+998 71 619 23 33Vazirlar Mahkamasining 29.09.2023 yildagi “Yashil” iqtisodiyotga oʻtish jarayonini boshqarish tizimini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 514 -son qarori qabul qilindi.
Prezidentning 2022 yil 2 dekabrdagi PQ-436-son qarori bilan tasdiqlangan 2030 yilgacha Oʻzbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga oʻtish va “yashil” oʻsishni ta’minlash dasturida quyidagilar nazarda tutilgan:
Xususan, mas’ul rahbarlar va boʻlinmalar quyidagilarni amalga oshirishlari lozim:
Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan хoʻjalik birlashmalariga bir oy muddatda “yashil” iqtisodiyot faoliyati sohasida uch yilga moʻljallangan “yoʻl хaritasi”ni tasdiqlash topshirildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga Jahon banki bilan hamkorlikda ishlab chiqilayotgan Milliy iqlim va rivojlanish hisoboti (Country Climate and Development Report – CCDR) asosida tegishli vazirliklar va idoralarga koʻrsatma va tavsiyalar yuborish topshirildi.

+998 71 619 23 33Принято постановление Кабинета Министров от 29.09.2023 г. № 514 «Об организационных мерах и мероприятиях по управлению процессом перехода к «зеленой экономике».
Программой по переходу на «зеленую» экономику и обеспечению «зеленого» роста в Республике Узбекистан до 2030 года, утвержденной Постановлением Президента от 02.12.2022 г. № ПП-436, предусмотрено:
В частности, ответственные руководители и подразделения должны осуществлять:
Органам исполнительной власти республики и хозяйственным объединениям с долей государства в уставном фонде 50% и более поручено в течение месяца утвердить трехлетнюю «Дорожную карту» в сфере «зеленой» экономической деятельности.
Министерство экономики и финансов направит соответствующим министерствам и ведомствам рекомендации на основе отчета о климате и развития страны (Country Climate and Development Report – CCDR), который разрабатывается в сотрудничестве со Всемирным банком.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 30.09.2023 г.