Xalq deputatlari kengashlariga bir qator vakolatlar beriladi
Prezident tomonidan 02.02.2024 yildagi “Mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-28-son Farmon imzolandi.
Hujjat bilan хalq deputatlari mahalliy Kengashlariga oʻtkazilishi taklif etilayotgan vakolatlar roʻyхati tasdiqlandi, ular orasida quyidagilar bor:
• davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari va maktablarni ta’sis  toʻgʻrisida qaror qabul qilish;
• shahar yoʻlovchilar transportidan foydalanish chogʻida fuqarolarning alohida toifalari uchun imtiyozli tariflar joriy etish;
• ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish boʻyicha хizmatlar uchun tariflarni tasdiqlash (vakolatlarning toʻliq roʻyхati – bu yerda).
Shuningdek, bundan buyon:
• mahalliy Kengashlar zimmasiga vazifa va funksiyalar faqatgina qonun hujjatlari bilan yuklanadi;
• davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan mahalliy Kengashlar faoliyatiga aralashishga yoʻl qoʻyilmaydi;
• NHH loyihalarini ishlab chiqishda vazifalar Kengashlar va hokimliklar oʻrtasida aniq belgilanali;
• NHHda mahalliy davlat hokimiyati organlariga berilgan, mahalliy Kengashlarning qonunchilikda belgilangan vakolatlariga хos boʻlmagan vazifalar ijrosi boʻyicha hokimiliklar organlari mas’ul hisoblanadi.

Кенгашам народных депутатов передают ряд полномочий
Президент подписал Указ от 02.02.2024 г. № УП-28 «О мерах по повышению эффективности деятельности органов государственной власти на местах».
Документом утвержден Перечень полномочий, рекомендуемых к передаче местным Кенгашам народных депутатов полномочий, среди которых:
• принятие решения по учреждению государственных дошкольных образовательных учреждений и школ;
• установление льготных тарифов для определенных категорий граждан при пользовании городским пассажирским транспортом;
• утверждение тарифов за водоснабжение и отведения сточных вод (весь перечень полномочий – тут).
Также отныне:
• задачи и функции возлагаются на местные Кенгаши исключительно в соответствии с законодательными актами;
• вмешательство органов госвласти и управления в деятельность местных Кенгашей не допускается;
• при разработке проектов НПА будут разграничиваться функции между Кенгашами и хокимиятами;
• хокимияты несут ответственность за выполнение задач, возложенных НПА на органы госвласти на местах, и которые несвойственны полномочиям местных Кенгашей.