+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasining 28.07.2022 yildagi “Oʻrta va oʻrta maхsus professional ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki ta’limni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 411-son qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan oʻrta va oʻrta maхsus professional ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki ta’limni tashkil etish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlar tasdiqlandi.
Nizomlar quyidagilarni tartibga soladi:
- sirtqi va kechki ta’limga oʻquvchilarni qabul qilish tartibi;
- sirtqi va kechki ta’limda oʻquv jarayonini tashkil etish va uni boshqarish;
- sirtqi va kechki ta’limda yakuniy davlat attestatsiyasini tashkil qilish;
- sirtqi va kechki ta’limda masofadan turib oʻqitish elementlaridan foydalanish.
Sirtqi ta’lim ikkita shaklda amalga oshiriladi:
- sirtqi shaklda;
- ikkinchi va undan keyingi kvalifikatsiya olishning sirtqi shaklida.
Sirtqi va kechki ta’limga qabul qilish quyidagilar asosida amalga oshiriladi:
- sirtqi va kechki shaklda — boshlangʻich professional, kasb-hunar kolleji, umumiy oʻrta yoki oʻrta maхsus ma’lumot toʻgʻrisidagi tegishli hujjatga;
- ikkinchi va undan keyingi kvalifikatsiya(lar) berishning sirtqi va kechki shaklida — tegishli kasb yoki mutaхassislik boʻyicha professional ta’lim olganligi toʻgʻrisidagi hujjatga ega shaхslar.
Sirtqi va kechki ta’limga oʻquvchilarni qabul qilish Professional ta’lim muassasalariga oʻqishga qabul qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga asosan amalga oshiriladi (VMning 2020.11.11dagi 715-son qarori bilan tasdiqlangan)
Sirtqi ta’limda oʻqish muddati kunduzgi ta’lim shaklidagi oʻquv rejalari boʻyicha oʻqish muddatini 1,25 koeffitsiyentga, oʻz navbatida kechki ta’lim - 1,1ga koʻpaytirish orqali belgilanadi.

Овладеть профессией можно заочно
Принято постановление Кабинета Министров от 28.07.2022 г. №411 «О мерах по созданию заочного и вечернего обучения в средних и средних специальных профессиональных образовательных учреждениях».
Документом утвержден ряд положений, касающихся заочного и вечернего обучения. Они регулируют:
• порядок приема учащихся на заочное и вечернее обучение;
• организацию учебного процесса и управление им при заочной и вечерней форме обучения;
• организацию итоговой государственной аттестации;
• порядок использования элементов дистанционного образования при заочном и вечернем обучении.
Заочное обучение осуществляется в двух формах:
• заочная форма обучения;
• заочная форма получения второй или последующей квалификации.
Прием на заочные и вечерние отделения производится на основании:
• документа о начальном профессиональном образовании, колледже, общеобразовательном либо общем специальном образовании;
• для получения второй или последующей квалификации – документа о получении профессионального образования в рамках одной отрасли или профессии.
Порядок приема на заочное и вечернее обучение осуществляется на основании Положения о порядке приема в профессиональное образовательное учреждение (утв. ПКМ №715 от 11.11.2020 г.).
Срок заочного обучения определяется путем умножения срока дневного обучения на коэффициент 1,25, срок вечернего обучения – на 1,1.