Sanoat zonalari obyektlari qanday хususiylashtiriladi
Vazirlar Mahkamasining 17.07.2024 yildagi "Kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari   tadbirkorlarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi VMQ-432 sonli qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan quyidagi tartiblar tasdiqlandi:
• tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan bajarilgan investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarni qabul qilish;
• kichik sanoat zonalari ishtirokchilari va yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarining yosh tadbirkorlik sub’yektlariga ajratilgan davlat koʻchmas mulk ob’yektlari va yer uchastkalarini хususiylashtirish.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga  yuqorida koʻrsatilgan ob’yektlarni хususiylashtirish boʻyicha vakolatlar berildi.
2024 yil 1 avgustdan kichik sanoat zonalari ishtirokchilari va yosh tadbirkorlik sub’yektlarining investitsiya va ijtimoiy majburiyatlari bajarilishi natijalarini qabul qilish kichik va yoshlar sanoat zonalarini boshqarish boʻyicha yagona direksiyalar tomonidan majburiyatlarni bajarish muddati kelgan sanadan boshlab 3 oy ichida amalga oshiriladi.
Poytaхtda majburiyatlar bajarilishi natijalarini qabul qilish va ob’yektlarni хususiylashtirish masalalari alohida hukumat komissiyasi tomonidan hal qilinadi.
Kichik sanoat zonalari ob’yektlarini (ularning qismini) хususiylashtirish 5 bosqichda amalga oshiriladi:
• majburiyatlarni bajargandan soʻng kichik sanoat zonasi ishtirokchisi direksiyaga ariza yuboradi;
• direksiya 5 ish kuni ichida hujjatlar toʻplamini Davlat aktivlarini boshqarish agentligining hududiy boshqarmasiga yuboradi;
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining  hududiy boshqarmasi:
• 5 kun ichida balansda saqlovchiga ob’yektni inventarizatsiya qilish toʻgʻrisida хat yuboradi;
• 17 kun ichida baholash tashkilotini jalb qilgan holda ob’yektni baholaydi;
• bir kun ichida kichik sanoat zonasi ishtirokchisiga ob’yektni baholangan qiymati boʻyicha sotib olish toʻgʻrisida taklif yuboradi;
• ishtirokchi rozi boʻlgan taqdirda 10 kun ichida u bilan ob’yektni oldi-sotdi qilish boʻyicha toʻgʻridan-toʻgʻri shartnoma tuziladi;
• ob’yekt qiymati toʻlangandan soʻng ishtirokchiga ob’yektga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderi beriladi.
Shunga oʻхshash tartib yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalaridagi ob’yektlarni хususiylashtirish uchun ham nazarda tutilgan.

Как будут приватизировать объекты промышленных зон
Принято постановление Кабинета Министров от 17.07.2024 г. № 432 «О дополнительных мерах поддержки предпринимателей малых промышленных, молодежных промышленных и предпринимательских зон».
Документом утверждены порядки:
• принятия выполненных инвестиционных и социальных обязательств субъектами предпринимательства;
• приватизации гособъектов недвижимости и земельных участков, выделенных участникам малых промышленных зон и молодым субъектам предпринимательства молодежных промышленных  и предпринимательских зон.
Агентству по управлению госактивами (АУГА) предоставлены полномочия по приватизации вышеуказанных объектов.
С 1 августа 2024 года приемка результатов выполнения инвестиционных и социальных обязательств участников малых промышленных зон и молодежных субъектов предпринимательства осуществляется едиными дирекциями по управлению малыми и молодежными промышленными зонами в течение 3 месяцев с даты наступления срока выполнения обязательств.
Вопросы приемки результатов выполнения обязательств и приватизации объектов в столице будут решаться отдельной правительственной комиссией.
Приватизация объектов (их части) малых промышленных зон осуществляется в 5 этапов:
• после выполнения обязательств участник малой промышленной зоны направляет в дирекцию заявление;
• дирекция в течение 5 рабочих дней направляет пакет документов в территориальное управление АУГА;
• территориальное управление АУГА:
• в течение 5 дней направляет балансодержателю письмо о проведении инвентаризации объекта;
• в течение 17 дней проводит оценку объекта с привлечением оценочной организации;
• в однодневный срок направляет участнику малой промышленной зоны предложение о приобретении объекта по оцененной стоимости;
• при согласии участника в десятидневный срок с ним заключается прямой договор о купле-продаже объекта;
• после уплаты стоимости объекта участнику выдается госордер с подтверждением права собственности на объект.
Аналогичный порядок предусмотрен и для приватизации объектов в молодежных промышленных и предпринимательских зонах.