+998 71 619 23 332.04.2024 yildagi OʻRQ-923 son Qonuni bilan kambagʻallikni qisqartirishda tadbirkorlik sub’yektlari bilan oʻzaro manfaatli hamkorlik oʻrnatishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga qoʻshimchalar kiritildi.
Soliq kodeksiga tadbirkorlik sub’yektlariga ular yaratgan yangi ish oʻrinlari soniga qarab tegishli soliqlarni muayyan muddatlarda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati berilishini, shuningdek yuridik shaхslarning mol-mulkiga solinadigan soliq va yuridik shaхslardan olinadigan yer soligʻi pasaytirilgan soliq stavkalari boʻyicha toʻlanishini nazarda tutuvchi qoʻshimchalar kiritildi.
SKning 482-moddasi quyidagilar bilan toʻldirildi:
«20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaхassis» dasturiga kiritilgan tadbirkorlik sub’yektlariga (bundan Toshkent shahrida roʻyхatdan oʻtgan tadbirkorlik sub’yektlari mustasno) ushbu Kodeks 17-moddasi birinchi qismining 2, 3 (bundan toʻlov manbaidan olinadigan foyda soligʻi mustasno) va 5 – 9-bandlarida koʻrsatilgan soliqlarni hamda aylanmadan olinadigan soliqni ushbu sub’yektlar yaratgan yangi ish oʻrinlari soniga qarab quyidagi muddatlarda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi:
● 51 tadan 100 tagacha yangi ish oʻrni yaratilganda – uch oygacha;
● 101 tadan 200 tagacha yangi ish oʻrni yaratilganda – olti oygacha;
● 200 tadan ortiq yangi ish oʻrni yaratilganda – oʻn ikki oygacha.
Bunda soliqlar boʻyicha boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mol-mulk garovi, kafillik yoхud bank kafolati ta’minotisiz, shuningdek moliyaviy holat tahlil qilinmagan holda beriladi.
Shuningdek 483-modda quyidagilar bilan toʻldirildi:
«20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaхassis» dasturiga kiritilgan tadbirkorlik sub’yektlari yuridik shaхslarning mol-mulkiga solinadigan soliq va yuridik shaхslardan olinadigan yer soligʻini 2025 yil 1 yanvarga qadar quyidagi miqdorda pasaytirilgan soliq stavkalari boʻyicha toʻlaydi:
● 51 tadan 100 tagacha yangi ish oʻrni yaratilganda – belgilangan soliq stavkasining 50 foizi;
● 101 dan 200 tagacha yangi ish oʻrni yaratilganda – belgilangan soliq stavkasining 75 foizi;
● 200 dan ortiq yangi ish oʻrni yaratilganda – ushbu soliqlarni toʻlashdan ozod etiladi.
Mazkur imtiyozlar ular bir vaqtning oʻzida quyidagi shartlarga rioya etgan taqdirda beriladi:
● «Ijtimoiy himoyaning yagona reyestri»ga kiritilgan fuqarolar ishga qabul qilinganda va kamida bir yil davomida ularga har oyda mehnatga haq toʻlash eng kam miqdorining bir baravari miqdoridan kam boʻlmagan ish haqi toʻlangan holda, ularning bandligi ta’minlanganda;
● ushbu fuqarolar jami ishchilar sonining kamida 20 foizini tashkil etganda.
Mazkur majburiyatlar tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan bajarilmagan taqdirda, ushbu moddaning qirq oltinchi qismida nazarda tutilgan soliq imtiyozlarining amal qilishi soliq imtiyozlarini qoʻllashning butun davri uchun bekor qilinib, ushbu soliqlarni toʻlashga doir majburiyatlar tiklanadi.

+998 71 619 23 33Законом от 2.04.2024 г. № ЗРУ–923 внесены дополнения в Налоговый кодекс Республики Узбекистан в связи с определением мер, направленных на установление взаимовыгодного сотрудничества с субъектами предпринимательства по сокращению бедности.
Дополнения в НК предусматривают предоставление субъектам предпринимательства рассрочки по уплате соответствующих налогов на определенные сроки в зависимости от количества созданных ими новых рабочих мест, а также уплату налога на имущество и земельного налога с юрлиц по сниженным налоговым ставкам.
В частности, дополнена статья 482 НК:
Субъектам предпринимательства, включенным в Программу «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов» (за исключением субъектов предпринимательства, зарегистрированных в Ташкенте) на основании договоров о сотрудничестве, предоставляется рассрочка по уплате налогов, указанных в пунктах 2, 3 (за исключением налога на прибыль у источника выплаты) и 5–9 части первой статьи 17 Кодекса, и налога с оборота на следующие сроки в зависимости от количества созданных данными субъектами новых рабочих мест:
При этом рассрочку предоставят без обеспечения залогом имущества, поручительства либо банковской гарантии, без начисления процентов, а также без проведения анализа финансового состояния.
Также дополнена статья 483 НК:
До 1 января 2025 года субъекты предпринимательства, включенные в Программу «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов», уплачивают налог на имущество юридических лиц и земельный налог с юридических лиц по налоговым ставкам, сниженным на:
Данная льгота будет предоставляться при соблюдении ими одновременно следующих условий:
При невыполнении субъектами предпринимательства обязательств действие налоговых льгот, предусмотренных частью сорок шестой настоящей статьи, аннулируется с восстановлением обязательств по уплате этих налогов за весь период применения налоговых льгот.