+998 71 619 23 33Moliyaviy hisobotning хalqaro standartlarini (MHXS) joriy qilish boʻyicha ishlar va qonunchilik hujjatlarini ishlab chiqish davom etmoqda.
Moliyaviy hisobotni MHXS asosida tayyorlashi lozim boʻlgan tashkilotlar toifalari belgilangan boʻlib Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 24.02.2020 yildagi PQ-4611-son qarori, ushbu jarayonda MHXS asosan moliyaviy hisobot tuzuvchi tashkilotlarga qulaylik yaratish va metodologik ta’minlash maqsadida MHXS muvofiq moliyaviy hisobot shakllari ilk bora tasdiqlandi (Moliyaviy hisobotlarni taqdim etish muddatlari hamda ularning tarkibi va mazmuni toʻgʻrisidagi nizom, AVda roʻyхat raqami 3567, 04.11.2024 y.).
Shu jumladan, buхgalteriya hisobining milliy standartlariga (BHMS) muvofiq moliyaviy hosobotlarning shakllari davlat tilida qayta koʻrib chiqilib, tasdiqlandi.
MHXSga asosan tuzilgan yillik moliyaviy hisobot shakllari quyidagilarni oʻz ichiga oladi:
Moliyaviy hisobotni MHXSga muvofiq tayyorlaydigan tashkilotlar mazkur Nizom bilan taqdim qilinishi belgilangan moliyaviy hisobotlardan tashqari e’lon qiladigan moliyaviy hisobotlar shakllarini, ularni taqdim etish tartibi va usullarini hisob siyosati bilan belgilashi mumkin.
Moliyaviy hisobotlarni taqdim etish muddatlari hamda ularning tarkibi va mazmuni boʻyicha batafsil ma’lumotni quyidagi havola orqali olishingiz mumkin.
Ma’lumot uchun: bugungi kunga qadar Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan buхgalteriya hisobi sohasidagi idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarning (BHMS) 20 tasi davlat tilida qabul qilish va unifikatsiya qilish orqali bekor qilinib, oʻrniga 16 ta yangi tahrirdagi hujjat (BHMS) qabul qilindi.

+998 71 619 23 33Утверждены формы финансовой отчетности, подготовленной по НСБУ и по МСФО, – Положение о сроках предоставления финансовых отчетов, их структуре и содержании (рег. МЮ №3567 от 04.11.2024 г.). Положение вступает в силу с 1 января 2025 года. Т. е. финансовая отчетность за 2024 год будет представляться по новым правилам.
Положение устанавливает сроки представления финансовой отчетности:
Пересмотрены и утверждены на государственном языке формы финансовой отчетности по НСБУ. В ее составе:
1) Бухгалтерский баланс (прил. №1 к Положению) ;
2) Отчет о финансовых результатах (прил. №2);
3) Отчет о собственном капитале (прил. №3);
4) Отчет о движении денежных средств (прил. №4);
5) Примечания, расчеты и пояснения.
Микрофирмы и малые предприятия представляют годовую финансовую отчетность, включающую Бухгалтерский баланс и Отчет о финансовых результатах.
Формы годовой финансовой отчетности, подготовленной на основе МСФО, включают:
1) Отчет о финансовом положении (прил. №5 к Положению);
2) Отчет о прибылях или убытках и прочем совокупном доходе (прил. №6);
3) Отчет об изменениях в собственном капитале (прил. №7);
4) Отчет о движении денежных средств (косвенный метод) (прил. №8);
5) Примечания к финансовой отчетности, содержащие существенные положения об учетной политике и другую пояснительную информацию.
Организации, составляющие финансовую отчетность по МСФО, могут определять в учетной политике формы и порядок ее составления для опубликования на своих вебсайтах.