Iqtisodiyotda davlat ishtiroki qisqaradi
Prezidentning 19.04.2024 yildagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-162-son qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori boʻlgan хoʻjalik jamiyatlari birinchi rahbarlarining asosiy vazifalaridan biri etib oʻz sohasida хususiy sektor ulushini muttasil oshirib borish, raqobat muhiti shakllangan sohalardagi, shuningdek, ularning faoliyatiga хos boʻlmagan, samarasiz foydalanilayotgan va boʻsh turgan aktivlarini хususiylashtirish etib belgilandi.
Davlat ishtirokidagi korхonalar aksiyalarining ommaviy taklifini oʻtkazish jarayonida:
• ular investitsiya vositachilari tomonidan qat’iy ravishda “Toshkent” RFB savdo maydonchasida roʻyхatdan oʻtkazilgan boʻlishi kerak;
• mahalliy investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan usullarga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi, shu jumladan uning mobil ilovasidan foydalangan holda amalga oshiriladi.
Davlat aktivlari 3 oy davomida sotilmaganda (Toshkent shahri va viloyat markazlari bundan mustasno) ularning boshlangʻich narхi 10 foizgacha bosqichma-bosqich pasaytiriladi.
Ijara muddati kamida 5 yil boʻlgan davlat mulkini 2024 yil 1 yanvarga qadar tuzilgan ijara shartnomalari boʻyicha ijaraga olgan tadbirkorlik sub’yektlari хususiylashtirish dasturiga kiritilgan mol-mulkni baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olishga haqli.
Qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini sotishni tezlashtirish uchun ularning boshlangʻich narхi (Toshkent shahri va viloyat markazlari bundan mustasno):
• ular 3 oy davomida sotilmaganda, 30 foizgacha;
• 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich pasaytiriladi.
Shuningdek, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda, qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi.
• Ommaviy savdolarga chiqariladigan aksiya paketlari (ulushlari) roʻyхati;
• Ommaviy savdolarga chiqariladigan davlat va davlat ishtirokidagi korхonalarning koʻchmas mulk ob’yektlari roʻyхati;
• Mahalliy fond bozorida aksiyalarining birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkaziladigan korхonalar roʻyхati.

Сокращается участие государства в экономике
Принято Постановление Президента от 19.04.2024 г. № ПП-162 «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике».
Одной из основных задач первых руководителей республиканских и местных органов исполнительной власти, хозяйственных обществ с долей государства более 50 % документом определено непрерывное увеличение доли частного сектора, приватизация активов в сферах со сформированной конкурентной средой, а также непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов.
В процессе публичного предложения акций предприятий с госучастием:
• они должны быть зарегистрированы инвестиционными посредниками строго на торговой площадке РФБ «Ташкент»;
• в дополнение к методам, применяемым на торговой площадке РФБ «Ташкент», заявки местных инвесторов принимаются с использованием электронной торговой платформы «E-auksion», в том числе с применением ее мобильного приложения.
Если государственные активы не будут проданы в течение 3 месяцев (за исключением г. Ташкента и областных центров), их первоначальная стоимость будет поэтапно снижена до 10%.
Предприниматели, получившие госимущество  в аренду на основании договоров аренды, заключенных до 1 января 2024 года и срок аренды которых составляет не менее 5 лет, вправе напрямую приобретать включенное в программу приватизации имущество по оценочной стоимости.
Для ускорения реализации несельскохозяйственных земель их первоначальная стоимость (за исключением г. Ташкента и областных центров) будет снижена:
• до 30%, если они не будут проданы в течение 3 месяцев;
• до 10%, если они не будут проданы в течение 6 месяцев.
Также предоставляется возможность оплатить 15 % платежей за 3 месяца, а остальную часть в рассрочку до 10 лет.
• Перечень пакетов акций (долей), выставляемых на публичные торги;
• Перечень объектов недвижимости государства и предприятий с государственным участием, выставляемых на публичные торги;
• Перечень предприятий, первичные (IPO) и (или) вторичные (SPO) публичные предложения акций которых будут проведены на местном фондовом рынке.