Maxsus yuklar va harbiy tarkiblarning tranzit ruxsatnomasiga taalluqli qarorni qabul qilish muddati qisqartirilmoqda
11 Noyabr 2025, 16:28 724
Qonun (O‘RQ–1090-son, 23.10.2025-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Mazkur Qonun maxsus yuklar va harbiy tarkiblarning tranziti hajmini oshirishga, aholini va hududlarni favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish sohasidagi munosabatlarni tartibga solishning huquqiy asoslarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Qonun hujjatlariga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, tranzit ruxsatnomasini berish to‘g‘risidagi yoki uni berishni rad etish haqidagi qaror ariza olingan kundan eʼtiboran yigirma kundan ortiq bo‘lmagan muddatda qabul qilinishi belgilandi.
Qo‘shimcha o‘rganish va (yoki) tekshirish, qo‘shimcha hujjatlarni so‘rab olish talab etilganda mazkur muddat o‘n kungacha uzaytirilishi mumkin.
Shuningdek, Favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish uchun kuchlar maxsus vakolatli davlat organining harbiy, ixtisoslashtirilgan yong‘in-qutqaruv bo‘linmalaridan, Favqulodda vaziyatlar davlat tizimi tarkibiga kiruvchi respublika ijro etuvchi hokimiyat organlarining va boshqa tashkilotlarning tegishli tuzilmalari hamda bo‘linmalaridan iboratligi belgilandi.

Сокращается срок принятия решения по разрешению на транзит особых грузов и воинских контингентов
Законом (№ ЗРУ–1090 от 23.10.2025 года) внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Данный Закон служит увеличению объемов транзита особых грузов и воинских контингентов, а также укреплению правовых основ регулирования отношений в сфере защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций.
Согласно изменениям, внесенным в законодательные акты, решение о выдаче или об отказе в выдаче разрешения на транзит должно быть принято в срок, не превышающий двадцати дней со дня получения заявления.
В случае, когда требуется дополнительное изучение и (или) проверка, либо истребование дополнительных документов, данный срок может быть продлен до десяти дней.
Также установлено, что Силы для ликвидации чрезвычайных ситуаций включают в себя военных, специализированных пожарно-спасательных подразделений специально уполномоченного государственного органа, а также соответствующих структур и подразделений республиканских органов исполнительной власти и других организаций, входящих в состав Государственной системы чрезвычайных ситуаций.