapitali miqdori doirasida yo‘l qo‘yiladi. Emitentning o‘z kapitali miqdoridan oshib ketgan taqdirda, emitent valyuta obligatsiyalarini ta’minotsiz chiqarish uchun oshib ketgan summa miqdoriga ta’minot taqdim etishi shart.
Valyuta obligatsiyalarini chiqarish, joylashtirish va ularning muomalasi, shuningdek valyuta obligatsiyalarining daromadlarini to‘lash va so‘ndirish ustidan nazorat Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan amalga oshiriladi.

Теперь допускается выпуск облигаций в иностранной валюте
В Министерстве юстиции прошел государственную регистрацию ведомственный акт о выпуске и размещении облигаций, выраженных в иностранной валюте, в рамках специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала (регистрационный номер 3826 от 29.04.2026 г.).
В частности, облигации, выраженные в иностранной валюте, — это эмиссионные ценные бумаги, номинальная стоимость и доход по которым выражены в иностранной валюте. Они подтверждают право владельца на получение номинальной стоимости и дохода, предусмотренного проспектом эмиссии.
Выпускать такие облигации могут юридические лица, являющиеся резидентами Узбекистана и участниками режима «Регуляторная песочница», при наличии положительного заключения независимой аудиторской организации по годовой финансовой отчетности.
При этом общая сумма выпусков валютных облигаций одним эмитентом не должна превышать эквивалент 50 млн долларов США.
Валютные облигации могут выпускаться как обеспеченными, так и необеспеченными.
Выпуск необеспеченных облигаций допускается в пределах размера собственного капитала эмитента на дату принятия решения о выпуске. В случае превышения суммы собственного капитала эмитент обязан предоставить обеспечение на сумму превышения.
Контроль за выпуском, размещением и обращением, а также выплатой доходов и погашением валютных облигаций осуществляется Национальным агентством перспективных проектов.