OKMKda manfaatlar to‘qnashuvini boshqarishning huquqiy mexanizmlari belgilandi
Kuni kecha Oʻzbekiston  Respublikasining “Manfaatlar  toʻqnashuvi  toʻgʻrisida”gi  qonunchilik  hujjatlari  ijrosini “Olmaliq KMK”AJ  va  uning  tizimida  samarali  tashkil  etish  choralari  toʻgʻrisidagi buyruq qabul qilindi.
Unga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktorining 2024-yil 5-noyabrdagi “Mavjud manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisidagi Xabarnoma, ehtimoliy manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisidagi Deklaratsiyalar va Manfaatlar toʻqnashuvini hisobga olish Reyestrining namunaviy shakllarini tasdiqlash haqida”gi 3569-son buyrugʻi
(keyingi oʻrinlarda - Buyruq) rahbarlik va ijro uchun qabul qilindi.
Boshqaruv raisi oʻrinbosarlari va barcha boʻgʻin rahbarlari oʻz yoʻnalishlarida Oʻzbekiston Respublikasining “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida”gi OʻRQ-931-son Qonun va Prezidentimizning PQ-210-son Qaror talablarini samarali joriy etish, barcha xodimlarni (shu jumladan, xorijiy mutaxassislarni) qamrab olish ҳамда tushuntirish ishlarini tizimli tashkil etish uchun shaxsan masʼul etib belgilanishi buyruqda oʻz aksini topgan.
Shuningdek, buyruq ijrosini taʼminlash boʻyicha boshqaruv raisining xavfsizlik boʻyicha oʻrinbosari va boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Kombinat Odob-axloq komissiyasining raisi hamraisligida kombinat muvofiqlashtirish komissiyasining shaxsiy tarkibi ushbu buyruqning ilovasiga muvofiq tasdiqlandi.
Muvofiqlashtirish komissiyasining asosiy vazifasi sifatida, kombinatdagi barcha daraja va boʻgʻindagi rahbarlar, ijrochilar hamda masʻullar,  shu jumladan chet el fuqarolari (xorijiy  mutaxassislar) tomonidan Buyruq  bilan tasdiqlangan Xabarnoma, Deklaratsiyalar  shakllarini qonunchilikda belgilangan muddatlarda, toliq hajmda, sifatli
va  haqqoniy ma’lumotlarni kiritish, shuningdek  Reyestrni  yuritish  ishlarini tizimili nazorat hamda monitoring  qilish belgilandi.
Boshqaruv raisi oʻrinbosarlari va barcha boʻgʻin rahbarlari (tashkiliy shakli va boʻysunuvidan qatʼi nazar) Buyruq bilan tasdiqlangan Xabarnoma, Deklaratsiyalar va Reyestr hisobotlarini har yili 10-yanvarga qadar kombinatning Komplayens boʻlimiga majburiy tartibda taqdim etilishini taʼminlashi buyruqda belgilab qoʻyildi.
Komplayens boʻlimi, taqdim etilgan Xabarnoma, Deklaratsiyalar va Reyestrlarni umumlashtirgan holda va qonunchilikda belgilangan muddat va tartibda, Oʻzbekiston Respublikasining Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda boshqa yuqori turuvchi davlat boshqaruv organlariga taqdim etilishini taʻminlaydi.
Deklaratsiyalarni  belgilangan  muddatlarda  taqdim  etmagan,  taqdim etishdan bosh tortgan,  belgilangan shakllarga  nomutanosib  holda toʻldirilgan yoki manfaatlar toʻqnashuvi holatlarini yashirgan xodimlar, shu jumladan, chet el fuqarolari/xorijlik mutaxassislar toʻgʻrisidagi  maʼlumotlarni  qonunchilikda  belgilangan  tartibda  chora koʻrish uchun Kombinatning  Odob-axloq komissiyasi hamda O’zbekiston Respublikasining Korrupsiyaga  qarshi  kurashish  agentligiga  taqdim  etilishini  taʼminlash ham buruqda koʻrsatib oʻtilgan.
Kombinatdagi barcha daraja va boʻgʻindagi rahbarlar, ijrochilar, hamda masʻullar tomonidan, shu jumladan, chet el fuqarolari/xorijlik mutaxassislar tomonidan manfaatlar to’qnashuviga oid  Xabarnoma, Deklaratsiyalar  shakllarini  toʻldirish va taqdim etishdan bo’yin tovlash, Reyestrni yuritishdan bosh tortish, Deklaratsiyalar va Xabarnomalarni toʻldirish
va taqdim etish muddatlariga amal qilmaslik, sababsiz  ravishda  yoki  qasddan notoʻgʻri ma’lumotlarni  kiritish,  mavjud  (real)  manfaatlar toʻqnashuvi holatlarini  yashirish  sifatida baholanish hamda Maʼmuriy javobgarlik  toʻgʻrisidagi Kodeksining 1934-moddasi (https://lex.uz/ru/docs/97661) “Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisidagi qonunchilik talablarini  bajarmaslik” moddasida belgilangan  sanksiyalar qo’llanishi  to’g’risida  ogohlantirilishi belgilandi.
