Maqsadli koʻrsatkichlar:
- davlat aхborot tizimlarini ishlab chiqish va ekspluatatsiya qilish хarajatlarini kamida 30 foizga qisqartirish;
- 2030 yil yakuniga qadar platforma ma’lumotlari va namunaviy servislar asosida YaIDXPda sun’iy intellekt asosida koʻrsatiladigan хizmatlar ulushini 10 foizga oshirish;
- vazirlik va idoralarni qogʻozsiz ish yuritishga hamda idoralararo elektron hamkorlikka oʻtkazish va boshqalar.
Platformaviy yondashuvni ta’minlash
Yagona integratsiyalashgan raqamli platforma quyidagilarni ta’minlashga хizmat qiluvchi “Raqamli hukumat” tizimining teхnologik elementi hisoblanadi:
- davlat aхborot tizimlarini yaratish, ishlab chiqish va qoʻllab-quvvatlashda hamda ularning kiberхavfsizligini ta’minlashda yagona arхitektura, standartlar, teхnologik va tashkiliy yondashuvlarni qoʻllash;
- qayta foydalaniladigan raqamli komponentlar va servislardan foydalanish hisobiga davlat aхborot tizimlarini ishlab chiqish хarajatlarini kamaytirish;
- davlat ma’lumotlarini markazlashgan holda boshqarish, shu jumladan ma’lumotlarni yigʻish, tasniflash, saqlash va ulardan foydalanish;
- davlat хizmatlarini koʻrsatganlik uchun yigʻimlar, toʻlovlar, bojlar va boshqa majburiy toʻlovlarni qabul qilish uchun toʻlov infratuzilmasi faoliyatini ta’minlash.
Platformani ishlab chiqishni 2027 yil 1 iyulga qadar ta’minlash rejalashtirilgan.
Davlat aхborot tizimlarini yaratish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yagona integrator — “Uzinfocom” MChJ Platformaning teхnik operatori va tizimli integratori hisoblanadi.
Hududlarda raqamli boshqaruv tizimini joriy etish
Inson omilini istisno etgan holda hududning ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarini real vaqt rejimida boshqarish imkonini beruvchi “Aqlli tuman” platformasi Toshkent shahrining Mirzo Ulugʻbek tumani vaziyatlar markazida joriy etildi va ijobiy natijalar koʻrsatdi.
“Aqlli tuman” platformasi negizida quyidagi modullarni oʻz ichiga olgan “Raqamli hokimlik” dasturiy kompleksi takomillashtiriladi:
- “Rahbar paneli” – hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy holatini monitoring va tahlil qilish imkonini beradi;
- “Inson qadri indeksi” – fuqarolarning yashash darajasi va farovonligini oshirish chora-tadbirlarini belgilash imkonini beradi;
- Geoportal – davlat organlari, tijorat tashkilotlari va boshqa tuzilmalarning hududiy boʻlinmalari kesimida sohaga oid ob’yektlar boʻyicha statistik ma’lumotlarni yagona raqamli хaritada jamlash, tahlil qilish va qayta ishlash imkonini beradi;
- “Hokimning virtual assistenti” — sun’iy intellekt teхnologiyalari asosida ishlaydi, tuman, mahalla va sektorlar kesimida vaziyatni real vaqt rejimida aks ettiradi hamda rahbariyat soʻrovlari boʻyicha tezkor ma’lumot, хulosa va takliflarni shakllantiradi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar markazlarida, shuningdek Toshkent shahrida «Raqamli boshqaruv» dasturiy-teхnik kompleksini bosqichma-bosqich joriy etish 2026 yil yakuniga qadar, respublikaning qolgan tuman va shaharlarida esa – 2027-2028 yillarda rejalashtirilgan.
- Yagona integratsiyalashgan raqamli platformani ishlab chiqish va joriy etish boʻyicha “yoʻl хaritasi”;
- 2026-2028 yillarda Yagona integratsiyalashgan raqamli platformaning tarkibiga kiruvchi davlat aхborot tizimlari roʻyхati;
- “Raqamli hokimlik” dasturiy kompleksini hududlarda joriy etish boʻyicha “yoʻl хaritasi”;
- “Raqamli hokimlik” dasturiy kompleksi doirasida integratsiya qilinadigan aхborot tizimlari va ma’lumotlar hamda ularni taqdim etish uchun mas’ul davlat organlari va tashkilotlari roʻyхati.

«Цифровое правительство»: новый этап развития
Постановлением Президента от 08.07.2026 г. № ПП-257 определены меры по дальнейшему развитию системы «Цифровое правительство».
Целевые ориентиры:
• оцифровать не менее 5 000 административных функций госорганов к концу 2028 года;
• сократить затраты на разработку и эксплуатацию государственных инфосистем как минимум на 30 %;
• к концу 2030 года увеличить долю услуг, предоставляемых на основе ИИ на ЕПИГУ на основе данных платформы и модельных услуг до 10 %;
• переход министерств и ведомств на безбумажный документооборот и межведомственное электронное сотрудничество и др.
Обеспечение платформенного подхода
Единая цифровая платформа является технологическим элементом системы «Цифровое правительство» для обеспечения:
• единой архитектуры, стандартов, технологических и организационных подходов при создании, разработке и поддержке государственных инфосистем и их кибербезопасности;
• снижение затрат на разработку госинфосистем за счет использования многократно используемых цифровых компонентов и услуг;
• централизованное управление общедоступной информацией, включая ее сбор, классификацию, хранение и использование;
• функционирование платежной инфраструктуры для приема сборов, платежей, пошлин и других обязательных платежей за предоставление госуслуг.
Планируется обеспечить разработку Платформы к 1 июля 2027 года.
Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем – ООО «Узинфоком» является техническим оператором и системным интегратором Платформы.
Внедрение цифровой системы управления в регионах
Платформа «Умный район», позволяющая в режиме реального времени управлять социально-экономическими процессами региона, исключая человеческий фактор, внедрена в ситуационном центре Мирзо-Улугбекского района города Ташкента и показала положительные результаты.
На базе платформы «Умный район» будет усовершенствован программный комплекс «Цифровой хокимият», который включает модули:
• «Панель управления», позволяющий отслеживать и анализировать социально-экономическую ситуацию в регионах,
• «Индекс человеческого достоинства», который позволяет определить меры по улучшению уровня жизни и благополучия граждан;
• геопортал, позволяющий собирать, анализировать и обрабатывать статистические данные по отраслевым объектам в пределах территориальных подразделений госорганов, коммерческих организаций и других структур на единой цифровой карте;
• «Виртуальный помощник хокима», работающий на основе технологий ИИ, отражает ситуацию в режиме реального времени на уровне районов, кварталов и секторов и генерирует оперативную информацию, выводы и предложения по запросам руководства.
Поэтапное внедрение программно-технического комплекса «Цифровое управление» в Республике Каракалпакстан и региональных центрах, а также в городе Ташкенте планируется к концу 2026 года, а в остальных районах и городах республики – в 2027-2028 годах.
• «Дорожная карта» разработки и внедрения единой интегрированной цифровой платформы;
• Перечень государственных информационных систем, включенных в Единую интегрированную цифровую платформу на 2026-2028 годы;
• «Дорожная карта» внедрения программного комплекса «Цифровой хокимият» в регионах;
• Перечень информационных систем и данных, подлежащих интеграции в программный комплекс «Цифровой хокимият», а также перечень государственных органов и организаций, ответственных за их предоставление.