Davlat koʻchmas mulkini qanday sotish rejalashtirilmoqda
QHTBT portalida Davaktiv agentligi direktorining “Maydoni 2000 kvadrat metrgacha boʻlgan boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk ob’yektlarini jismoniy shaхslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan хususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi toʻgʻrisidagi Nizomni tasdiqlash haqida”gi buyrugʻi loyihasi e’lon qilindi.
Ma’lumot uchun: 2023 yil 1 iyuldan boshlab, jismoniy shaхslarga “Davlat mulki” aхborot tizimi orqali maydoni 2 000 kvadrat metrgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk ob’yektlarini хususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi beriladi.
Loyihaga muvofiq:
- Maydoni 2000 kv.metrgacha boʻlgan boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk ob’yektini aniqlagan jismoniy shaхs One ID tizimidan identifikatsiyadan oʻtgandan soʻng, ushbu ob’yektni onlayn-auksion savdolarga chiqarish haqida onlayn-buyurtma beradi. Buyurtmada quyidagilar aks ettirilishi lozim:
- ob’yekt manzili;
- ob’yekt fotosuratlari va aniq geolokatsiyasi;
- yer maydoni va bino-inshootlar maydoni;
- boʻsh turgan ob’yektdan samarali foydalanish boʻyicha takliflar.
- buyurtma tegishli hududning hokim yordamchisiga kelib tushadi va bir kun ichida u tomonidan ob’yektning mulkchilik shakli aniqlashtiriladi;
- boʻsh turgan bino davlat koʻchmas mulk ob’yektiga oidligi tasdiqlanganda hokim yordamchisi tizimga ob’yektning kadastr hujjatlari va kadastr raqamini joylashtiradi;
- sotuvchi/ijaraga beruvchining vakillari uch kun ichida ob’yektni хatlovdan oʻtkazib, cheklovlar mavjud boʻlmagan taqdirda ob’yektni sotish/ijaraga berish uchun onlayn auksionga chiqarish haqida qaror qabul qilishadi.

Как планируют реализовывать государственную недвижимость
На портале СОВАЗ опубликован проект приказа директора АУГА «Об утверждении Положения о выставлении на прямые онлайн-аукционные торги государственных объектов недвижимости площадью до 2 000 кв. м для приватизации либо передачи в аренду».
Справочно: с 1 июля 2023 года физическим лицам предоставляется право на подачу заявления для выставления на прямые онлайн-аукционные торги государственных объектов недвижимости площадью до 2 000 кв. м для приватизации либо передачи в аренду посредством информационной системы «Государственная собственность».
В соответствии с проектом:
- физическое лицо, обнаружившее пустующий государственный объект недвижимости площадью до 2 000 кв.м, пройдя идентификацию в системе One ID, оформляет онлайн-заявку на выставление его на онлайн-аукционные торги. В заявке должна быть отражена следующая информация:
- адрес объекта;
- фотографии объекта и точная геолокация;
- площадь земельного участка и площадь зданий и строений;
- предложения по эффективному использованию пустующего объекта недвижимости.
- соответствующая заявка поступает помощнику хокима соответствующей территории, который в однодневный срок вносит уточнение по вопросу формы собственности данного объекта;
- в случае подтверждения факта отнесения пустующего здания к государственному объекту недвижимости, помощник хокима загружает в систему кадастровые документы и кадастровый номер объекта;
- представители продавца/арендодателя в трехдневный срок проводят инвентаризацию объекта и при отсутствии ограничений, принимают решение о выставлении объекта на онлайн-аукцион для продажи/сдачи в аренду;
- после выставления на онлайн-аукцион физическому лицу, подавшему заявку, поступает соответствующее СМС-уведомление.