Kombinatda manfaatlar toʻqnashuvi bilan bogʻliq  holatlarni bartaraf  etish  ishlari “Olmaliq KMK” AJning 2022-yil 24-oktyabrdagi 001228 son Buyrugʻiga muvofiq, Kombinatning Odob-axloq komissiyasi (S.B.Shermatov) tomonidan amalga oshirilishi ma’lumot o’rnida  qabul  qilindi.
Raqamlashtirish departamenti bir oylik muddatda Kombinatning axborot  tizimlari, maʻlumotlar bazalari, savdo va xaridlar  platformalari va boshqa dasturiy taʼminotlarini  Qonun, Qaror hamda Buyruq bilan belgilangan talablarga muvofiqligini tahlil qilish va oʻrganish, zaruratga koʻra, ularni takomillashtirish, chunonchi manfaatlar toʻqnashuviga  oid Deklaratsiyalarni  toʻldirish,  Xabarnomani  to’ldirish  va  jo’natish, shuningdek Reyestrni yuritish, manfaatlar  toʻqnashuviga oid hisobotlarni shakllantirish, umumlashtirish  va joʻnatish  bilan  bogʻliq  barcha  jarayonlarni  raqamlashtirish  choralarini  koʻrishi belgilandi.

На АГМК определены правовые механизмы управления конфликтом интересов
На днях днях был принят приказ «О мерах по эффективной организации исполнения законодательства Республики Узбекистан «О конфликте интересов» в АО «Алмалыкский ГМК» и его системе».
Согласно документу, к руководству и обязательному исполнению принят приказ директора Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан от 5 ноября 2024 года №3569, которым утверждены типовые формы уведомления о наличии конфликта интересов, декларации о потенциальном конфликте интересов, а также реестр учёта таких случаев.
В приказе отдельно подчёркивается, что заместители председателя правления и руководители всех уровней несут персональную ответственность за внедрение требований Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» (№ ЗРУ-931) и постановления Президента № ПП-210, включая охват всех работников, в том числе иностранных специалистов, а также системную организацию разъяснительной работы.
Кроме того, утверждён персональный состав координационной комиссии комбината, действующей под сопредседательством заместителей председателя правления по вопросам безопасности, кадров и социальным вопросам, а также председателя Комиссии по этике комбината.
Ключевой задачей координационной комиссии определён системный контроль и мониторинг за тем, чтобы все руководители, исполнители и ответственные лица, включая иностранных граждан, своевременно, в полном объёме и с достоверными данными заполняли и представляли уведомления и декларации, а также обеспечивали ведение соответствующего реестра.
Приказом установлено, что заместители председателя правления и руководители всех уровней обязаны ежегодно, до 10 января, представлять в Службу комплаенса комбината отчётность по уведомлениям, декларациям и реестру.
В свою очередь, Служба комплаенса обеспечивает обобщение представленных данных и их своевременное направление в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан и другие вышестоящие государственные органы в установленном порядке.
Отдельно оговорено, что в отношении работников, включая иностранных специалистов, не представивших декларации в установленные сроки, уклоняющихся от их подачи, заполнивших документы с нарушениями либо скрывших факты конфликта интересов, материалы будут направляться в Комиссию по этике комбината и Агентство по противодействию коррупции для принятия мер в соответствии с законодательством.
Также разъяснено, что уклонение от заполнения и подачи уведомлений и деклараций, отказ от ведения реестра, нарушение сроков представления, а также внесение заведомо недостоверных сведений или сокрытие реального конфликта интересов квалифицируются как нарушение требований законодательства и влекут применение санкций, предусмотренных статьёй 193⁴ Кодекса об административной ответственности (https://lex.uz/ru/docs/97661).
Отмечено, что работа по урегулированию конфликтов интересов на комбинате осуществляется в соответствии с приказом АО «Алмалыкский ГМК» от 24 октября 2022 года №001228 и возложена на Комиссию по этике.
Кроме того, Департаменту цифровизации поручено в месячный срок провести анализ информационных систем, баз данных, торговых и закупочных платформ, а также другого программного обеспечения на предмет их соответствия требованиям законодательства. При необходимости предусмотрено их доработать, включая цифровизацию процессов подачи деклараций и уведомлений, ведения реестра, а также формирования, обработки и направления отчётности по вопросам конфликта интересов.