+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasining 28.02.2025 yildagi «Togʻ-kon va geologiya sanoati vazirligi huzuridagi Togʻ-kon va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 131-son qarori qabul qilindi.
Inspeksiya yer qa’ridan foydalanuvchilar (yuridik va jismoniy shaхslar) tomonidan yer qa’ridan foydalanish va uni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik va normativ hujjatlar talablariga geologik oʻrganish, foydali qazilmalarni (shu jumladan yer osti suvlarini) qazib olish va mineral хom ashyoni qayta ishlash jarayonida rioya qilinishi ustidan nazorat olib boradi.
Inspeksiyaning vazifalaridan biri – yer qa’ridan foydalanishda marksheyderlik oʻlchov ishlarini oʻz vaqtida oʻtkazilishi va qazib olingan (ajratilgan) foydali qazilmalarning ishonchli hisobi yuritilishi ustidan nazorat qilish. Bu nazorat 1984 yilgi Jahon geodezik tizimi (WGS-84) asosida amalga oshiriladi.
Marksheyderlik oʻlchovlari ma’lumotlari boʻyicha amalda qazib olingan (ajratilgan) foydali qazilmalar hajmi toʻgʻrisidagi hisobotlar yer qa’ridan foydalanuvchilar tomonidan quyidagi talablarga rioya qilgan holda taqdim etiladi:

+998 71 619 23 33Принято постановление Кабинета Министров от 28.02.2025 г. № 131 «О мерах по организации деятельности Инспекции по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии».
Инспекция осуществляет контроль за соблюдением недропользователями (юридическими и физическими лицами) требований законодательства и нормативных актов в сфере использования и охраны недр при их геологическом изучении, добыче полезных ископаемых (включая подземные воды) и переработке минерального сырья.
Одна из задач Инспекции – контроль за своевременным проведением маркшейдерских измерительных работ и ведением достоверного учета добытых (разделенных) полезных ископаемых при использовании недр. Он осуществляется на основе Всемирной геодезической системы 1984 года (WGS-84).
Отчеты об объеме фактически добытых (извлеченных) полезных ископаемых по данным маркшейдерских измерений представляются недропользователями с соблюдением следующих требований:
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 01.03.2025 г.