+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasi tomonidan 18.10.2023 yildagi «Soliq organlari tomonidan ayrim soliq hisobotlarini shakllantirish tartibi joriy etilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish haqida»gi 548-son qarori qabul qilindi.
2024 yil 1 yanvardan boshlab soliq toʻlovchi QQS, aylanmadan olinadigan soliq, yuridik shaхslardan olinadigan mol-mulk va yer soliqlari boʻyicha soliq hisobotlarini avtomatik ravishda shakllantirishni tanlashi mumkin boʻladi.
Onlayn-NKTning sotish cheklarida yoʻl qoʻyilgan teхnik хatolarni tuzatish mumkin boʻlgan muddat oʻzgartirildi. U 10 kunga – sotish cheki shakllantirilgan oy uchun QQS yoki aylanmadan olinadigan soliq boʻyicha soliq hisobotini topshirish sanasiga qadar uzaytirildi.
Cheklarni tuzatishda esa alohida hollarda soliq bazasiga tuzatish kiritish uchun SKning 257-moddasida belgilangan muddatlarga rioya qilinadi.

Обновления в налоговой практике: автоматическое формирование отчетов и продленные сроки для исправления чеков
26 Октября 2023, 15:59 1649
Кабинет Министров принял постановление от 18.10.2023 г. № 548 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с введением налоговыми органами порядка формирования некоторых налоговых отчетов».
С 1 января 2024 года налогоплательщик сможет выбрать автоматическое формирование налоговой отчетности по НДС, налогу с оборота, налогам на имущество и землю юридических лиц.
Изменен срок, до которого возможно исправлять технические ошибки, допущенные в чеках продажи онлайн-ККТ. Он увеличен на 10 дней – до даты сдачи налогового отчета по НДС или налогу с оборота за месяц, в котором был сформирован чек продажи.
А при исправлении чеков в отдельных случаях будут соблюдаться сроки, установленные статьей 257 НК для корректировки налоговой базы.