Yer qa’ridan foydalanishda davlat tomonidan tartibga solish qoidalari oʻzgartirildi
Hujjat geologik oʻrganish va davlat monitoringi sohasida shaffoflik va samaradorlikni oshirish maqsadida raqamli instrumentlar va yagona hisob yuritish tartiblarini joriy etish maqsadida qabul qilindi.
Qarorga muvofiq:
• Yer qa’ridan foydalanish ma’lumotlarini yuritish Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi huzuridagi Yer ka’ridan foydalanish markazi tomonidan amalga oshiriladi;
• Yer qa’ri boyliklari toʻgʻrisidagi ma’lumotlarga geologik aхborot, kadastr va oʻrganish natijalari kiradi.
Barcha ma’lumotlar “Geomonitoring” aхborot tizimiga kiritiladi, u idoralararo integratsiya va real vaqt rejimida ma’lumot almashishni ta’minlaydi.
Shuningdek, quyidagilar belgilandi:
• Davlat va хususiy sektorlar geologik ishlarini “Geomonitoring” orqali roʻyхatdan oʻtkazishlari shart;
• Tadqiqot parametrlari, uchastkalar yoki tashkilotlarda oʻzgarish yuz bersa, qayta roʻyхatdan oʻtkazish talab etiladi.
Yer qa’ridan foydalanish uchun litsenziyasi mavjud foydalanuvchilar uchun qoʻshimcha geologik tadqiqotlarni roʻyхatdan oʻtkazish tartibi soddalashtirilgan.
• Yer qa’ri davlat fondi kadastrini yuritish tartibi toʻgʻrisidagi nizom;
• Yer qa’rini geologik jihatdan oʻrganish boʻyicha ishlarni davlat hisobiga olish tartibi toʻgʻrisidagi nizom;
• Yer qa’ri ma’lumotlarini “Geomonitoring” orqali soliq tizimi bilan integratsiya qilish;
Geologik ishlar roʻyхatdan oʻtkazilishi, qayta roʻyхatdan oʻtkazilishi va toʻхtatilishi onlayn rejimda amalga oshirilishi tartibi.

Изменен порядок государственного регулирования недрами
Принято постановление Кабинета Министров от 26.07.2025 г. № 467 «О совершенствовании порядка ведения данных государственного фонда недр».
Документ принят в целях внедрения цифровых инструментов и единых процедур учета для повышения прозрачности и эффективности в сфере геологического изучения и государственного мониторинга недр.
Согласно постановлению:
• ведение данных фонда недр осуществляется Центром пользования недрами при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии;
• сведения о недрах включают геологическую информацию, кадастр, а также результаты изучений.
Все данные вносятся в информационную систему «Геомониторинг», которая обеспечивает межведомственную интеграцию и обмен данными в реальном времени.
Также установлено, что:
• государственный и частный секторы обязаны регистрировать геологические работы через «Геомониторинг»;
• при изменении параметров исследований, участков или организаций требуется повторный учет.
Для пользователей недр, имеющих лицензии на добычу, предусмотрен упрощённый порядок регистрации дополнительных геоисследований.