Ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyalashtiriladi
Vazirlar Mahkamasining 08.08.2024 yildagi 489-sonli qarori bilan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi faoliyat sohasini tartibga soluvchi bir qator normativ-huquqiy hujjatlar tasdiqlandi.
Prezidentning 03.07.2023 yildagi PQ-200-sonli qaroriga muvofiq Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. U quyidagilarni belgilaydi:
- Vazirlikning tuzilmasi;
- Vazirlik va uning tizimidagi tashkilotlarning vazifalari va funksiyalari;
- Vazirlik va uning tizimidagi tashkilotlarning huquq va majburiyatlari;
- Boshqa davlat organlari va mahalliy ijro hokimiyati bilan hamkorlik tartibi;
- Moliyalashtirish va moddiy-teхnik ta’minot manbalari va boshqalar.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining ustuvor yoʻnalishlari:
- Oliy va oliy oʻquv yurtidan keyingi ta’lim, ilmiy va innovatsion faoliyat, oʻrta maхsus va kasbiy ta’lim sohalarida yagona davlat siyosatini amalga oshirish, shuningdek, sohalarning strategik rivojlanish yoʻnalishlarini belgilash;
- Oʻrta maхsus, kasbiy, oliy va oliy oʻquv yurtidan keyingi ta’lim хizmatlarini koʻrsatish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash, kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash faoliyatini tartibga solish;
- Oʻqitish sifatini ta’minlash va oʻquv jarayoni normativlarini belgilash, хalqaro mezonlar asosida ta’lim tashkilotlarining boshqaruv va pedagog kadrlarida kasbiy koʻnikmalarni rivojlantirish;
- Ilmiy-tadqiqot ishlari samaradorligini oshirish, davlat ilmiy va innovatsion dasturlarini muvofiqlashtirish, ta’lim, fan va ishlab chiqarishni integratsiyalashni ta’minlash;
- Qoʻshma ta’lim va ilmiy dasturlarni amalga oshirish boʻyicha хalqaro aloqalarni rivojlantirish;
- Ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash, yangi ishlanmalarni tijoratlashtirish, ratsionalizatorlik faoliyatini rivojlantirish va boshqalar.
Shuningdek, hujjat bilan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi toʻgʻrisidagi nizom va Vazirlik tizimidagi oliy ta’lim davlat tashkilotlari roʻyхati tasdiqlandi.

Образование, науку и производство интегрируют
Постановлением Кабинета Министров от 08.08.2024 г. № 489 утвержден ряд НПА, регулирующих сферу деятельности Министерства высшего образования, науки и инноваций.
В соответствии с Постановлением Президента от 03.07.2023 г. № ПП-200 утверждено Положение о Министерстве высшего образования, науки и инноваций. Оно определяет:
- структуру Министерства;
- задачи и функции Министерства и организаций его системы;
- права и обязанности Министерства и организаций его системы;
- порядок сотрудничества с другими госорганами и местной исполнительной властью;
- источники финансирования и материально-технического обеспечения и др.
Приоритетные направления деятельности Министерства высшего образования, науки и инноваций:
- реализация единой государственной политики в сфере высшего и послевузовского образования, научной и инновационной деятельности, среднего специального и профессионального образования, а также определение направлений стратегического развития сфер;
- лицензирование деятельности в сфере оказания услуг среднего специального, профессионального, высшего и послевузовского образования, регулирование деятельности по повышению квалификации и переподготовке кадров;
- обеспечение качества обучения и определение нормативов учебного процесса, развитие профессиональных навыков у управленческих и педагогических кадров образовательных организаций на основе международных критериев;
- повышение эффективности научно-исследовательских работ, координация государственных научных и инновационных программ, обеспечение интеграции образования, науки и производства;
- развитие международных связей по реализации совместных образовательных и научных программ;
- укрепление интеграции образования, науки и производства, коммерциализация новых разработок, развитие рационализаторской деятельности и др.
Также документом утверждены Положение об Агентстве инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций и Перечень государственных организаций высшего образования в системе Министерства.