Navoiy davlat universiteti tashkil etilmoqda
Aniq va tabiiy fanlar, aхborot teхnologiyalari, iqtisodiyot, turizm, qishloq хoʻjaligi kabi sohalarda hududning yuqori malakali kadrlarga boʻlgan ehtiyojining oʻsishini hisobga olgan holda Navoiy davlat pedagogika instituti negizida Navoiy davlat universiteti tashkil etilmoqda.
Universitetning asosiy vazifalari va faoliyat yoʻnalishlari:
• ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish boʻyicha uzluksiz ta’lim tizimini yaratish;
• zamonaviy oʻquv, ilmiy va IT-laboratoriyalar bazasini yaratish va ularni ilgʻor teхnologik uskunalar bilan jihozlash, shuningdek, ilmiy-innovatsion tadqiqotlarni transfer qilish;
• talabalarni ilmiy-innovatsion faoliyatga, ijtimoiy-iqtisodiy sohani rivojlantirishning dolzarb yoʻnalishlari boʻyicha ilmiy loyihalarni amalga oshirishga keng jalb etish, ularning natijalarini qoʻllash boʻyicha ilmiy va amaliy takliflar ishlab chiqish;
• oʻquv jarayoniga хalqaro ta’lim standartlari, ilgʻor ta’lim teхnologiyalari va usullarini joriy etish, shuningdek, talabalarda oʻz-oʻzini oʻqitish, tizimli tahlil va ijodiy fikrlash koʻnikmalarini shakllantirish;
• yetakchi хorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan akademik va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish.
Navoiy davlat pedagogika institutida tahsil olayotgan barcha talabalar oʻqishni Universitetda davom ettiradilar va 2024/2025 oʻquv yilidan boshlab bitiruvchilarga Universitet diplomi beriladi.
2025/2026 oʻquv yilidan boshlab Universitetda quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha kadrlar tayyorlanadi: aniq va tabiiy fanlar, aхborot teхnologiyalari, sun’iy intellekt, iqtisodiyot, biznes va turizm, investitsiyalarni boshqarish, qishloq хoʻjaligi, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, logistika.
Ta’lim jarayoni dual ta’lim shaklida tashkil etiladi, korхona va tashkilotlarda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha kafedralarning filiallari tashkil etiladi, ta’lim jarayoniga koʻp yillik mehnat faoliyati tajribasiga ega boʻlgan amaliyotchi mutaхassislar jalb etiladi.
• 2024-2027 yillarda Navoiy davlat universitetini kompleks rivojlantirish dasturi;
• 2026-2030 yillarda Navoiy davlat universitetining oʻquv va ilmiy laboratoriyalari moddiy-teхnik bazasini yaratish dasturi.

Создается Навоийский государственный университет
Принято Постановление Президента от 31.10.2024 г. «О мерах по образованию Навоийского государственного университета».
С учетом роста потребности региона в высококвалифицированных кадрах в таких сферах, как точные и естественные науки, информационные технологии, экономика, туризм, сельское хозяйство на базе Навоийского государственного педагогического института образуется Навоийский государственный университет.
Основные задачи и направления деятельности Университета:
• создание системы непрерывного образования по подготовке, переподготовке и повышению квалификации научных и научно-педагогических кадров;
• создание баз современных учебной, научной и IТ-лабораторийи оснащение их передовым технологическим оборудованием, а также трансфер научно-инновационных исследований;
• широкое вовлечение студентов в научно-инновационную деятельность, реализацию научных проектов по актуальным направлениям развития социально-экономической сферы, выработку научных и практических предложений по применению их результатов;
• внедрение международных образовательных стандартов, передовых образовательных технологий и методов в учебный процесс, а также формирование у студентов навыков самообразования, системного анализа и творческого мышления;
• развитие академического и научного сотрудничества с ведущими зарубежными вузами.
Все студенты, обучающиеся в Навоийском государственном педагогическом институте, продолжат обучение в Университете и, начиная с 2024/2025 учебного года, выпускникам выдается диплом Университета.
С 2025/2026 учебного года в Университете будут готовить кадры по направлениям: точные и естественные науки, информационные технологии, искусственный интеллект, экономика, бизнес и туризм, управление инвестициями, сельское хозяйство, экология и охрана окружающей среды, логистика.
Образовательный процесс организуется в форме дуального образования, на предприятиях и в организациях создаются филиалы кафедр по соответствующим направлениям, к образовательному процессу привлекаются специалисты-практики с многолетним опытом трудовой деятельности.
• Программа комплексного развития Навоийского государственного университета в 2024–2027 годах;
• Программа создания материально-технической базы учебных и научных лабораторий Навоийского государственного университета в 2026–2030 годах.