Tadbirkorlik faoliyatiga noqonuniy aralashuvlar cheklanadi
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-iyuldan amaldagi funksiyalariga qo‘shimcha ravishda quyidagi yangi imkoniyatlarga ega “Yagona davlat nazorati” axborot tizimi va uning mobil ilovasi ishga tushiriladi:
tadbirkor faoliyat yuritadigan joydagi tuman (shahar) hokimi, mahalla raisi, hokim yordamchisi, profilaktika va soliq inspektorlari haqida ma’lumot olish va ularga murojaat qilish (chat) tizimini yaratish;
o‘tkazilgan tekshiruvlar va nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqotlar natijasi bo‘yicha davlat xizmatchisi xatti-harakatlariga baho berish;
tekshirish huquqi bo‘lmagan yoki tekshiruvga chiqishi belgilanmagan nazoratchi haqida real vaqt rejimida tadbirkorni xabardor qilish va boshqalar.
Quyidagilar 2026-yil 1-avgustdan boshlab joriy etiladi:
nazorat qiluvchi va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, shu jumladan, huquqni muhofaza qiluvchi organlar mansabdor shaxslari va xodimlari (davlat xizmatchisi) hamda tadbirkorlar o‘rtasida nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqotni “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida hisobga olish tartibi;
“Yagona davlat nazorati” axborot tizimida tadbirkorlar faoliyatida o‘tkaziladigan barcha tekshiruvlarni, shu jumladan, qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari doirasida o‘tkaziladigan tekshiruvlar va profilaktika tadbirlarini ro‘yxatga olishni va nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqotlarni hisobga olishni ta’minlovchi “Biznes himoya” QR-kodi.
Farmonga ko‘ra, davlat xizmatchisi davlat organi nomidan yoki o‘zining xizmat mavqeidan foydalangan holda tadbirkor faoliyat yuritadigan binoga nazorat yoki profilaktika tadbirini o‘tkazish maqsadisiz tashrif buyurishi yoxud tadbirkorni boshqa joyga chaqirishi nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqot (muloqot) sifatida baholanadi.
“Yagona davlat nazorati” axborot tizimiga muloqot haqidagi ma’lumotlarni kiritish davlat xizmatchilari uchun majburiy hisoblanadi va ushbu talabga rioya etmaganlik tegishli tartibda xizmat tekshiruvi o‘tkazilishi uchun asos bo‘ladi.
Bo‘lib o‘tgan muloqotning asosli yoki asossiz ekanligiga baho berish tegishli davlat organining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi yoki ushbu funksiyani amalga oshirish yuklatilgan bo‘linma yoxud mansabdor shaxs tomonidan amalga oshiriladi.
Ayni bir tadbirkorlik subyekti bilan 1 yil davomida 2 va undan ortiq marotaba asossiz muloqotga kirishgan davlat xizmatchisiga quyidagi choralar qo‘llanadi:
davlat organining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi tomonidan xizmat tekshiruvi o‘tkaziladi;
ayni shu tadbirkorlik subyektida o‘tkaziladigan nazorat tadbirlariga oxirgi muloqot qayd etilgan sanadan e’tiboran 12 oy davomida ishtirok etishiga yo‘l qo‘yilmaydi;
mazkur taqiqqa rioya etmaslik tadbirkorlik subyektlarining faoliyatini tekshirish tartibini buzish hisoblanadi hamda tekshirish huquqini beruvchi maxsus guvohnoma amal qilishining 3 oygacha to‘xtatib turilishiga olib keladi;
tadbirkor faoliyatini tekshirish va ular bilan muloqot qilish tartibini surunkali tarzda buzuvchi shaxslar 6 oy muddatga Insofsiz tekshiruvchilar reyestriga kiritiladi.
