+998 71 619 23 33Qonun (O'RQ-1025-son, 07.02.2025 y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritildi.
Qonunga ko'ra, ayrim qonun hujjatlariga quyidagilarni nazarda tutuvchi o'zgartirish va qo'shimchalar kiritilmoqda:
- unitar korxona va qo'shimcha mas'uliyatli jamiyat shakllarini tugatish;
- yuridik shaxslarni qo'shib yuborish, qo'shib olish va tashkiliy-huquqiy shaklini o'zgartirish orqali qayta tashkil etishda korxonalarning huquq va majburiyatlari topshirish hujjatida aks ettirilgan yoki aks ettirilmaganligidan qat'i nazar qayta tashkil etilayotgan yuridik shaxsga o'tkazilishi;
- korporativ shartnoma, konsorsium va konsorsium shartnomasi kabi institutlarning huquqiy maqomini belgilash;
- mas'uliyati cheklangan jamiyatlarning ta'sis shartnomasini davlat ro'yxatidan o'tkazish haqidagi talabni bekor qilish;
- xo'jalik jamiyatlari kuzatuv kengashlarining aksiyalar, korporativ obligatsiyalar va boshqa qimmatli qog'ozlarni chiqarish to'g'risidagi qarorlarini huquqiy hujjatlarga muvofiq muhim fakt sifatida oshkor etish;
- qimmatli qog'ozlar bozorini tartibga solish bo'yicha vakolatli davlat organi tomonidan qimmatli qog'ozlar chiqarilishi davlat ro'yxatidan o'tkazilganligi, shuningdek qimmatli qog'ozlar bozorida professional faoliyatni amalga oshirishga doir litsenziya berilganligiga taalluqli axborotni e'lon qilish.

В корпоративных отношениях будут предотвращать бюрократию
Согласно закону, вносятся изменения и дополнения в некоторые законодательные акты, предусматривающие:
- ликвидацию формы унитарного предприятия и общества с дополнительной ответственностью;
- при реорганизации юридических лиц путем слияния, присоединения и изменения организационно-правовой формы права и обязанности предприятий переход к реорганизуемому юридическому лицу независимо от того, указаны они в передаточном документе или нет;
- установление правового статуса таких институтов как корпоративный договор, консорциум и договор консорциума;
- отмену требования о государственной регистрации учредительного договора обществ с ограниченной ответственностью и внесенных в него изменений;
- раскрытие решений наблюдательных советов хозяйственных обществ о выпуске акций, корпоративных облигаций и иных ценных бумаг как существенного факта в соответствии с правовыми документами;
- опубликование уполномоченным государственным органом по регулированию рынка ценных бумаг информации касательно государственной регистрации выпуска ценных бумаг, а также выдачи лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.