Moddiy javobgarlik toʻgʻrisida shartnoma tuziladigan lavozimlar va ishlarning roʻyхati tasdiqlandi
Adliya vazirligida Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirining buyrugʻi (roʻyхat raqami 3452, 21.08.2023 y.) bilan tasdiqlangan Toʻliq moddiy javobgarlik toʻgʻrisida oʻzi bilan yozma shartnomalar tuzilishi mumkin boʻlgan хodimlar egallaydigan lavozimlar va ishlarning namunaviy roʻyхati roʻyхatdan oʻtkazildi.
Roʻyхat toʻliq moddiy javobgarlik toʻgʻrisida oʻzi bilan yozma shartnomalar tuzilishi mumkin boʻlgan хodimlar egallaydigan 177 ta lavozimlar va ishlarning turlarini oʻz ichiga oladi. Ular jumlasiga, shu jumladan, omborlar mudirlari, farmatsevtika sohasidagi хodimlar, muhandis-kimyogarlar, savdo хodimlari va boshqalar kiradi.
Mehnat kodeksining 343-moddasiga asosan хodim bilan toʻliq yakka tartibdagi moddiy javobgarlik yoki jamoaning (brigadaning) toʻliq moddiy javobgarligi toʻgʻrisida shartnoma tuzish boʻyicha tavsiyalar, ushbu shartnomalarning namunaviy shakli, shuningdek toʻliq moddiy javobgarlik toʻgʻrisida oʻzi bilan yozma shartnomalar tuzilishi mumkin boʻlgan хodimlar egallaydigan lavozimlar va ishlarning namunaviy roʻyхati Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan tasdiqlanadi.

+998 71 619 23 33В Министерстве юстиции государственную регистрацию прошел Типовой перечень должностей и работ, требующих заключения письменного договора о полной материальной ответственности, утвержденный приказом Министра занятости и сокращения бедности (рег. № 3452 от 21.08.2023 г.).
Перечень содержит 177 должностей и видов работ, занимаемых работниками, с которыми могут быть заключены письменные договоры о полной материальной ответственности. К ним относятся, в том числе заведующие складами, специалисты в сфере фармацевтики, инженеры-химики, работники торговли и др.
Согласно статье 343 Трудового кодекса рекомендации по заключению с работником договора о полной индивидуальной или коллективной (бригадной) материальной ответственности, примерная форма этих договоров, а также примерный перечень должностей и работ, замещаемых работниками, с которыми могут заключаться письменные договоры о полной материальной ответственности, утверждаются Министерством занятости и сокращения бедности.