Xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlarda sovg’a olish tartibi belgilandi
Davlat fuqarolik xizmatchisi tomonidan xizmat safarlari, xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlar munosabati bilan olinishi mumkin boʻlgan sovgʻa qiymati, shuningdek uni tasarruf etish tartibi toʻgʻrisidagi nizom Adliya vazirligida davlat roʻyxatidan oʻtkazildi (roʻyxat raqami – 3425, 13.03.2023 y.)
Nizomga ko’ra, davlat fuqarolik xizmatchisi Oʻzbekistondan tashqaridagi xizmat safarlari, xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlar, Oʻzbekistonda oʻtkaziladigan xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlarda sovgʻa olishi mumkin.
Oʻzbekistondagi boshqa xizmat safarlarida sovgʻa olish mumkin emas.
Davlat fuqarolik xizmatchisi oladigan sovgʻa quyidagi talablarga javob berishi kerak:
milliy qonunchiligimizda taqiqlanmagan ashyolar boʻlishi;
sovgʻa xalqaro va boshqa rasmiy tadbirda ixtiyoriy berilgan boʻlishi;
sovgʻa ochiq va oshkora qabul qilinishi;
davlat organining obroʻsiga putur yetkazmasligi;
manfaatlar toʻqnashuvi yoki korrupsiyaviy omilni keltirib chiqarmasligi.
Davlat fuqarolik xizmatchisi sovgʻani tadbirdan kelgandan soʻng 3 ish kunida xoʻjalik boʻlimiga beradi va bunda dalolatnoma tuziladi.
Sovgʻaning qiymati aniq boʻlmasa, xoʻjalik boʻlimi uni baholaydi va uning qiymati BHMning 4 baravaridan (1,2 mln soʻmdan) koʻp boʻlmasa, sovgʻa davlat fuqarolik xizmatchisiga beriladi.
Sovgʻa qiymati BHMning 4 baravaridan koʻp boʻlsa, u moliya-iqtisod boʻlinmasi tomonidan davlat organi balansiga kirim qilinadi hamda davlat organi ehtiyoji uchun foydalaniladi.
Tez yaroqsiz holga keluvchi sovgʻalar (gul, shirinliklar), shuningdek kanselyariya toʻplamlari (taqvim, buklet, plastmassali ruchka, kundalik va bloknot) sovgʻa sifatida rasmiylashtirilmaydi hamda ushbu sovgʻalar davlat fuqarolik xizmatchisida qoldiriladi.

Установлен порядок получения подарков государственными гражданскими служащими
Положение о стоимости подарка, который может быть получен государственным гражданским служащим в связи с командировкой, международным и иным официальным мероприятием, а также о порядке распоряжения им, зарегистрировано в Министерстве юстиции.
Согласно положению, государственный гражданский служащий может получать подарки во время командировок за пределы Узбекистана, международных и иных официальных мероприятий, международных и иных официальных мероприятий, проводимых в Узбекистане.
Получать подарки во время командировок по Узбекистану - запрещается.
Подарок, полученный государственным гражданским служащим, должен соответствовать следующим требованиям:
• наличие предметов, не запрещенных нашим национальным законодательством;
• подарок был сделан добровольно на международном или другом официальном мероприятии;
• открытое и прозрачное принятие подарка;
• не наносить ущерб репутации государственного органа;
• не создавать конфликт интересов или коррупционный фактор.
Государственный гражданский служащий передает подарок в хозяйственный отдел в течение 3-х рабочих дней после прибытия с мероприятия, составляется акт.
Если стоимость подарка не ясна, его оценивает хозяйственный отдел, и если его стоимость не превышает 4-х размеров БРВ (1,2 млн сумов), подарок вручается государственному служащему.
В случае если стоимость подарка более чем в 4 раза превышает БРВ, он передается на баланс государственного органа финансово-экономическим отделом и используется на нужды государственного органа.
Скоропортящиеся подарки (цветы, сладости), а также канцелярские наборы (календарь, буклет, пластиковая ручка, ежедневник и блокнот) в качестве подарков не оформляются, и эти подарки остаются у государственного гражданского служащего.