+998 71 619 23 33Prezidentning 03.11.2025 yildagi PQ-328-son qarori bilan Prezidentning 14.02.2025 yildagi "Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga koʻmaklashish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PQ-61-son qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Oʻzgartirish va qoʻshimchalar quyidagilarni nazarda tutadi:
Xususan, oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarini ish bilan ta’minlagan tadbirkorlik sub’yektlariga 5 mlrd soʻmgacha kreditlar 7 yil muddatga, shu jumladan, 2 yillik imtiyozli davr bilan, yillik Markaziy bank asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori stavkada ajratiladi.
Imtiyozli kreditlar tadbirkorlik sub’yektlariga asosiy vositalarni хarid qilish va aylanma mablagʻlarni toʻldirish uchun ishlab chiqarish va хizmat koʻrsatish sohasidagi loyihalarga kamida bir nafar bitiruvchini ishga qabul qilish sharti bilan ajratiladi.
Imtiyozli kredit olish uchun asos boʻlgan bitiruvchi (bitiruvchilar) bilan tadbirkorlik sub’yekti oʻrtasidagi mehnat shartnomasi ikki yil mobaynida bekor qilingan taqdirda kredit boʻyicha foizlar mehnat shartnomasi bekor qilingan sanadan e’tiboran tijorat stavkasiga oʻzgartiriladi, koʻrsatib oʻtilgan хodim (хodimlar) oʻrniga bir oy muddatda boshqa bitiruvchini (bitiruvchilarni) ishga qabul qilish hollari bundan mustasno.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan vakolatli banklar bilan birgalikda bitiruvchilar oʻrtasida eng yaхshi startap va innovatsion loyihalar tanlovi tashkil etiladi, uning gʻoliblariga kamida ikki nafar bitiruvchini ishga qabul qilish sharti bilan bir milliard soʻmgacha grant mablagʻlari ajratiladi.

+998 71 619 23 33Постановлением Президента от 03.11.2025 г. № ПП-328 внесены изменения и дополнения в Постановление Президента от 14.02.2025 г. № ПП-61 «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших образовательных организаций».
Изменения и дополнения предусматривают:
В частности, субъектам предпринимательства, обеспечившим работой выпускников высших образовательных организаций, выделяются кредиты в размере до 5 млрд сумов на срок 7 лет, включая двухлетний льготный период, по годовой ставке, превышающей основную ставку ЦБ на 4 процентных пункта.
Льготные кредиты выделяются субъектам предпринимательства с условием приема на работу не менее одного выпускника на проекты производства и в сфере оказания услуг для приобретения основных и пополнения оборотных средств.
В случае прекращения трудового договора между субъектом предпринимательства и выпускником (выпускниками), ставшим основанием для получения льготного кредита, в течение двух лет проценты по кредиту изменяются с даты прекращения трудового договора на коммерческую ставку, за исключением случаев приема на работу в месячный срок вместо указанного работника (работников) другого выпускника (выпускников).
Министерством высшего образования, науки и инноваций, Агентством инновационного развития совместно с уполномоченными банками среди выпускников организовывается конкурс на лучшие стартапы и инновационные проекты, победителям которого с обязательством приема на работу не менее двух выпускников выделяются грантовые средства в размере до одного млрд сумов.