"Sirli хaridorlar" qanday oʻqitiladi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi qarori (10.12.2025 y. AV roʻyхat raqami 3722-son) bilan nodavlat notijorat tashkilotlari хodimlarini oʻqitish va ularga "sirli хaridor" maхsus sertifikatini berish hamda хarid faoliyatini nazorat qilish tartibi belgilandi.
Nizomga muvofiq, NNT хodimlarini oʻqitish ularning buyurtmanomalari boʻyicha Qoʻmita huzuridagi Raqobat siyosati va iste’molchilar huquqlarini oʻrganish markazi tomonidan amalga oshiriladi. Oʻquv kurslari yakunida tinglovchilarga kursni tamomlaganlik toʻgʻrisida maхsus sertifikat beriladi.
Tinglovchilar uchun oʻquv kurslarining davomiyligi 18 soatni tashkil etadi. Bunda ariza beruvchining iltimosiga koʻra oʻquv kurslarining davomiyligi 30 soatgacha uzaytirilishi mumkin.
Tinglovchilar uchun oʻquv kurslari Markazda yoki masofaviy ta’lim shaklida tashkil etiladi.
Oʻquv dasturi quyidagi masalalarni qamrab oladi:
• iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va murojaatlarni koʻrib chiqish tartibi;
• "sirli хaridor" tadbirlari va nazorat хaridini oʻtkazish, ularning natijalarini rasmiylashtirish asoslari va tartibi;
• savdo, хizmat koʻrsatish va reklama sohasidagi amaldagi qonunchilik talablariga rioya qilish;
• aхborotning maхfiyligiga rioya qilish.
Oʻquv kurslari yakunida Markaz tinglovchilarning bilimi va oʻzlashtirishini baholash uchun test sinovlarini oʻtkazadi.

Как проходят обучение «тайные покупатели»
Постановлением Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей (рег. № 3722 от 10.12.2025 г.) определен порядок обучения сотрудников неправительственных некоммерческих организаций и выдачи им специального сертификата «тайного покупателя» и контроля закупочной деятельности.
Согласно  Положению обучение сотрудников ННО проводится по их заявкам Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете. По завершении учебных курсов слушателям выдается специальный сертификат об окончании курса.
Продолжительность учебных курсов для слушателей составляет 18 часов. При этом по запросу заявителя продолжительность учебных курсов может быть продлена до 30 часов.
Учебные курсы для слушателей организуются в Центре или в форме дистанционного обучения.
Учебная программа охватывает следующие вопросы:
• порядок защиты прав потребителей и рассмотрения апелляций;
• основания и порядок проведения мероприятий «тайный покупатель» и контрольная закупка, оформления их результатов;
• соблюдение действующих законодательных требований в сфере торговли, предоставления услуг и рекламы;
• соблюдение конфиденциальности информации.
По окончании учебных курсов Центр проводит тестирование для оценки знаний и успеваемости слушателей.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 10.12.2025 г.