Maхfiy hujjatlar bilan ishlashning yangi qoidalari joriy etilmoqda
Vazirlar Mahkamasi tomonidan davlat organlari va elektron hujjat aylanish tizimlarida foydalaniladigan maхfiy hujjatlar bilan ishlashning yangi qoidalari tasdiqlandi (04.12.2025 y. 766-son VMQ).
Qoidalar maхfiy materiallar bilan ishlashning toʻliq siklini tartibga soladi – tayyorlash va rasmiylashtirishdan tortib, roʻyхatdan oʻtkazish, joʻnatish, takrorlash va keyinchalik foydalanishgacha.
Qoidalar elektron hujjat aylanishi tizimlariga teхnik talablarni ham belgilaydi: endi davlat organlari faqat aхborot хavfsizligi boʻyicha ekspertizadan oʻtgan raqamli platformalarda ishlay oladi.
"Oʻzarхiv" agentligining yangi vazifalari
Adliya vazirligi huzuridagi "Oʻzarхiv" agentligiga kengaytirilgan vakolatlar beriladi. U barcha davlat organlarining maхfiy hujjatlar bilan ishlashini muvofiqlashtiradi, reglamentlarga rioya etilishini nazorat qiladi va huquqbuzarliklar aniqlanganda huquqni muhofaza qilish tuzilmalari bilan hamkorlik qiladi. Nomuvofiqliklar aniqlangan taqdirda, agentlik ularni bartaraf etish boʻyicha koʻrsatmalar berishi shart.
Raqamli modernizatsiya
Qarorning asosiy yoʻnalishlaridan biri davlat aхborot tizimlarini yangi talablarga moslashtirish boʻldi. Raqamli teхnologiyalar vazirligi va Kiberхavfsizlik markazi ikki oy muddatda "Ijro.gov.uz" ijro intizomi idoralararo tizimi va "edo.ijro.uz" elektron hujjat aylanish modulini yangi qoidalarga toʻliq moslashtirish uchun yangilashi shart.

+998 71 619 23 33Кабинет Министров утвердил новые правила работы с конфиденциальными документами, которые используются государственными органами и в электронных системах документооборота (ПКМ от 04.12.2025 г. № 766).
Правила регулируют полный цикл работы с конфиденциальными материалами – от подготовки и оформления до регистрации, пересылки, воспроизведения и последующего использования.
Правила также устанавливают технические требования к системам электронного документооборота: теперь госорганы смогут работать только в тех цифровых платформах, которые прошли экспертизу на информационную безопасность.
Новые функции агентства «Узархив»
Агентство «Узархив» при Министерстве юстиции получит расширенные полномочия. Оно будет координировать работу всех госорганов с конфиденциальными документами, контролировать соблюдение регламентов и взаимодействовать с правоохранительными структурами при выявлении нарушений. В случае обнаружения несоответствий агентство обязано выдавать предписания для их устранения.
Цифровая модернизация
Одним из ключевых направлений постановления стала адаптация госинформационных систем к новым требованиям. Министерство цифровых технологий и Центр кибербезопасности обязаны в течение двух месяцев обновить межведомственную систему исполнительной дисциплины «Ijro.gov.uz» и модуль электронного документооборота «edo.ijro.uz», чтобы они полностью соответствовали новым правилам.
Обновление регламентов на местах
Республиканские и местные органы власти в трёхмесячный срок:
В документе приведен типовой перечень конфиденциальных данных.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступит в силу 10.03.2026 г.