Farmonga ko‘ra,  2026-yil 1-avgustdan:
tadbirkor faoliyatini tekshirishda ishtirok etadigan yoki tadbirkor bilan muloqotga kirishadigan davlat xizmatchilari “Yagona davlat nazorati” axborot tizimining mobil ilovasidan foydalanishlari majburiy etib belgilanadi;
“Yagona davlat nazorati” axborot tizimida tekshirish huquqini beruvchi maxsus guvohnomalarning elektron shaklini yuritish orqali uni qog‘oz ko‘rinishida rasmiylashtirish tartibi bekor qilinadi;
“Biznes himoya” QR-kodini joriy etish doirasida:
tadbirkor tomonidan nazorat qiluvchi organ mansabdor shaxsiga Tekshiruvlarni ro‘yxatga olish elektron kitobini taqdim etish tartibi bekor qilinadi;
nazorat qiluvchi organ mansabdor shaxsi tadbirkorlik subyekti faoliyatida tekshiruv o‘tkazishdan oldin “Yagona davlat nazorati” axborot tizimining mobil ilovasi yordamida tadbirkordagi “Biznes himoya” QR-kodini skanerlash orqali tekshiruvni ro‘yxatga oladi;
davlat xizmatchilari “Biznes himoya” QR-kodi orqali tekshirish yoki muloqot haqidagi ma’lumotni belgilangan tartibda “Yagona davlat nazorati” axborot tizimiga kiritmasa, tadbirkorlar davlat xizmatchisini tekshiruv o‘tkazish uchun o‘z hududiga qo‘ymaslik va muloqotga kirishmaslik huquqiga ega.
2026-yil 1-iyuldan tadbirkorlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda bir vaqtning o‘zida avtomatik tarzda “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida ularning shaxsiy kabineti kompozit tartibida ochiladi.

Ограничиваются незаконные вмешательства в предпринимательскую деятельность
Принят Указ Президента «О мерах по ограничению незаконного вмешательства в предпринимательскую деятельность и повышению прозрачности контрольных мероприятий» (№УП–63 от 17.04.2026 г.).
Согласно Указу, с 1 июля 2026 года запускается информационная система «Ягона давлат назорати» и ее мобильное приложение, обладающие в дополнение к действующим функциям следующими новыми возможностями:
создание системы получения информации о хокиме района (города), председателе махалли, помощнике хокима, инспекторе профилактики и налоговом инспекторе по месту осуществления деятельности, а также обращения к ним (в формате чата);
оценка действий государственного служащего по результатам проведенных проверок, а также диалогов, не являющихся контрольными мероприятиями;
информирование (уведомление) предпринимателя в режиме реального времени о контролере, не имеющем права на проведение проверки либо не назначенном для проведения проверки, и другие.
С 1 августа 2026 года внедряются:
порядок учета в информационной системе «Ягона давлат назорати» диалога, не являющегося контрольным мероприятием, между государственными служащими (включая сотрудников правоохранительных органов) и субъектами предпринимательства;
QR-код «Бизнес химоя», обеспечивающий в информационной системе «Ягона давлат назорати» регистрацию всех проверок (включая проверки в рамках возбужденных уголовных дел и профилактические мероприятия), а также учет диалогов, не являющихся контрольными мероприятиями.
Согласно Указу, посещение государственным служащим здания, в котором осуществляет деятельность субъект предпринимательства (от имени государственного органа или с использованием своего служебного положения), без цели проведения контрольного или профилактического мероприятия, либо вызов субъекта предпринимательства в иное место признается диалогом, не являющимся контрольным мероприятием (диалог).
Внесение сведений о диалоге в информационную систему «Ягона давлат назорати» является обязательным для государственных служащих. Несоблюдение данного требования является основанием для проведения служебного расследования.
Оценка обоснованности либо необоснованности состоявшегося диалога осуществляется структурой внутреннего антикоррупционного контроля соответствующего государственного органа либо подразделением (должностным лицом), на которое возложено осуществление данной функции.
К государственному служащему, два и более раза вступившему в необоснованный диалог с одним и тем же субъектом предпринимательства в течение одного года, применяются следующие меры:
проводится служебное расследование структурой внутреннего антикоррупционного контроля государственного органа;
не допускается участие лица в контрольных мероприятиях в отношении данного субъекта предпринимательства в течение 12 месяцев с даты фиксации последнего диалога;
несоблюдение данного запрета признается нарушением порядка проведения проверок и влечет приостановление действия специального удостоверения на право проверки на срок до 3 месяцев;
лица, систематически нарушающие порядок проведения проверок и диалога с предпринимателями, подлежат включению в «Реестр недобросовестных проверяющих» сроком на 6 месяцев.