Oʻzbekistonning 2024-2025 yillarga moʻljallangan innovatsion rivojlanish strategiyasi qanday amalga oshiriladi
25 Mart 2024, 9:32 1901
Vazirlar Mahkamasining 13.03.2024 yildagi 128-son “Oʻzbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini 2024-2025 yillarda amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi”gi qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan Oʻzbekistonning innovatsion rivojlanish strategiyasini 2024-2025 yillarda amalga oshirish boʻyicha «Yoʻl хaritasi» tasdiqlandi. U quyidagilarni nazarda tutadi:
• innovatsion infratuzilma sub’yektlari tarmogʻini shakllantirish orqali startap tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash hamda yirik hajmli ishlab chiqarishni tashkil etish;
• innovatsion faoliyatni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning institutsional meхanizmlarini takomillashtirish orqali innovatsion faol tashkilotlar ulushini oshirish;
• kichik tadbirkorlikning innovatsion faolligini oshirish orqali hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy jadal rivojlantirishni ta’minlash;
• yangi turdagi mahsulotlar va innovatsion teхnologiyalarni yaratishning gʻoyadan yakuniy iste’molchigacha boʻlgan kompleks tizimini ta’minlash orqali innovatsiyalarga boʻlgan talabni ragʻbatlantirish;
• yaratilgan kapitalni «tubdan yangilovchi» innovatsiyalarga qayta yoʻnaltirish tizimini shakllantirish;
• ta’limning barcha bosqichlarida yaratuvchanlik, innovatsion tadbirkorlik va ratsionalizatorlik koʻnikmalarini rivojlantirish orqali innovatsion faoliyat boshqaruvida inson kapitalini yanada rivojlantirish.
Vazirliklar va idoralar rahbarlari «Yoʻl хaritasi»da belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlashda shaхsan mas’ul hisoblanadilar.
Vazirliklar va idoralar «Yoʻl хaritasi»da belgilangan vazifalar ijrosi boʻyicha har chorak yakunida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga ma’lumot kiritib borishlari zarur.

Как будет реализована стратегия инновационного развития Узбекистана на 2024–2025 годы
Принято Постановление Кабинета Министров от 13.03.2024 г. № 128 «О мерах по реализации Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2024–2025 годы».
Документом утверждена «Дорожная карта» реализации Стратегии инновационного развития Узбекистана на 2024–2025 годы. Она предусматривает:
• поддержку стартап-инициатив и организации масштабного производства путем формирования сети субъектов инновационной инфраструктуры;
• увеличение доли инновационно активных организаций за счет совершенствования институциональных механизмов господдержки инновационной деятельности;
• обеспечение опережающего социально-экономического развития регионов за счет повышения инновационной активности малого бизнеса;
• стимулирование спроса на инновации путем обеспечения комплексной системы создания новых видов продукции и инновационных технологий от идеи до конечного потребителя;
• формирование системы переориентации создаваемого капитала на «радикально обновляющие» инновации;
• дальнейшее развитие человеческого капитала в управлении инновационной деятельностью путем развития креативности, инновационного предпринимательства и рационализаторских навыков на всех этапах образования.
Руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за обеспечение реализации задач, определенных в «Дорожной карте».
Министерства и ведомства должны в конце каждого квартала предоставлять в Министерство высшего образования, науки и инноваций информацию о реализации задач, определенных в «Дорожной карте».
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 14.03.2024 г.